Jordan Peterson: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (To mogłeś zostawić.)
M (dodano link do artykułu Powaga)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:


[[File:Jordan Peterson by Gage Skidmore.jpg|thumb|200px|Peterson tuż przed próbą obalenia argumentów rozmówcy za pomocą spojrzenia]]
'''Jordan Peterson''' – słynny kanadyjski psycholog, wykładający na Uniwersytecie <del>Tornotorońskim</del> <del>Torontotońskim</del> w Toronto lecz przede wszystkim na YouTube. Prawdopodobnie jedyna osoba na świecie, która jest w stanie wyjaśnić Ci sens życia na podstawie bajki Pinokio zachowując przy tym godną podziwu powagę. Wykorzystując fakt, iż świat powoli zmierza ku całkowitej [[apokalipsa|zagładzie]] postanowił przyjąć wciąż do niedawna jeszcze niezaklepaną rolę bohatera, który dzięki perfekcyjnemu zbalansowaniu chaosu i porządku przywróci równowagę we wszechświecie i ocali ludzkość przed duchową apokalipsą, zbliżającą się wielkimi krokami od czasów ogłoszonej przez [[Fryderyk Nietzsche|Nietzchego]] śmierci Boga, poprzez II wojnę światową i rosnące zainteresowanie plugawymi [[marksizm|marksistowskimi]] i [[faszyzm|faszystowskimi]] ideologiami, na współczesnych [[gender|chłopaczkach w spódniczkach]] i [[feminizm|parszywych feministkach]] kończąc. Brzmi jak sympatyczny jegomość? Z pewnością nie możecie się już doczekać aż przedstawi Wam swoje najciekawsze poglądy! Nie? No cóż… I tak bardzo chętnie to zrobi. Właściwie to nie przecież jego poglądy. Taka po prostu jest rzeczywistość. ''Obviously!!! Self-evidently!!!''

{{cytat|Więc co zrobicie? Nagniecie strukturę rzeczywistości? Nie sądzę!|'''Jordan Peterson''' przestrzega przed [[Zakrzywienie czasoprzestrzeni|zaginaniem czasoprzestrzeni]]}}
{{cytat|To nadrzewny koto-wężo-ptak. Nie chcielibyście się na takiego natknąć!|'''Jordan Peterson''' przestrzega przed nadrzewnym koto-wężo-ptakiem}}
{{cytat|Jesteś trochę marionetką i trochę osłem i co Ty właściwie do cholery wiesz o świecie...|'''Jordan Peterson''' o [[Ty|Tobie]]}}
{{cytat|Posprzątaj swój pokój!|'''Jordan Peterson''' inspiruje do działania}}
'''Jordan Peterson''' – słynny kanadyjski psycholog, wykładający na Uniwersytecie <del>Tornotorońskim</del> <del>Torontotońskim</del> w Toronto i przede wszystkim na [[YouTube]]. Prawdopodobnie jedyna osoba na świecie, która jest w stanie wyjaśnić Ci sens życia na podstawie bajki Pinokio, zachowując przy tym godną podziwu [[Powaga|powagę]].

Wykorzystując fakt, iż świat powoli zmierza ku całkowitej [[apokalipsa|zagładzie]], postanowił przyjąć do niedawna jeszcze niezaklepaną rolę bohatera, który dzięki perfekcyjnemu zbalansowaniu chaosu i porządku przywróci równowagę we [[wszechświat|wszechświecie]] i ocali ludzkość przed duchową apokalipsą, zbliżającą się wielkimi krokami od czasów ogłoszonej przez [[Fryderyk Nietzsche|Nietzchego]] śmierci Boga, poprzez II wojnę światową i rosnące zainteresowanie plugawymi [[marksizm|marksistowskimi]] oraz [[faszyzm|faszystowskimi]] ideologiami, na współczesnych [[gender|chłopaczkach w spódniczkach]] i [[feminizm|parszywych feministkach]] kończąc. Brzmi jak sympatyczny jegomość? Z pewnością nie możecie się już doczekać aż przedstawi Wam swoje najciekawsze poglądy! Nie? No cóż… I tak bardzo chętnie to zrobi. Właściwie to nie przecież jego poglądy, tylko rzeczywistość. ''Obviously! Self-evidently!''


