Undertale: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(NIE BENDZIECIE MALTRETOWAĆ MOJEJULUBIONEJ GRY)
M (Wycofano ostatnie edycje użytkownika 217.172.246.145, powód: będziemy; i nie przeklejaj wikipedii, bo wikipedii jest smutno i płacze)
Znacznik: rewert
Linia 1: Linia 1:
'''Undertale''' – ćwierćlegendarna gra [[RPG]] stworzona w [[Game Maker Language|GameMakerze]] z grafiką rysowaną na tym samym sprzęcie, co oryginalnego [[Pacman]]a. Ma soundtrack składający się z trzech, może czterech piosenek granych w różnym tempie.
Undertale (zapisywane jako UNDERTALE) – komputerowa gra fabularna, stworzona przez niezależnego twórcę gier komputerowych Toby'ego Foxa. Została wydana 15 września 2015 w angielskiej wersji językowej na platformy Microsoft Windows, macOS i Linux. 15 sierpnia 2017 pojawiła się wersja na konsole PlayStation 4 i PlayStation Vita, natomiast 18 września 2018 wydano wersję na konsolę Nintendo Switch[2].


Głównym bohaterem jest Frisk, dzieciak o [[Gender|nieokreślonej płci]] w pasiastym sweterku. Trudno się dziwić, że wpadł pod ziemię, bo dosłownie cały czas łazi z zamkniętymi oczami.
Rozgrywka
Akcja gry rozgrywa się w podziemiach zamieszkanych przez potwory, a główny bohater – małe dziecko imieniem Frisk , aby wydostać się z podziemi, musi wykonywać kolejne zadania (łamigłówki) i pokonać napotkane potwory[3]. Każdy z napotkanych potworów ma własną osobowość, np. szkielet o imieniu Sans uwielbia żartować, a duch Napstablook cierpi na depresję[4][5].


{{stub|gry}}
Potwory można pokonać, nie zabijając ich, a poprzez interakcję z nimi, np. zastraszanie, flirtowanie, komplementowanie czy pocieszanie[6][3]. Wybory sposobu interakcji z potworami wpływają na przebieg gry, a także na przebieg ponownych jej rozgrywek (potwory pamiętają starcia z graczem z poprzednich rozgrywek)[6][4]. Wybór opcji „genocide run” (pol. ludobójstwa) sprawia, że gra zyskuje elementy horroru[6]. Walka z potworami odbywa się w osobnym okienku, gdzie gracz porusza się czerwonym serduszkiem, unikając ataków przeciwnika[6].


{{gry komputerowe}}
Odbiór gry
[[Kategoria:Gry komputerowe]]
Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem recenzentów, uzyskując w wersji na komputery osobiste według serwisu Metacritic 92/100 punktów na podstawie analizy 42 recenzji[7]. Dało jej to trzecie miejsce w rankingu najlepszych gier na PC w 2015 roku[8] i 36. miejsce w rankingu wszech czasów[9]. Według agregatora GameRankings gra uzyskała średnią z 28 ocen wynoszącą 94,11%[10].

Podczas Independent Games Festival w 2016 roku gra została jedną z sześciu finalistek i zdobyła nagrodę publiczności[11].

W trakcie spotkania twórców internetowych z papieżem Franciszkiem w maju 2016 roku, vlogger Matthew Patrick, właściciel kanału The Game Theorists, podarował papieżowi kod do ściągnięcia gry Undertale z platformy Steam, a motywy swojej decyzji przedstawił w filmie Why I Gave the Pope UNDERTALE! w serwisie YouTube[12][13].

Wersja z 13:38, 30 paź 2020

Undertale – ćwierćlegendarna gra RPG stworzona w GameMakerze z grafiką rysowaną na tym samym sprzęcie, co oryginalnego Pacmana. Ma soundtrack składający się z trzech, może czterech piosenek granych w różnym tempie.

Głównym bohaterem jest Frisk, dzieciak o nieokreślonej płci w pasiastym sweterku. Trudno się dziwić, że wpadł pod ziemię, bo dosłownie cały czas łazi z zamkniętymi oczami.


Crystal Clear device joystick.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny gier. Jeśli umiesz grać nie tylko na nerwach – rozbuduj go.