Wattpad

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 09:29, 5 wrz 2021 autorstwa Runab (dyskusja • edycje) (Lista jak lista, nie wymaga szczególnej naprawy)
Medal.svg

Szablon:Paszkwil

Typowy awatar przeciętnej użytkowniczki

Wattpad – twór blogopodobny, służący do rozwijania pseudotalentów pisarskich przez ambitne nastolatki, które w jakiś sposób zostały pokrzywdzone przez los i mają z tego powodu znaczne problemy psychiczne. Jest to serwis ogólnoświatowy, posiadający również polską stronę.

Literatura

Wszelkie teksty pojawiające się na Wattpadzie są nazywane literaturą. Tworzący tam user pisze książki składające się z trzystu rozdziałów o długości mniej więcej dziesięciu zdań każdy. Kiedy dana książka zdobędzie większą ilość wyświetleń, jej autor z dumą zaczyna tytułować się „znanym pisarzem”, zupełnie nie przejmując się tym, że często słowo „pisarz” jest jedynym wyrazem, który potrafi zapisać poprawnie. Główną bohaterką 99,9% ksiunszek na Wattpadzie jest pani Maria, ukrywająca się jednak pod jakimś bardziej wyszukanym imieniem, na przykład Crystal, Vanessa, Valerie, Meredith, Sky czy Hermenegilda. Na Wattpadzie istnieje sporo gatunków, z których część występuje jedynie tam (i za to dziękujmy naszemu miłosiernemu Morganowi Freemanowi):

Zdjęcia podobnych jegomości skutecznie zastępują skomplikowane opisy wybranków
  • Fanfiction – czyli gloryfikowane na blogach opowiadania, które przepełzły na Wattpada. Na szczęście naturalnym środowiskiem fanfików jest internet i nie są spotykane w innych rejonach. Fanfiction to stworzenia pełzające, skrzętnie hodowane przez młodociane pisarki na plakatach One Direction, Jonas Brothers, Hany Montany, Tokio Hotel, Justina Biebera czy dowolnej gwiazdy sportu, ewentualnie na książkach lub płytach z filmami o Harrym Potterze, Igrzyskach Śmierci albo Darach Anioła. Żyjątka te pożywiają się miłością fanek do ich idoli, zwykle też nie mogą narzekać na brak popularności. No bo która prawdziwa fanka nie marzy o seksie grupowym z całym Łan Dajrekszyn? No która?
  • Daddy's Girl – gatunek literacki wykształcony na Wattpadzie i na razie jedynie tam występujący. Jest on tworzony przez dziewczęta sfrustrowane faktem, że mają już dwanaście lat i nadal są dziewicami. Jako że nie ma żadnego na tyle odważnego (pomijając pana Mariusza), by pomóc im pozbyć się tego problemu, fantazjują o gwałtach i byciu seksualną niewolnicą nieziemsko przystojnego alfonsa, który oczywiście się w głównej bohaterce zakochuje. Zdarzają się również opowiadania o uprawianiu seksu z własnym ojcem/bratem.
  • Bad girl/Bad boy – są to książki o mhocznych jak dupa Szatana nastolatkach słuchających hardkorowego Slipknota, pijących Piccolo po krzakach oraz jeżdżących na wypasionych motocyklach wraz ze swoim buntowniczym Gangiem Troskliwych Misiów. Pewnego dnia nastolatek taki zakochuje się w jakiejś szarej myszce ze swojego gimnazjum, która pod jego wpływem zmienia się w bad girl. Zdarzają się również sytuacje odwrotne, kiedy to bad girl z jednego gangu zakochuje się w bad boyu z wrogiego gangu dwie ulice dalej.
  • Romans – innymi słowy, próby pisania o miłości podejmowane przez osoby, których cała wiedza na ten temat pochodzi ze Zmierzchu, seriali na Disney Channel oraz z ksiunszek innych autorek czerpiących wiedzę o tym dokładnie z tych samych źródeł. Ogólny zarys fabuły większości tworów w tym gatunku: facet o wyglądzie Brada Pitta ratuje bohaterkę z opresji i zakochują się w sobie, następnie jakaś antagonistka w postaci wytapetowanej blondyny usiłuje odbić jej faceta, jednak w końcu zostaje pokonana, a bohaterowie żyją długo i szczęśliwie.
  • Obyczajowe – różnią się od romansu tylko nazwą kategorii.
  • Fantasy – różnią się od zwykłego romansu tylko miejscem akcji, która, zamiast w zwykłym mieście, dzieje się w Nibylandii, a zła blondyna jest czarownicą. Zwykle też w takich opowieściach główna bohaterka jest wojowniczą elfią księżniczką skrzyżowaną z nimfą, wróżką, jednorożcem, tosterem, szczupakiem, Tabalugą i Lordem Voldemortem.
  • „Prawdziwe” książki – praktyka nadzwyczaj chamska i bezskutecznie tępiona. Wstawianie „prawdziwych” książek polega na przepisywaniu książek już wydanych, do kupienia w księgarni, tylko po to, by inni mogli przeczytać je za darmo. Ma to jednak wyższy cel: to bardzo prosty sposób na nabicie sobie fejmu, zebrania dużej ilości gwiazdek oraz wyświetleń, grożący jednak bananem.
  • Literatura faktu – w tym gatunku powstają przede wszystkim zestawienia najgorszych i najlepszych wattpadowych opowiadań oraz wskazówki, jak pisać i nie pisać. Z jakiegoś powodu ten gatunek nie cieszy się zbyt wielkim powodzeniem wśród wielkich wattpadowych pisarek. W niektórych książkach tego gatunku pojawiają się również wybory Miss Wattpada oraz analizy co gorszych opowiadań.