== Poglądy polityczne ==
== Poglądy polityczne ==
Sam określa siebie jako klasycznego Brytyjskiego liberała (cokolwiek miałoby to znaczyć). Niektóre z [[propaganda|propagandowych]] mediów śmieją mu jednak zarzucać delikatne odchylenie w kierunku skrajnie prawicowym. My oczywiście nie odważymy się w tym miejscu na użycie jakichkolwiek bezpodstawnych, kłamliwych określeń, gdyż nie chcemy narazić się na prawy gniew <del>rzeszy</del> grupy jego najwierniejszych fanów. Pozdro chłopaki!
Sam określa siebie jako klasycznego brytyjskiego liberała (cokolwiek miałoby to znaczyć). Niektóre z [[propaganda|propagandowych]] mediów śmieją mu jednak zarzucać delikatne odchylenie w kierunku skrajnie prawicowym. My oczywiście nie odważymy się w tym miejscu na użycie jakichkolwiek bezpodstawnych, kłamliwych określeń, gdyż nie chcemy narazić się na prawy gniew <del>rzeszy</del> grupy jego najwierniejszych fanów<ref>Pozdro, chłopaki!</ref>.
== Bill C-16 ==
Choć brzmi jak pieszczotliwa nazwa nowej generacji ładunku wybuchowego, mowa tutaj o kanadyjskim akcie prawnym o znacznie bardziej destrukcyjnej mocy. A przynajmniej tak <del>twierdził Pan Peterson</del> właśnie jest. Poza nadaniem [[gender|ludziom płci niezdecydowanej]] kilku zbędnych, podstawowych ludzkich praw, akt ten, będący nawiasem mówiąc CHANIEBNYM ATAKIEM NA WOLNOŚĆ SŁOWA, otwierał furtkę m.in. do karania zwyłych obywateli za użycie nieodpowiedniego zaimka osobowego względem któregoś z nieco mniej zwykłych obywateli, który to jakimś przez siebie wymyślonym zaimkiem chciałby być określany.


=== Bill C-16 ===
Przykładowo jeżeli życzyłbym sobie, aby mówiąc o mnie nie używać zaimka „on” lecz oficjalnego zaimka mojej wyimaginowanej płci™ o treści: „niemyjępach”, to ludzie pragnący wyrazić swoją opinię na mój temat byliby zmuszeni do ciągłego wyjawiania swojego mrocznego sekretu. Ach, jak słodki jest smak władzy.
Choć brzmi jak pieszczotliwa nazwa nowej generacji ładunku wybuchowego, mowa tutaj o kanadyjskim akcie prawnym o znacznie bardziej destrukcyjnej mocy. A przynajmniej tak <del>twierdził pan Peterson</del> właśnie jest. Poza nadaniem [[gender|ludziom płci niezdecydowanej]] kilku zbędnych, podstawowych ludzkich praw, akt ten, będący nawiasem mówiąc [[poprawność polityczna|haniebnym atakiem na wolność słowa]], otwierał furtkę m.in. do karania zwykłych obywateli za użycie nieodpowiedniego zaimka osobowego względem któregoś z nieco mniej zwykłych obywateli, a który to jakimś przez siebie wymyślonym zaimkiem chciałby być określany.

Przykładowo: jeżeli ktoś życzyłby sobie, aby mówiąc o nim nie używać zaimka „on” lecz oficjalnego zaimka jego wyimaginowanej płci™ o treści: „niemyjępach”, to ludzie pragnący wyrazić swoją opinię na jego temat byliby zmuszeni do ciągłego wyjawiania swojego mrocznego sekretu<ref>Ach, jak słodki jest smak władzy</ref>.


