Nonsensopedia:Redakcja: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(ciekawe, gdzie jest to powyżej)
Znacznik: edytor źródłowy
Linia 1: Linia 1:
{{redakcja nawigacyjny}}
{{t}} krótki kurs redakcji dla początkujących.


Podstawowe zalecenia dotyczące redakcji artykułów na Nonsie. '''Zapoznaj się z nimi – zwiększy to szanse na przyjęcie twojego artykułu, a nam oszczędzisz mnóstwa pracy w poprawianiu go'''.
Wybierz interesujące Cię zagadnienie i przede wszystkim pamiętaj, że przez to przechodzili wszyscy [[nonsensopedysta|nonsensopedyści]]…

== Ogólne zalecenia ==
* Pisz śmiało! Nie usuwamy wszystkiego z automatu – ba, nawet staramy się pomagać (szokujące, nieprawdaż?).
* Nie stosuj [[emotikon]] w tekście (chyba że wymaga tego jego stylizacja) – jest to odbierane źle.
* Nie pisz liczebników za pomocą cyfr, chyba że składają się z więcej niż z dwóch wyrazów (''trzydziestu trzech [[emo]] szło przez las'', ale już ''124 [[Pokemon (osoba)|pokemony]] spacerowały brzegiem morza'').
* Unikaj pisania skrótami (''tj.'', ''jw.'' ''tzn.'', ''np.'', ''itd.'', ''itp.''; dwa ostatnie z wymienionych są szczególnie źle odbierane) – pisz pełne sformułowania.
* Jeżeli chcesz wyróżnić fragment tekstu, nie rób tego przy pomocy WIELKICH LITER – rób to przy pomocy '''pogrubienia''' (zalecane), ''kursywy'' (mało zalecane, gdyż jest używane głównie do nazw i cytatów) lub '''''pogrubionej kursywy''''' (zalecane, gdy potrzeba mocniejszego wyróżnienia).
** Istnieją jednak wyjątki – na przykład ''[[Zuo|ZUO]]'' z reguły piszemy dużymi literami.
* Jeśli piszesz artykuł, to napisz trochę więcej niż tylko dwa zdania – artykuły pisane telegraficznym skrótem są usuwane.
** Ale z drugiej strony nie owijaj w bawełnę – „nabijanie” słów i zdań nie jest u nas mile widziane.


{{redakcja nawigacyjny}}
{{Zasady}}
{{Zasady}}



Wersja z 16:03, 2 paź 2015

Szablon:Redakcja nawigacyjny

Podstawowe zalecenia dotyczące redakcji artykułów na Nonsie. Zapoznaj się z nimi – zwiększy to szanse na przyjęcie twojego artykułu, a nam oszczędzisz mnóstwa pracy w poprawianiu go.

Ogólne zalecenia

  • Pisz śmiało! Nie usuwamy wszystkiego z automatu – ba, nawet staramy się pomagać (szokujące, nieprawdaż?).
  • Nie stosuj emotikon w tekście (chyba że wymaga tego jego stylizacja) – jest to odbierane źle.
  • Nie pisz liczebników za pomocą cyfr, chyba że składają się z więcej niż z dwóch wyrazów (trzydziestu trzech emo szło przez las, ale już 124 pokemony spacerowały brzegiem morza).
  • Unikaj pisania skrótami (tj., jw. tzn., np., itd., itp.; dwa ostatnie z wymienionych są szczególnie źle odbierane) – pisz pełne sformułowania.
  • Jeżeli chcesz wyróżnić fragment tekstu, nie rób tego przy pomocy WIELKICH LITER – rób to przy pomocy pogrubienia (zalecane), kursywy (mało zalecane, gdyż jest używane głównie do nazw i cytatów) lub pogrubionej kursywy (zalecane, gdy potrzeba mocniejszego wyróżnienia).
    • Istnieją jednak wyjątki – na przykład ZUO z reguły piszemy dużymi literami.
  • Jeśli piszesz artykuł, to napisz trochę więcej niż tylko dwa zdania – artykuły pisane telegraficznym skrótem są usuwane.
    • Ale z drugiej strony nie owijaj w bawełnę – „nabijanie” słów i zdań nie jest u nas mile widziane.