Nonsensopedia:Kategoryzowanie grafik
Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 15:52, 24 paź 2019 autorstwa Ostrzyciel (dyskusja • edycje)
Ta strona meta przedstawia sobą taki dramat, że jedyne co zostaje, to złapać się za głowę i krzyczeć AAAAA! Zamiast się drzeć, możesz też coś z tym zrobić. Rzecz jasna o ile umiesz.
Do poprawienia: uzupełnić listę zaleceń kategoryzacyjnych. |
Wszystkie grafiki na Nonsensopedii powinny być odpowiednio skategoryzowane. Znacznie ułatwia to odnajdowanie grafik do wstawienia w artykule i zarządzanie zbiorami Nonsensopedii, dlatego warto się do tego przyłożyć.
Jest kilka ważnych drzew kategorii grafik na Nonsensopedii:
- Kategoria:Grafiki według tematu – czyli podział według tego, co dany obrazek przedstawia. Każda grafika powinna być skategoryzowana według tematu.
- Kategoria:Wolne grafiki według formy – podział według formy, stosowany tylko dla całkowicie wolnych grafik (nie copydown).
- Kategoria:Pliki według licencji – podział według praw do użytkowania danej grafiki. Kategorie licencji są dodawane tylko i wyłącznie przez szablony licencyjne. Więcej o opisywaniu grafik i wstawianiu licencji przeczytasz na tej stronie Kanciapy.
Oprócz tego jest jeszcze kilka innych pomniejszych drzewek technicznych, ale nie są aż tak ważne.
Jak kategoryzować
Poniżej znajduje się lista kilku podstawowych zasad kategoryzowania. W żadnym razie nie jest to lista kompletna, przy kategoryzowaniu musisz wykazać się własnym rozsądkiem i podstawową znajomością struktury drzewa kategorii.
- Przede wszystkim sprawdź, na jakich stronach jest wykorzystywana ta grafika. To już może ci powiedzieć co właściwie przedstawia i na przykład gdzie została wykonana.
- Jeśli grafika przedstawia jakieś istoty wykonującą jakąś czynność, to koniecznie skategoryzuj ją według Kategoria:Grafiki – czynności.
- Jeśli da się ustalić gdzie grafika została wykonana, lub grafika dotyczy konkretnego miejsca, skategoryzuj ją według Kategoria:Grafiki – geografia.
- Jeśli grafika jest animacją, to dodaj ją do Kategoria:Grafiki – animacje.
- Jeśli grafika jest w całości wolna (nie copydown!), skategoryzuj ją według Kategoria:Wolne grafiki według formy.
- Brakuje ci jakiejś kategorii? Śmiało możesz utworzyć nową, na pewno się przyda.