Jak jedno z wielu skrajnie absurdalnych praw na zachód od [[Polska|ostatniej ostoi Januszyzmu]], zostało ono jednak przyjęte bez jakikolwiek poprawek, mimo solidnego ruchu oporu ze strony Jordana Petersona. Cóż, tym razem się nie udało, ale z pewnością będzie jeszcze wiele okazji, by uratować świat.
Jak jedno z wielu skrajnie absurdalnych praw na zachód od [[Polska|ostatniej ostoi Januszyzmu]], zostało ono jednak przyjęte bez jakikolwiek poprawek, mimo solidnego ruchu oporu ze strony Jordana Petersona. Cóż, tym razem się nie udało, ale z pewnością będzie jeszcze wiele okazji, by uratować świat.
== Podstawowe koncepcje filozoficzne ==
Podstawowym koncepcjami w życiowej filozofii Jordana Petersona są [[chaos]] i [[porządek]], stanowiące 2 fundamentalne składniki… wszystkiego. Idea ta jest poniekąd <del>podpieprzona</del> wzorowana na chińskim Yin i Yang. Chaos i porządek możemy wyobrazić sobie także jako zbadane i niezbadane terytorium, dzień i noc, kobietę i mężczyznę, [[feminizm]] i rozum czy ogólnie jakiekolwiek dwa przeciwstawne pojęcia, które przyjądą nam do głowy. Dzięki tak szerokiej definicji bez problemu na każdym kroku odnajdziemy dowody niepodważalnej prawdziwości i szokującej głębi tej jakże oryginalnej filozofii.


== Smoki, matki i ojcowie ==
== Poglądy i koncepcje filozoficzne ==
===Chaos i porządek===
Nieco rozszerzoną wersją bazowego chaosu i porządku prezentuje ulubiony slajd Jordana Petersona, który pojawia się niemal na każdym jego wykładzie. Jest to obaz przedstawiający trzy okręgi, zaenkapsulowane jeden w drugim jak [[matrioszka|matrioszki]]. Poza okręgami znajduje się na nim jeszcze puste pole nazwane '''''smokiem chaosu''''', w którym to (''oczywiście!'') wszystko ma swój początek i o którym właściwie to wiadomo tyle co [[nic]].
Podstawowym koncepcjami w życiowej filozofii Jordana Petersona są [[chaos]] i [[porządek]], stanowiące 2 fundamentalne składniki… wszystkiego. Idea ta jest poniekąd <del>podpieprzona</del> wzorowana na chińskim yin i yang. Chaos i porządek możemy wyobrazić sobie także jako zbadane i niezbadane terytorium, dzień i noc, kobietę i mężczyznę, feminizm i rozum czy ogólnie jakiekolwiek dwa przeciwstawne pojęcia, które przyjdą nam do głowy. Dzięki tak szerokiej definicji bez problemu na każdym kroku odnajdziemy dowody niepodważalnej prawdziwości i szokującej głębi tej jakże oryginalnej filozofii.

=== Smoki, matki i ojcowie ===
Nieco rozszerzoną wersją bazowego chaosu i porządku prezentuje ulubiony slajd Jordana Petersona, który pojawia się niemal na każdym jego wykładzie – jest to obraz przedstawiający trzy okręgi, zaenkapsulowane jeden w drugim jak [[matrioszka|matrioszki]]. Poza okręgami znajduje się na nim jeszcze puste pole nazwane ''smokiem chaosu'', w którym to (''oczywiście!'') wszystko ma swój początek i o którym właściwie to wiadomo tyle co [[nic]].

Największym z trzech okręgów jest ''matka natura'', będąca także symbolem chaosu, ale już nie tak bardzo jak smok. Matka natura dzieli się na postać negatywną – destrukcyjną i pożerającą oraz pozytywną – życiodajną i karmiącą. Poza chaosem matka symbolizuje także „niezbadane terytorium”, co powinno być raczej niepodważalne, zakładając że naszą relację z matką można uznać za względnie zdrową.


