Wielka gra: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (→‎Przebieg gry: Błagam, to nie Wikipedia, to trzeba humoru!)
M
Znacznik: edytor źródłowy
Linia 3: Linia 3:
{{wikipediapage}}
{{wikipediapage}}
{{cytat|Sobota popołudnie. Siedzi mąż przed telewizorem. Siedzi, siedzi, nagle wstaje… i sru! Uderza żonę w twarz! Ona pada na podłogę. <br>– Za co? – słychać jęk. <br>– A bo mi „Wielką grę” z anteny zdjęli!|Kultowy dowcip z '''Wielką grą''' w tle}}
{{cytat|Sobota popołudnie. Siedzi mąż przed telewizorem. Siedzi, siedzi, nagle wstaje… i sru! Uderza żonę w twarz! Ona pada na podłogę. <br>– Za co? – słychać jęk. <br>– A bo mi „Wielką grę” z anteny zdjęli!|Kultowy dowcip z '''Wielką grą''' w tle}}
{{t||ur. [[1962]], zm. [[2006]]}} pierwszy najbardziej znany [[teleturniej]], który na stałe wpisał się w długą już<ref>Ponad 60-letnią</ref> historię [[Telewizja Polska|TVP Spółki Akcyjnej]]. Początkowo emitowany na [[TVP1|Jedynce]]<ref>Wiadomo, brak innych kanałów</ref> nie cieszył się zbytnio dużą popularnością, dopiero po przeniesieniu go na [[TVP2|Dwójkę]] zyskał liczne grono sympatyków, które istnieje do dnia dzisiejszego. Każdy odcinek teleturnieju był związany z innym tematem.
'''Wielka gra''' (ur. [[1962]], zm. [[2006]]) – pierwszy najbardziej znany [[teleturniej]], który na stałe wpisał się w długą już<ref>Ponad 60-letnią</ref> historię [[Telewizja Polska|TVP Spółki Akcyjnej]]. Początkowo emitowany na [[TVP1|Jedynce]]<ref>Wiadomo, brak innych kanałów</ref> nie cieszył się zbytnio dużą popularnością, dopiero po przeniesieniu go na [[TVP2|Dwójkę]] zyskał liczne grono sympatyków, które istnieje do dnia dzisiejszego. Każdy odcinek teleturnieju był związany z innym tematem.


Teleturniej prowadziło łącznie 4 ludzi, jednak najbardziej rozpoznawalną twarzą programu była Stanisława Ryster, która prowadziła teleturniej w latach 1975-2006<ref>A dostała się tam bezpośrednio po castingu na pogodynkę</ref>.
Teleturniej prowadziło łącznie 4 ludzi, jednak najbardziej rozpoznawalną twarzą programu była Stanisława Ryster, która prowadziła teleturniej w latach 1975-2006<ref>A dostała się tam bezpośrednio po castingu na pogodynkę</ref>.