Tematy „opowiadań”

Imię z jednej strony, imię z drugiej, i już masz tytuł

Wattpad dzieli się na różne patologie odłamy, jak to opisaliśmy w sekcji Literatura. Tu zaś opiszemy o czym piszą te jakże… interesujące osoby. Otóż to, pośród tych ksiunszek ani jednej normalnej nie ujdzie znaleźć. Więc zapnijcie pasy, bo będzie ostry zakręt w kierunku fanficów, yaoi, i innej grozy w czystej postaci. Oto i one – tematy „opowiadań” pisanych przez kR3Jz0lk1!!@@ :***, jak to one (zazwyczaj) same się nazywają;

  • Bliższe kontakty znanych bohaterów – jeżeli marzy ci się superbohater masujący cycki superbohaterce, Wattpad ma to w zanadrzu i ci to oferuje;
  • Kontakty pedofilskie – nawet dla Wesołowskiego miejsca nie zabraknie;
  • Bliższe gejowskie kontakty znanych bohaterów – marzyłeś kiedyś o małżeństwie gejowskim pomiędzy Skalmarem a SpongeBobem? Nie? Tak czy siak, znajdziesz tego pełno, a nawet więcej;
  • Kontakty kazirodcze – jeszcze gorzej – między rodziną a nawet rodzeństwem może zaiskrzyć;
  • Kontakty kazirodcze znanych bohaterów – coraz goręcej, niedaleko do piekła;
  • Kontakty gejowsko-kazirodcze znanych bohaterów – piekło;
  • Kontakty nekrofilsko-gejowsko-kazirodcze – zawołajcie lekarza;
  • Kontakty nekrofilsko-gejowsko-pedofilsko-kazirodcze znanych bohaterówHelena! Mam zawał!;
  • Zwykła miłość – nie idzie znaleźć;
  • Zwykły romans – nie istnieje!

Charakterystyka

Wattpad jest społecznością zaskakująco zorganizowaną, zaś jej członkowie funkcjonują na tych samych zasadach.

Waluta

Oficjalną walutą na Wattpadzie są gwiazdki przyznawane przez czytelników za konkretny rozdział. Im więcej gwiazdek, tym większy fejm, im większy fejm, tym większą radochę ma autorka. Częstą praktyką jest również żądanie określonej ilości gwiazdek, by pojawił się kolejny rozdział, bo wyświetlenia muszą się zgadzać. Drobniejszą walutą są również komcie, jednak są warte znacznie mniej niż gwiazdki.

Reklamy

jak tY pienknie piszesz! normalnie zajebiście!!11!one1!! czakam na nastempny roździał!!!1! a w tym czasie zajżyj do mojej ksiąrzki i zostaw gwiazdke!!!

Typowy komentarz na Wattpadzie

Wspomniane komcie są po części walutą, po części reklamą i, podobnie jak notki pod rozdziałami, służą do wymuszania gwiazdek. Oprócz tego, opowiadania na Wattpadzie reklamowane są dosłownie wszędzie, od Facebooka po stronę okolicznej parafii. Autorki bardzo lubują się we wciskaniu reklam swoich tworów gdzie się tylko da, najwięcej jednak niechcianych reklam znajduje się na forach z amatorską twórczością oraz na Zapytaj.onet.pl.

Media

Oficjalnie możliwość wstawiania mediów została wprowadzona po to, by autorom było łatwiej pokazać czytelnikom swoje inspiracje oraz stworzyć odpowiedni klimat, jednak zamiast tego twórcy zaczęli wstawiać do książek swoje ulubione piosenki oraz zdjęcia bohaterów swojej powieści, by nie musieć przejmować się opisywaniem ich. Praktyczne rozwiązanie, prawda?