Wewnątrz matki, jak to zwykle bywa, znajduje się ojciec, a właściwie ''ojciec kultura''. Te dwa słowa mogą wprawdzie kojarzyć się z tymi, które wypowiadasz, gdy [[Twój stary]] po raz kolejny nie wie jak zachowywać się w towarzystwie Twojej nowej dziewczyny, lecz zauważ, że w naszym przypadku nie ma między nimi przecinka. Ojciec kultura reprezentuje ideę patriarchalnego ducha cywilizacji, którego pozytywnym symbolem jest ''Dobry Król'', natomiast negatywnym <del>''Zły Król''</del> ''Tyran''. Ojciec został także uznany za symbol porządku i „zbadanego terytorium”, ale to już pozostawiono osobistej interpretacji Czytelnika.
Największym z trzech okręgów jest '''''matka natura''''', będąca także symbolem chaosu, ale już nie tak bardzo jak smok. Matka natura dzieli się na postać negatywną – destrukcyjną i pożerającą oraz pozytywną – życiodajną i karmiącą. Poza chaosem matka symbolizuje także „niezbadane terytorium”, co powinno być raczej niepodważalne, zakładając że naszą relację z matką można uznać za względnie zdrową.


Najmniejszym okręgiem jest ''jednostka/Syn'', czyli ''[[Ty]]''. Na diagramie ''ty'' znajduje się zarówno wewnątrz ojca, matki jak i smoka, co ma oznaczać<ref>Na pewno nie to co pomyślałeś</ref>, że ma on potrójnie przerąbane: jest zdany na łaskę patriarchalnego ducha kultury, kapryśnej matki natury i pieprzonego smoka chaosu. Tyrany przez wszystkie te archetypy możesz zadecydować czy będziesz dobrym synem – bohaterem dzielnie i godnie idącym przez życie stawiając czoło wszelkim przeciwnościom losu, czy przesiąkniętym złem, cynizmem, frustracją i nieuleczalnym skurwysyństwem czarnym charakterem na wzór samego [[Joker (postać fikcyjna)|Jokera]]. Wybór wydaje się więc oczywisty.
Wewnątrz matki, jak to zwykle bywa, znajduje się ojciec, a właściwie '''''ojciec kultura'''''. Te dwa słowa mogą wprawdzie kojarzyć się z tymi, które wypowiadasz, gdy [[Twój stary]] po raz kolejny nie wie jak zachowywać się w towarzystwie Twojej nowej dziewczyny, lecz zauważ, że w naszym przypadku nie ma między nimi przecinka. Ojciec kultura reprezentuje ideę patriarchalnego ducha cywilizacji, którego pozytywnym symbolem jest ''Dobry Król'', natomiast negatywnym <del>''Zły Król''</del> ''Tyran''. Ojciec został także uznany za symbol porządku i „zbadanego terytorium”… To już pozostawię do Twojej, czytelniku, osobistej interpretacji.