== Ciekawostki ==
== Ciekawostki ==
*Pani Stanisława oprócz prowadzenia programu zajmowała się tworzeniem i „kopertowaniem” pytań<ref>[http://tvp.info/magazyn/po-godzinach/wielka-gra-w-teleturniejach-tvp/8550311 Link]</ref>, a także błyszczała humorem<ref>Który był bardziej wysmakowany niż ten z [[Familiada|Familiady]]</ref>.
* Pani Stanisława oprócz prowadzenia programu zajmowała się tworzeniem i „kopertowaniem” pytań<ref>[http://tvp.info/magazyn/po-godzinach/wielka-gra-w-teleturniejach-tvp/8550311 Link]</ref>, a także błyszczała humorem<ref>Który był bardziej wysmakowany niż ten z [[Familiada|Familiady]]</ref>.
*W początkowych latach trwania teleturnieju gracze byli zamykani w małych, obdrapanych kabinach.
* W początkowych latach trwania teleturnieju gracze byli zamykani w małych, obdrapanych kabinach.
*Co każdy odcinek była przedstawiana masa mecenasów, profesorów, redaktorów i tym podobnych typków, sprawiających wrażenie świeżo wyjętych z formaliny.
* W każdym odcinku była przedstawiana masa mecenasów, profesorów, redaktorów i tym podobnych typków, sprawiających wrażenie świeżo wyjętych z formaliny.
*W teleturnieju występowali głównie sami zawodowcy<ref>Jeden taki wygrał ''Wielką grę'' 15 razy, jeszcze inny 18 razy</ref>.
* W teleturnieju występowali głównie sami zawodowcy<ref>Jeden taki wygrał ''Wielką grę'' 15 razy, jeszcze inny 18 razy</ref>.
*Po likwidacji teleturnieju jeden z jego uczestników nie dostał 40 tysięcy złotych. Czemu? Bo nie wyemitowano odcinka, w którym zagrał, a kasa przychodziła 2 tygodnie po emisji.
* Po likwidacji teleturnieju jeden z jego uczestników nie dostał 40 tysięcy złotych. Czemu? Bo nie wyemitowano odcinka, w którym zagrał, a kasa przychodziła 2 tygodnie po emisji.
*Był to jedyny teleturniej, w którym publiczność w studiu przychodziła dobrowolnie<ref>W pozostałych albo się urządza ''łapanki'' albo wręcza [[łapówka|łapówki]]</ref>.
* Był to jedyny teleturniej, w którym publiczność w studiu przychodziła dobrowolnie<ref>W pozostałych albo się urządza ''łapanki'' albo wręcza [[łapówka|łapówki]]</ref>.


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 20:58, 18 sie 2015

Najbardziej znana osoba z programu: pani Stasia!
New-Bouncywikilogo.gif Dla tych bez poczucia humoru, eksperci z Wikipedii posiadają nudniejszy powiązany artykuł.
Zobacz: Wielka gra

Sobota popołudnie. Siedzi mąż przed telewizorem. Siedzi, siedzi, nagle wstaje… i sru! Uderza żonę w twarz! Ona pada na podłogę.
– Za co? – słychać jęk.
– A bo mi „Wielką grę” z anteny zdjęli!

Kultowy dowcip z Wielką grą w tle

Wielka gra (ur. 1962, zm. 2006) – pierwszy najbardziej znany teleturniej, który na stałe wpisał się w długą już[1] historię TVP Spółki Akcyjnej. Początkowo emitowany na Jedynce[2] nie cieszył się zbytnio dużą popularnością, dopiero po przeniesieniu go na Dwójkę zyskał liczne grono sympatyków, które istnieje do dnia dzisiejszego. Każdy odcinek teleturnieju był związany z innym tematem.

Teleturniej prowadziło łącznie 4 ludzi, jednak najbardziej rozpoznawalną twarzą programu była Stanisława Ryster, która prowadziła teleturniej w latach 1975-2006[3].

Ciekawostki

  • Pani Stanisława oprócz prowadzenia programu zajmowała się tworzeniem i „kopertowaniem” pytań[4], a także błyszczała humorem[5].
  • W początkowych latach trwania teleturnieju gracze byli zamykani w małych, obdrapanych kabinach.
  • W każdym odcinku była przedstawiana masa mecenasów, profesorów, redaktorów i tym podobnych typków, sprawiających wrażenie świeżo wyjętych z formaliny.
  • W teleturnieju występowali głównie sami zawodowcy[6].
  • Po likwidacji teleturnieju jeden z jego uczestników nie dostał 40 tysięcy złotych. Czemu? Bo nie wyemitowano odcinka, w którym zagrał, a kasa przychodziła 2 tygodnie po emisji.
  • Był to jedyny teleturniej, w którym publiczność w studiu przychodziła dobrowolnie[7].

Przypisy

  1. Ponad 60-letnią
  2. Wiadomo, brak innych kanałów
  3. A dostała się tam bezpośrednio po castingu na pogodynkę
  4. Link
  5. Który był bardziej wysmakowany niż ten z Familiady
  6. Jeden taki wygrał Wielką grę 15 razy, jeszcze inny 18 razy
  7. W pozostałych albo się urządza łapanki albo wręcza łapówki