Brunei: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
M (spacja)
Linia 2: Linia 2:


== Historia ==
== Historia ==
Wyspę, na której leży dziś państwo, odkrył kiedyś w swojej wyprawie [[Ferdynand Magellan|Ferdek Magellan]] i zbuntował część mieszkańców ówczesnej [[islam]]skiej [[Malezja|Malezji]], która z dnia na dzień zachciała powstania sułtanatu. Z biegiem czasu przekształcił się on w państwo, w którym kilkaset lat później handlowało się chętnie [[niewolnictwo|fajnymi murzynkami]]. Mimo kilku wojenek i trudnouleczalnego uzależnienia od [[Anglia|Anglii]], Brunei uzyskało ostateczną niepodległość [[1 stycznia]] [[1984]].
Wyspę, na której leży dziś państwo, odkrył kiedyś w swojej wyprawie [[Ferdynand Magellan|Ferdek Magellan]] i zbuntował część mieszkańców ówczesnej [[islam]]skiej [[Malezja|Malezji]], która z dnia na dzień zachciała powstania sułtanatu. Z biegiem czasu przekształcił się on w państwo, w którym kilkaset lat później handlowało się chętnie [[niewolnictwo|fajnymi murzynkami]]. Mimo kilku wojenek i trudno uleczalnego uzależnienia od [[Anglia|Anglii]], Brunei uzyskało ostateczną niepodległość [[1 stycznia]] [[1984]].


== Geografia ==
== Geografia ==

Wersja z 00:21, 18 cze 2009

Jeden z wielu baraków w stolicy kraju

Brunei [bru'naj]; Brunei Darussalam; Państwo Brunei, Siedziba Pokoju (malajski Negara Brunei Darussalam, Jawi: برني دارالسلام) – podwójnie wygryzione w Malezję azjatyckie monarchiczne (jedno z czterech[1], sułtanat[2]) państewko zajmujące górne Borneo. Kraj przyjmujący ów gryz jest niewątpliwie gratką dla brunejskich fanów Formuły 1[3].

Historia

Wyspę, na której leży dziś państwo, odkrył kiedyś w swojej wyprawie Ferdek Magellan i zbuntował część mieszkańców ówczesnej islamskiej Malezji, która z dnia na dzień zachciała powstania sułtanatu. Z biegiem czasu przekształcił się on w państwo, w którym kilkaset lat później handlowało się chętnie fajnymi murzynkami. Mimo kilku wojenek i trudno uleczalnego uzależnienia od Anglii, Brunei uzyskało ostateczną niepodległość 1 stycznia 1984.

Geografia

80% kraju pokrywają zielone lasy równikowe i inne krzaczyska, których nie wolno wycinać, bo sułtan, jeśli wierzyć dekretowi, Cię zje.

Ludność

PKB na mieszkańca wynosi 18 tys. dolarów, więc każdy Brunejczyk wozi się po mieście trzema samochodami jednocześnie, bo go stać. W każdym pokoju wiesza się strzałki wskazujące na Mekkę, by przypadkiem nie zbłaźnić się pomyleniem kierunku. Każdy obywatel ma prawo raz w życiu pojechać do niej na koszt sułtana i stać się hadżim. Istnieje oficjalny zakaz okazywania czułości publicznie, a patrole policji leją pałami pary trzymające się za ręce niebędące małżeństwem.

Przypisy

  1. Arabia Saudyjska, Brunei, Suazi, Watykan.
  2. Sułtan Hassanal Bolkiah.
  3. Choć i tak muszą przeskoczyć przez morze, zygu-zygu.