Blokada kopiowania

Teoretycznie blokada kopiowania została wprowadzona po to, by uniknąć plagiatów, jednak nie spotyka się osób, które chciałyby przypisać sobie tak słabe wybitne teksty. W rzeczywistości jednak blokada kopiowania oraz ustawienie przez twórców praw autorskich ma utrudnić dobranie się do opowiadania w celu zanalizowania go. Nie wzięto jednak pod uwagę, że każdy średnio rozgarnięty użytkownik internetu potrafi obejść te zabezpieczenia, przez co teksty z Wattpada również lądują w analizatorniach.

Kodeks wattpadowicza

Może prowokowanie autorki nie jest najlepszym pomysłem?
  1. Nie wolno Ci publikować swoich prac na innych serwisach. Jeśli ktoś chce przeczytać, ma wejść na Twojego Wattpada.
  2. Spamuj reklamami swojej książki gdzie się tylko da.
  3. Gwiazdki to świętość, więc żebraj o nie.
  4. Jeśli ktoś mówi, że źle piszesz, jest idiotą.
  5. Każdy negatywny komentarz kasuj, a na jego autora wylej wiadro pomyj.
  6. Jeśli napisałeś komentarz pod czyimś opowiadaniem, jego autor musi dać Ci gwiazdkę. Jeśli tego nie zrobi, zabij go.
  7. Fejm musi się zgadzać.
  8. To nie są błędy ortograficzne, tylko celowy zabieg artystyczny.
  9. To samo tyczy się interpunkcji.
  10. Musisz mieć dysleksję. Nie musisz wiedzieć, co to. Po prostu wszędzie pisz, że ją masz.
  11. Nie pisz swoich prac w Wordzie, bo jeszcze poprawi Ci błędy. A te czerwone szlaczki w przeglądarce są tylko dla ozdoby.
  12. Jeśli ktoś będzie wytykał Ci byki, mów, że przecież każdy popełnia błędy.
  13. Nie przejmuj się hejterami. Oni po prostu zazdroszczą Ci talentu.
  14. Wszyscy, którzy piszą pochwały Twojego opowiadania są tacy koffani i potrafią docenić Twój geniusz.
  15. Twoja bohaterka nie jest idealna. Przecież w trzecim rozdziale złamała paznokieć!
  16. Ale nie przesadzaj z tymi wadami, w dziesiątym co najwyżej może jeszcze rozmazać się jej tusz.
  17. Oczywiście to charakter najbardziej się liczy, ale z brzydalem się Twoja bohaterka nie umówi.
  18. Główna bohaterka Twojej powieści musi być prześladowana przez jakiegoś plastika w miniówce i szpilkach oraz ostrym makijażu.
  19. Jednocześnie Twoja bohaterka ubrana i umalowana tak samo jak prześladujący ją plastik wygląda jak prawdziwa dama.
  20. Analizatorzy są źli.
  21. Jeśli ktoś skopiuje Twój tekst i go zanalizuje, oskarż go o złamanie praw autorskich.
  22. Jeśli liczba wyświetleń Twojej książki przekracza pięć tysięcy, jesteś znanym pisarzem.
  23. W Twoim opowiadaniu koniecznie musi być kiepski opis seksu.
  24. Jeśli ktoś skrytykuje Cię za ten opis, zabij go.
  25. Nie opisuj bohaterów, zamiast tego wstaw zdjęcia.
  26. Emocji też nie opisuj, w końcu od tego są emotikonki. Mordka.svg
  27. Niezależnie od miejsca akcji, tytuł Twojej książki musi być po angielsku.
  28. Akcja musi dziać się w Wielkiej Brytanii lub w USA. Chyba że piszesz fantasy.
  29. Przynajmniej w co drugim rozdziale musisz wstawić tekst jakiejś piosenki, koniecznie po angielsku.
  30. Pisz tylko o czymś, na czym kompletnie się nie znasz. I tak nikt nie zauważy.
  31. Jeśli osadzisz akcję opowiadania w innym kraju, nawet nie próbuj sprawdzać, jak wyglądają jego realia. W końcu to fikcja literacka, nie?
  32. Jeśli ktokolwiek krytykuje cokolwiek w Twoim opowiadaniu, jest głupi.
  33. Jeśli ktokolwiek krytykuje cokolwiek w Twoim opowiadaniu, powiedz mu, że jest głupi, a potem go zabij.
  34. I nie dawaj mu gwiazdek!!!
  35. Gwiazdki dawaj tylko tym, którzy dali je Tobie oraz tym, którzy zachwycają się Twoim opowiadaniem.
  36. Długość jednego rozdziału nie może przekraczać połowy strony.
  37. Do każdego rozdziału wstawiaj tyle obrazków i filmów, ile się tylko da.
  38. Pamiętaj, że jesteś genialnym pisarzem, a ci, którzy twierdzą inaczej, po prostu się nie znają.

Zobacz też