==Pozostałe poglądy, gdzie indziej niesklasyfikowane==
Najmniejszym okręgiem jest '''''jednostka/Syn''''', czyli [[Ty]]. Na diagramie znajdujesz zarówno wewnątrz ojca, matki jak i smoka, co ma oznaczać<ref>Na pewno nie to co pomyślałeś</ref>, że masz potrójnie przerąbane: jesteś zdany na łaskę patriarchalnego ducha kultury, kapryśnej matki natury i pieprzonego smoka chaosu. Tyrany przez wszystkie te archetypy możesz zadecydować czy będziesz dobrym synem – bohaterem dzielnie i godnie idącym przez życie stawiając czoło wszelkim przeciwnościom losu, czy przesiątkniętym złem, cynizmem, frustracją i nieuleczlnym skurwysyństwem czarnym charakterem na wzór samego [[Joker (postać fikcyjna)|Jokera]]. Wybór wydaje się oczywisty. ''Ha, ha ha ha, haa…''
*'''''Posprzątaj swój pokój!''''' – ulubiony tekst motywacyjny Jordana Petersona. Jego zdaniem sprzątanie pokoju ma jednak znacznie głębszy, metafizyczny sens. Sprawia, że uczymy się przkształcać chaos w porządek, przez co okrywamy w sobie swój [[Bóg|boski]] potencjał. Teoria głosi, iż cała filozofia Petersona wywodzi się z próby przekonania swojej córki aby w końcu zaczęła sprzątać swój pokój.
*'''Hierarchia dominacji '''– wg. Petersona niemal wszystko co żyje organizuje się w hierarchie. Ludzie, zwierzęta, rośliny, you name it. Samą hierarchię uznaje więc za tak antyczną i fundanemtalną część rzeczywistości, że ja pierdolę. Najczęściej jednak używa określenia ''hierarchia dominacji ''mówiąc o ludziach lub szympansach, co podobno nie do końca jest właściwe naukowo, jednak kto by się przejmował. Jeżeli chodzi o ludzi, cechami, które uważa za pomocne w osiąganiu sukcesu i wspinaniu się na szczyty ludzkich hierarchii są: wysokie [[IQ]] , pracowitość i moralność. Zupełnie przypadkiem są to także jego własne cechy charakteru.
*'''Homary '''– są ulubionymi stworzeniami Petersona, jednak bynajmniej nie ze względu na swój smak<ref>Chociaż być może też</ref> lecz na to, że ich zachowanie niemal idealnie pasuje do jego hierarchicznej teorii. Otóż, jakby ktoś nie wiedział, homary kurczą się i zamykają w sobie, gdy przegrywają pojedynek o dominację, natomiast wypinają klatę i szeroko rozpościerają szczypce, gdy taki pojedynek wygrywają. Zupełnie jak ludzie! My także kurczymy się w oczach po sromotnej porażce i rozpościeramy szczypce po wygranym konkursie, dyskusji czy meczu w [[League of Legends|LoLa]]. Czyż to nie zadziwiające, że mimo tylu lat ewolucyjnej przepaści wciąż jesteśmy w stanie identyfikować się z homarami?


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}
{{Pseudonauka}}
{{Internet}}
{{Internet}}



Aktualna wersja na dzień 18:22, 31 mar 2020

Peterson tuż przed próbą obalenia argumentów rozmówcy za pomocą spojrzenia

Więc co zrobicie? Nagniecie strukturę rzeczywistości? Nie sądzę!

Jordan Peterson przestrzega przed zaginaniem czasoprzestrzeni

To nadrzewny koto-wężo-ptak. Nie chcielibyście się na takiego natknąć!

Jordan Peterson przestrzega przed nadrzewnym koto-wężo-ptakiem

Jesteś trochę marionetką i trochę osłem i co Ty właściwie do cholery wiesz o świecie...

Jordan Peterson o Tobie

Posprzątaj swój pokój!

Jordan Peterson inspiruje do działania

Jordan Peterson – słynny kanadyjski psycholog, wykładający na Uniwersytecie Tornotorońskim Torontotońskim w Toronto i przede wszystkim na YouTube. Prawdopodobnie jedyna osoba na świecie, która jest w stanie wyjaśnić Ci sens życia na podstawie bajki Pinokio, zachowując przy tym godną podziwu powagę.

Wykorzystując fakt, iż świat powoli zmierza ku całkowitej zagładzie, postanowił przyjąć do niedawna jeszcze niezaklepaną rolę bohatera, który dzięki perfekcyjnemu zbalansowaniu chaosu i porządku przywróci równowagę we wszechświecie i ocali ludzkość przed duchową apokalipsą, zbliżającą się wielkimi krokami od czasów ogłoszonej przez Nietzchego śmierci Boga, poprzez II wojnę światową i rosnące zainteresowanie plugawymi marksistowskimi oraz faszystowskimi ideologiami, na współczesnych chłopaczkach w spódniczkach i parszywych feministkach kończąc. Brzmi jak sympatyczny jegomość? Z pewnością nie możecie się już doczekać aż przedstawi Wam swoje najciekawsze poglądy! Nie? No cóż… I tak bardzo chętnie to zrobi. Właściwie to nie przecież jego poglądy, tylko rzeczywistość. Obviously! Self-evidently!

