Choroba na wory

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

–Nie mogę, jestem chory.
–Chory? Chyba na wory!

Najpopularniejszy wzór rozmowy na temat choroby na wory.

Choroba na wory (określana także po prostu jako chory na wory) – choroba powszechnie występująca na terenach Polski, jeden z trzech głównych powodów L4 (zaraz obok remontu oraz wesela siostrzenicy kuzyna wujka brata stryja), a także usprawiedliwienia nieobecności w szkole (zaraz obok porannej sraczki oraz braku farb wspomnianych o godzinie bliskiej północy dnia przed szkołą).

Przyczyny[edytuj • edytuj kod]

Choroba na wory została zarezerwowana przez Allaha wyłącznie dla Polaków, którzy to chorują na nią zwykle przynajmniej raz do roku. Choć teoretycznie można by ją podciągnąć pod chorobę zawodową, to najczęściej pojawia się ona przed pracą, a nie po pracy. Innym argumentem za klasyfikacją ją jako choroba zawodowe jest fakt iż objawy choroby na wory pojawiają się także podczas szkoły podstawowej przy robotach fizycznych zwanych pracą Domowa (sam Domow po wielu latach przyznał że nie spodziewał się wzrostu zachorowań na wory wśród polskich dzieci przez swój wynalazek). Choroba na wory dotyczy nie tylko sfer życia zawodowego, ale także towarzyskiego: wiele chorych na wory dostaje tej niemocy tuż przed imprezą, libacją czy innymi formami spotkania, szczególnie rodzinnymi. Pojawienie się choroby na wory jest także często nagle, przykładowo "jednym" meczem w CS-ie kilka godzin przed szkołą lub "jednym" browarem kilka godzin przed robotą.

Przebieg[edytuj • edytuj kod]

Przebieg choroby którą doznają chorzy na wory jest unikalny pośród medycyny, osoby chore na wory mogą nie być w stanie pojechać na chrzest dziecka wujka cioci ojca syna kogoś z rodziny, ale choroba ta już nie ogranicza możliwości wypadu na piwo ze znajomymi w tym samym czasie. Innym przykładem jej działania jest fakt, iż ciężki przypadek choroby na wory ogranicza możliwość pracy (nawet jako nauczyciel, nadzorca monitoringu czy urzędnik, inaczej baristy lub smakosza kawy), lecz nie przynosi za to żadnych negatywnych efektów wobec skoszenia trawnika na podwórku, wyremontowania domu czy porąbania drewna. W przypadku osób w wieku określanym jako młodzież lub dziecko choroba na wory najczęściej ogranicza możliwość pójścia do szkoły czy wykonania pracy domowej, lecz nie wpływa na kilkugodzinny maraton grania na komputerze lub w nogę.