Etiopia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Zły definiens)
(Sorry, byłbym zapomniał.)
Linia 13: Linia 13:
[[Plik:Etiopiadysk.jpg|thumb|Osoba z zespolonym czytnikiem płyt CD/DVD/Blu-ray]]
[[Plik:Etiopiadysk.jpg|thumb|Osoba z zespolonym czytnikiem płyt CD/DVD/Blu-ray]]


'''Etiopia''' – duży, niezbyt mieszkalny region w Afryce. Jego historia sięga 2000 r. p.n.e. Wtedy to wędrowny [[lud]] dotarł na wyjątkowo nieżyzną i zniszczoną [[ziemia|ziemię]]. Nie było tutaj [[woda|wody]], ani korzystnych warunków, dlatego postanowił się tu osiedlić. Ludzie ci żyli więc w [[bieda|biedzie]] budując [[ziemianka|ziemianki]] i próbując zdobyć [[pożywienie]]. Nie zarejestrowali jednak swojego państwa w Rejestrze Państw, więc uznano ich [[terytorium]] za kawałek miejsca, w którym jest [[kałuża]] (wieczna, przypominająca [[flaga|flagę]] Etiopii).
'''Etiopia''' – duży, niezbyt mieszkalny region w [[Afryka|Afryce]]. Jego historia sięga 2000 r. p.n.e. Wtedy to wędrowny [[lud]] dotarł na wyjątkowo nieżyzną i zniszczoną [[ziemia|ziemię]]. Nie było tutaj [[woda|wody]], ani korzystnych warunków, dlatego postanowił się tu osiedlić. Ludzie ci żyli więc w [[bieda|biedzie]] budując [[ziemianka|ziemianki]] i próbując zdobyć [[pożywienie]]. Nie zarejestrowali jednak swojego państwa w Rejestrze Państw, więc uznano ich [[terytorium]] za kawałek miejsca, w którym jest [[kałuża]] (wieczna, przypominająca [[flaga|flagę]] Etiopii).


== Stosunki międzynarodowe ==
== Stosunki międzynarodowe ==

Wersja z 22:44, 6 mar 2020

Osoba z zespolonym czytnikiem płyt CD/DVD/Blu-ray

Etiopia – duży, niezbyt mieszkalny region w Afryce. Jego historia sięga 2000 r. p.n.e. Wtedy to wędrowny lud dotarł na wyjątkowo nieżyzną i zniszczoną ziemię. Nie było tutaj wody, ani korzystnych warunków, dlatego postanowił się tu osiedlić. Ludzie ci żyli więc w biedzie budując ziemianki i próbując zdobyć pożywienie. Nie zarejestrowali jednak swojego państwa w Rejestrze Państw, więc uznano ich terytorium za kawałek miejsca, w którym jest kałuża (wieczna, przypominająca flagę Etiopii).

Stosunki międzynarodowe

Etiopia utrzymuje dobre stosunki z Nigerią i Mozambikiem oraz NRD (podobieństwa kulturowe).

Władcy Etiopii

Jak głosi legenda, pierwszym władcą kraju był niejaki Mene-Lik. Nic dziwnego, że poziom higieny od jego czasów nie uległ zmianie, a konsumpcja piwa i innych trunków nadal cieszy się ogromną popularnością.

Najsławniejszym był przez wiele lat niejaki Heil'e Selasje, który tak był zafascynowany Berlinem, że kazał sobie wybudować jego kopię w skali 1:1 na podmokłych terenach rzeki Malumukukki. Niestety, ten ambitny plan nie udał się z powodu użytych materiałów, takich jak: drewno, glina, słoma i piasek. Dlatego Heilie popadł w depresję i w końcu wpadł na ulicy pod rozpędzonego nosorożca. Tak świat stracił wielkiego budowniczego.

Ekonomia

Podstawową gałęzią gospodarki jest żebractwo. Etiopczycy żebrzą od siebie nawzajem, jak i od przyjezdnych. Gospodarstwo domowe głównie opiera się na dochodzie wyżebranym przez dzieci, stąd więc tendencja do posiadania minimum jedenaściorga.

Przyjezdni, czyli farendżi zazwyczaj atakowani są przez hordy dzieci, wykrzykujące typowe etiopskie pozdrowienia w celu zyskania sobie przychylności gościa. Najczęściej używane sentencje, dla ułatwienia kontaktu wykrzykiwane w języku angielskopodobnym, to „You, you, you, you, you, giiiiiveeeee mooooooneeeeeyyyy!!!” lub „You where are you GO?!”.

Problemy żywieniowe

W Etiopii odchudzanie się jest w modzie, bardziej nawet niż w USA. Nikt nie je, nawet dzieci, więc nie przychodzi tu Święty Mikołaj dawać prezenty. Z powodu głodu zostały wstrzymane wszystkie rozgrywki ligowe w piłce nożnej. Nikt tu nie wie nawet co to mrożonka ze szpinakiem.

Zobacz także