Poglądy polityczne[edytuj • edytuj kod]

Sam określa siebie jako klasycznego brytyjskiego liberała (cokolwiek miałoby to znaczyć). Niektóre z propagandowych mediów śmieją mu jednak zarzucać delikatne odchylenie w kierunku skrajnie prawicowym. My oczywiście nie odważymy się w tym miejscu na użycie jakichkolwiek bezpodstawnych, kłamliwych określeń, gdyż nie chcemy narazić się na prawy gniew rzeszy grupy jego najwierniejszych fanów[1].

Bill C-16[edytuj • edytuj kod]

Choć brzmi jak pieszczotliwa nazwa nowej generacji ładunku wybuchowego, mowa tutaj o kanadyjskim akcie prawnym o znacznie bardziej destrukcyjnej mocy. A przynajmniej tak twierdził pan Peterson właśnie jest. Poza nadaniem ludziom płci niezdecydowanej kilku zbędnych, podstawowych ludzkich praw, akt ten, będący nawiasem mówiąc haniebnym atakiem na wolność słowa, otwierał furtkę m.in. do karania zwykłych obywateli za użycie nieodpowiedniego zaimka osobowego względem któregoś z nieco mniej zwykłych obywateli, a który to jakimś przez siebie wymyślonym zaimkiem chciałby być określany.

Przykładowo: jeżeli ktoś życzyłby sobie, aby mówiąc o nim nie używać zaimka „on” lecz oficjalnego zaimka jego wyimaginowanej płci™ o treści: „niemyjępach”, to ludzie pragnący wyrazić swoją opinię na jego temat byliby zmuszeni do ciągłego wyjawiania swojego mrocznego sekretu[2].

Jak jedno z wielu skrajnie absurdalnych praw na zachód od ostatniej ostoi Januszyzmu, zostało ono jednak przyjęte bez jakikolwiek poprawek, mimo solidnego ruchu oporu ze strony Jordana Petersona. Cóż, tym razem się nie udało, ale z pewnością będzie jeszcze wiele okazji, by uratować świat.

Poglądy i koncepcje filozoficzne[edytuj • edytuj kod]

Chaos i porządek[edytuj • edytuj kod]

Podstawowym koncepcjami w życiowej filozofii Jordana Petersona są chaos i porządek, stanowiące 2 fundamentalne składniki… wszystkiego. Idea ta jest poniekąd podpieprzona wzorowana na chińskim yin i yang. Chaos i porządek możemy wyobrazić sobie także jako zbadane i niezbadane terytorium, dzień i noc, kobietę i mężczyznę, feminizm i rozum czy ogólnie jakiekolwiek dwa przeciwstawne pojęcia, które przyjdą nam do głowy. Dzięki tak szerokiej definicji bez problemu na każdym kroku odnajdziemy dowody niepodważalnej prawdziwości i szokującej głębi tej jakże oryginalnej filozofii.

Smoki, matki i ojcowie[edytuj • edytuj kod]

Nieco rozszerzoną wersją bazowego chaosu i porządku prezentuje ulubiony slajd Jordana Petersona, który pojawia się niemal na każdym jego wykładzie – jest to obraz przedstawiający trzy okręgi, zaenkapsulowane jeden w drugim jak matrioszki. Poza okręgami znajduje się na nim jeszcze puste pole nazwane smokiem chaosu, w którym to (oczywiście!) wszystko ma swój początek i o którym właściwie to wiadomo tyle co nic.

Największym z trzech okręgów jest matka natura, będąca także symbolem chaosu, ale już nie tak bardzo jak smok. Matka natura dzieli się na postać negatywną – destrukcyjną i pożerającą oraz pozytywną – życiodajną i karmiącą. Poza chaosem matka symbolizuje także „niezbadane terytorium”, co powinno być raczej niepodważalne, zakładając że naszą relację z matką można uznać za względnie zdrową.

