Uganda: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
 
(Nie pokazano 59 wersji utworzonych przez 35 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Państwo infobox
Kraj położony gdzieś pomiędzy Suchedniowem a Bodzentynem [w. świętokrzyskie]
|państwo = Uganda
|stolica = Kampala
|wódz = Ugandan Knuckles
|symbol = Flag of Uganda.svg
|symbol nazwa = Ugandyjczycy mają kompleksy na temat swoich ptaków
|ustrój = [[demokracja]] oparta na fundamentalizmie protestanckim
|język =
|ludność =
|religia =
|waluta = szyling
}}
'''Uganda''' – kraj położony gdzieś pomiędzy [[Rwanda|Rwandą]] a [[Kenia|Kenią]]. Dokładne zlokalizowanie jest niemożliwe z powodu fatalnego stanu [[droga|dróg]] dojazdowych.


Największym problemem Ugandy jest wysoki poziom analfabetyzmu, przekraczający 30%. W 2018 roku rząd zdecydował się na opracowanie specjalnego [[elementarz]]a, który pozwoli zwalczyć analfabetyzm w ciągu pięciu lat. W nowym podręczniku do nauki czytania dzieci uczą się najpierw liter [[AIDS|A, I, D i S]], a później pozostałych.
Dokładna lokacja niemożliwa z powodu fatalnego stanu dróg dojazdowych.
Mieszkańcy tego kraju, będącego enklawą Polski już od 1920 roku, gdy Roman Dmowski będący ówczesnych ministrem spraw zagranicznych wylał kawę na mapę ówczesnej Polski tworząc strefę demarkacyjną pod Kielcami, są mocno zróżnicowani etnicznie. Nieliczne wyprawy dowiodły, że ciemny kolor skóry tubylców spowodowany jest spożyciem nadmiernej ilości alkoholi przemysłowych.


== Historia ==
Nazwa Uganda wzieła się od nazwiska założyciela-osadnika, wysłanego z polecenia ówczesnych władz przebywających w Rumunii, niejakiego Dimitrija Ugana. Jak głosi legenda 'dał' on początek państwu. Początkowy Ugandał z czasem zniemił się samantycznie w Uganda, łatwiesze do wymówienia przez tubylców.
Uganda ogłosiła niepodległość 9 października 1962 roku. Aż do 1971 roku nowe państwo uchodziło za kolejną republikę bananową, w której łatwiej było kupić przeprowadzenie nowego zamachu stanu niż bochenek [[chleb]]a. W 1971 roku bokser [[Idi Amin]] obalił rząd. Nowy przywódca Ugandy zasłynął z walki z [[bezrobocie]]m<ref>Poprzez jedzenie bezrobotnych</ref>. W 1979 roku Idi Amin dał nogę do [[Arabia Saudyjska|Arabii Saudyjskiej]], gdy niedobita skrajna prawica oskarżyła prezydenta o zalew imigrantów z Tanzanii. Ucieczka Amina przywróciła fatalną serię zamachów stanu. Jeden z przewrotów przeprowadził Tito Okello – właściciel jedynego telewizora odbierającego zagraniczne media, twórca Tymczasowej Rady Wojskowej uważający [[Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego|polskie wrony]] za najpiękniejsze zwierzę na świecie.


Od 1989 roku wydarzenia w Polsce śledziła także ugandyjska opozycja, która po kupieniu anteny satelitarnej odbierającej sygnał z Włoch zaczęła domagać się wprowadzenia [[Demokracja|demokracji]]. Seria sukcesów ugandyjskiej opozycji skończyła się w momencie awarii anteny, która przestała odbierać stację Rai 1. Nie mając wskazówek zewnątrz politycy nie byli w stanie samodzielnie podjąć decyzji. Dopiero w 2004 roku technik z misji humanitarnej UNICEF naprawił antenę. Ugandyjska elita papugując pomarańczową rewolucję na [[Ukraina|Ukrainie]] dokonała demokratyzacji kraju. Dzisiaj Uganda jest krajem wielopartyjnym, w którym władza zajmuje się walką z [[gej]]ami, a w przerwach także naprawą gospodarki.
Mieszkańcy kraju żyją głownie z wyrębu pobliskich lasów i z okradania się nawzajem - ten dziwny sposób zarobku, wedle prognoz ekonomistów amerykańskich jest trzecim po gospodarce socjalnej i kapitalistycznej zaginioną drogą ekonomiczną. Obecnie trwają prace nad zastosowaniem jej na szeroką skalę w krajach basenu Morza Bałtyckiego. Gospodarka ta nazwana 'złodziejską' ruszyła w Polsce wraz z pojawieniem się na scenie politycznej Leszka Balcerowicza.