Wewnątrz matki, jak to zwykle bywa, znajduje się ojciec, a właściwie ojciec kultura. Te dwa słowa mogą wprawdzie kojarzyć się z tymi, które wypowiadasz, gdy Twój stary po raz kolejny nie wie jak zachowywać się w towarzystwie Twojej nowej dziewczyny, lecz zauważ, że w naszym przypadku nie ma między nimi przecinka. Ojciec kultura reprezentuje ideę patriarchalnego ducha cywilizacji, którego pozytywnym symbolem jest Dobry Król, natomiast negatywnym Zły Król Tyran. Ojciec został także uznany za symbol porządku i „zbadanego terytorium”, ale to już pozostawiono osobistej interpretacji Czytelnika.

Najmniejszym okręgiem jest jednostka/Syn, czyli Ty. Na diagramie ty znajduje się zarówno wewnątrz ojca, matki jak i smoka, co ma oznaczać[3], że ma on potrójnie przerąbane: jest zdany na łaskę patriarchalnego ducha kultury, kapryśnej matki natury i pieprzonego smoka chaosu. Tyrany przez wszystkie te archetypy możesz zadecydować czy będziesz dobrym synem – bohaterem dzielnie i godnie idącym przez życie stawiając czoło wszelkim przeciwnościom losu, czy przesiąkniętym złem, cynizmem, frustracją i nieuleczalnym skurwysyństwem czarnym charakterem na wzór samego Jokera. Wybór wydaje się więc oczywisty.

Pozostałe poglądy, gdzie indziej niesklasyfikowane[edytuj • edytuj kod]

  • Posprzątaj swój pokój! – ulubiony tekst motywacyjny Jordana Petersona. Jego zdaniem sprzątanie pokoju ma jednak znacznie głębszy, metafizyczny sens. Sprawia, że uczymy się przkształcać chaos w porządek, przez co okrywamy w sobie swój boski potencjał. Teoria głosi, iż cała filozofia Petersona wywodzi się z próby przekonania swojej córki aby w końcu zaczęła sprzątać swój pokój.
  • Hierarchia dominacji – wg. Petersona niemal wszystko co żyje organizuje się w hierarchie. Ludzie, zwierzęta, rośliny, you name it. Samą hierarchię uznaje więc za tak antyczną i fundanemtalną część rzeczywistości, że ja pierdolę. Najczęściej jednak używa określenia hierarchia dominacji mówiąc o ludziach lub szympansach, co podobno nie do końca jest właściwe naukowo, jednak kto by się przejmował. Jeżeli chodzi o ludzi, cechami, które uważa za pomocne w osiąganiu sukcesu i wspinaniu się na szczyty ludzkich hierarchii są: wysokie IQ , pracowitość i moralność. Zupełnie przypadkiem są to także jego własne cechy charakteru.
  • Homary – są ulubionymi stworzeniami Petersona, jednak bynajmniej nie ze względu na swój smak[4] lecz na to, że ich zachowanie niemal idealnie pasuje do jego hierarchicznej teorii. Otóż, jakby ktoś nie wiedział, homary kurczą się i zamykają w sobie, gdy przegrywają pojedynek o dominację, natomiast wypinają klatę i szeroko rozpościerają szczypce, gdy taki pojedynek wygrywają. Zupełnie jak ludzie! My także kurczymy się w oczach po sromotnej porażce i rozpościeramy szczypce po wygranym konkursie, dyskusji czy meczu w LoLa. Czyż to nie zadziwiające, że mimo tylu lat ewolucyjnej przepaści wciąż jesteśmy w stanie identyfikować się z homarami?

Przypisy

  1. Pozdro, chłopaki!
  2. Ach, jak słodki jest smak władzy
  3. Na pewno nie to co pomyślałeś
  4. Chociaż być może też