== Gospodarka ==
Uganda więc jest pionierem w wdrażaniu czysto złodziejskiej gospodarki.
Uganda słynie z eksportu metali szlachetnych, wydobywanych z marynarki Idi Amina. Chcąc upodobnić się do państw europejskich, Uganda inwestuje w sektor usług. Flagowym produktem Ugandy są filmy sensacyjne (wzorowane na [[Bartosz Walaszek|polskiej szkole filmowej]]). Ponadto Uganda sprzedaje transmisję do tamtejszych walk MMA, które odbywają się w tamtejszym parlamencie. Większość dochodów z turystyki zapewniają uchodźcy z [[Kenia|Kenii]] i [[Tanzania|Tanzanii]] – najbiedniejsi mieszkańcy tych państw po dotarci do Ugandy automatycznie przynależą do tamtejszej klasy średniej.


== Zobacz też ==
Przykładowe dane:
* [[Burundi]]
Powierzchnia: 230 hektarów [+/-20 gdyż rzeka Młynówka wylewa raz na jakiś czas]
* [[Joseph Kony]]
Liczba mieszk: nieznana
* [[Rwanda]]
Mieszk/km kw.: mało

PKB: 43 dolary
{{Przypisy}}
Stan Wojsk: Trzy sztachety i Achtung zakopany w lesie

Szczególne walory turystyczne: Brak jak cholera!
{{Afryka}}
[[Kategoria:Uganda| ]]

[[en:Uganda]]
[[es:Uganda]]
[[fi:Uganda]]
[[fr:Ouganda]]
[[he:אוגנדה]]
[[it:Uganda]]
[[no:Uganda]]
[[pt:Uganda]]
[[zh:乌干达]]

Aktualna wersja na dzień 22:37, 28 sie 2021

Uganda – kraj położony gdzieś pomiędzy Rwandą a Kenią. Dokładne zlokalizowanie jest niemożliwe z powodu fatalnego stanu dróg dojazdowych.

Największym problemem Ugandy jest wysoki poziom analfabetyzmu, przekraczający 30%. W 2018 roku rząd zdecydował się na opracowanie specjalnego elementarza, który pozwoli zwalczyć analfabetyzm w ciągu pięciu lat. W nowym podręczniku do nauki czytania dzieci uczą się najpierw liter A, I, D i S, a później pozostałych.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Uganda ogłosiła niepodległość 9 października 1962 roku. Aż do 1971 roku nowe państwo uchodziło za kolejną republikę bananową, w której łatwiej było kupić przeprowadzenie nowego zamachu stanu niż bochenek chleba. W 1971 roku bokser Idi Amin obalił rząd. Nowy przywódca Ugandy zasłynął z walki z bezrobociem[1]. W 1979 roku Idi Amin dał nogę do Arabii Saudyjskiej, gdy niedobita skrajna prawica oskarżyła prezydenta o zalew imigrantów z Tanzanii. Ucieczka Amina przywróciła fatalną serię zamachów stanu. Jeden z przewrotów przeprowadził Tito Okello – właściciel jedynego telewizora odbierającego zagraniczne media, twórca Tymczasowej Rady Wojskowej uważający polskie wrony za najpiękniejsze zwierzę na świecie.

Od 1989 roku wydarzenia w Polsce śledziła także ugandyjska opozycja, która po kupieniu anteny satelitarnej odbierającej sygnał z Włoch zaczęła domagać się wprowadzenia demokracji. Seria sukcesów ugandyjskiej opozycji skończyła się w momencie awarii anteny, która przestała odbierać stację Rai 1. Nie mając wskazówek zewnątrz politycy nie byli w stanie samodzielnie podjąć decyzji. Dopiero w 2004 roku technik z misji humanitarnej UNICEF naprawił antenę. Ugandyjska elita papugując pomarańczową rewolucję na Ukrainie dokonała demokratyzacji kraju. Dzisiaj Uganda jest krajem wielopartyjnym, w którym władza zajmuje się walką z gejami, a w przerwach także naprawą gospodarki.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Uganda słynie z eksportu metali szlachetnych, wydobywanych z marynarki Idi Amina. Chcąc upodobnić się do państw europejskich, Uganda inwestuje w sektor usług. Flagowym produktem Ugandy są filmy sensacyjne (wzorowane na polskiej szkole filmowej). Ponadto Uganda sprzedaje transmisję do tamtejszych walk MMA, które odbywają się w tamtejszym parlamencie. Większość dochodów z turystyki zapewniają uchodźcy z Kenii i Tanzanii – najbiedniejsi mieszkańcy tych państw po dotarci do Ugandy automatycznie przynależą do tamtejszej klasy średniej.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Poprzez jedzenie bezrobotnych