Nonsensopedia:Moderacja grafik

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Pomoc:Moderacja grafik)
Kanciapa / Moderacja / Moderacja grafik

Moderacja grafik to zespół czynności, które moderator wykonuje w stosunku do nowo przesyłanych grafik w ramach rutynowego patrolowania ostatnich zmian. Tak samo jak nowe artykuły poddawane są na bieżąco przeglądowi i ocenie, tak analogicznej procedurze poddawane są nowe grafiki.

Kontrola treści grafik[edytuj kod]

Czynnością mającą pierwszeństwo przed wszystkimi innymi jest sprawdzenie, co zawiera dana grafika.

Treści, które usuwane są zawsze, to:

 • pornografia,
 • sceny drastyczne i makabryczne,
 • grafiki przedstawiające niepubliczne osoby w sposób dla nich niesprzyjający,
 • kopie istniejących już grafik (duble),
 • reklamy i agitacje.

Grafiki takie kasowane są bezwzględnie, a przesyłanie ich może stanowić powód do blokady przesyłającego nawet bez wcześniejszego ostrzeżenia (może z wyjątkiem dubli, to mogło być po prostu roztrzepanie).

Treści, które są bardzo niemile widziane to:

 • „Memy”, czyli obrazki na kolorowym tle z napisami u góry i u dołu. Bardzo trudno ustalić prawa autorskie do nich, źle komponują się w artykułach – potrzebny jest duży rozmiar, aby zawarte treści były dobrze widoczne. Nonsensopedia posiada wbudowany system sytuowania podpisów pod grafikami. Sednem tzw. memu jest właśnie tekst, a nie walory wizualne. W ostateczności można używać szablonu {{MemeGen}}. Tzw. memów można użyć w artykule, jeżeli właśnie taka forma jest konieczna i wymagana przez tematykę artykułu.
 • Demotywatory. Jak już wspomniano – Nonsensopedia posiada wbudowany system podpisywania grafik. Dodanie stosunkowo dużej czarnej ramki powoduje, że obraz właściwy jest słabo widoczny i należy przeznaczyć więcej przestrzeni na umiejscowienie grafiki. Znowu pojawiają się problemy z prawami autorskimi.
 • Grafiki zawierające dużą ilość tekstu. Jeżeli tekstu jest naprawdę dużo (albo jest to tylko tekst), grafikę można po prostu przepisać do artykułu, o ile pozwalają na to prawa autorskie. W żadnym wypadku forma graficzna nie może usprawiedliwiać użycia tekstów niewolnych na zasadzie dozwolonego użytku.
 • Grafiki o fatalnej jakości. Jeżeli tragiczna jakość (bazgroły, prześwietlone zdjęcia etc.) nie jest celowa, grafiki takie powinny być usuwane. Nawet jeżeli publikowane są na wolnej licencji.

Grafiki takie zazwyczaj są kasowane, o ile moderator w drodze wyjątku nie uzna, że nieumieszczenie takiej grafiki na Nonsensopedii byłoby wielką stratą dla polskiego humoru internetowego. W razie wątpliwości można skonsultować się ze społecznością przez stronę dyskusji lub Discorda.

Należy sobie także zadać trzy pytania:

 • Czy grafika sama w sobie jest zabawna?
 • Czy grafika zostaje użyta w artykule w sposób zabawny (poprzez podpis lub kontekst w artykule)?
 • Czy grafika ma zastosowanie w stronach użytkownika, szablonach lub w inny sposób „techniczny”?

Jeżeli na wszystkie trzy pytania odpowiedź brzmi „nie” – grafikę należy skasować bez względu na licencję. Jest po prostu zbędna.

Kontrola źródła wolnych grafik[edytuj kod]

Ta część moderacji dotyczy grafik, które przy wgrywaniu zostały zadeklarowane jako posiadające wolną licencję. Za pliki na wolnych licencjach uznaje się pliki: w domenie publicznej, na licencji Beerware, na licencjach typu Creative Commons, na licencjach typu copyleft, pliki objęte prawami z dozwolonym użytkiem oraz screenshoty wolnego oprogramowania. Standard moderacji na Nonsensopedii wymaga od wolnych grafik posiadania źródła potwierdzającego wolną licencję.

 • Jeżeli grafika taka została zadeklarowana jako praca własna, moderator zobowiązany jest sprawdzić za pomocą TinEye oraz Google Grafika rejestr podobnych grafik w Internecie. Jeżeli grafika faktycznie jest autorska, w Internecie nie będą znajdować się jej kopie. Jeżeli moderator znalazł kopie starsze niż wersja z Nonsensopedii, grafika traktowana jest jako pozbawiona licencji.
Wyjątek stanowi sytuacja, w której autor publikuje na Nonsensopedię swoje dzieło, które opublikował wcześniej gdzie indziej. Wówczas konieczne jest nawiązanie kontaktu z autorem w celu potwierdzenia statusu grafiki.
 • Jeżeli grafika nie jest autorska, należy sprawdzić, czy grafika posiada źródło. Jeżeli grafika nie posiada źródła, traktowana jest jako pozbawiona licencji.
 • Jeżeli grafika posiada źródło, należy je zweryfikować. Jeżeli źródło jest niewiarygodne lub nie potwierdza podanej licencji, grafikę należy traktować jako pozbawioną licencji.
 • Jeżeli źródłem grafiki jest Wikimedia Commons, grafikę należy skasować, a w artykułach, w których została użyta, podstawić linki do grafiki z Commons.

Kontrola przydatności niewolnych grafik[edytuj kod]

Ta część moderacji dotyczy grafik, które przy wgrywaniu zostały zadeklarowane jest posiadające niewolną licencję (copyrighty), nie posiadają licencji lub posiadają zadeklarowaną wolną licencję, która jest błędna (patrz rozdział wyżej). Standard moderacji na Nonsensopedii nie wymaga od takich grafik podania źródła (jeszcze – luty 2016), jednak kryteria ich przydatności są ostrzejsze.

 • Jeżeli grafika taka nie zostaje użyta w żadnym artykule z przestrzeni kreatywnych – zostaje skasowana.
Grafiki niewolne użyte na stronach nonsensopedystów, dyskusjach lub Porum zostają skasowane. Strony te można przyozdabiać tylko grafikami na wolnym użyciu.
 • Jeżeli grafika taka zostaje dodana do artykułu, który ma wystarczającą ilość grafik – zostaje skasowana, a edycja dodająca grafikę ulega cofnięciu.

Kontrola oryginalności grafik[edytuj kod]

Jeżeli grafika do tej pory przeszła przez sito, należy się zastanowić, czy nie można jej zastąpić inną grafiką z zasobów Nonsensopedii lub Wikimedii Commons (a jeżeli grafika jest niewolna, także z innych wolnych źródeł). Czynność ta może okazać się czasochłonna, dlatego można odłożyć ją na później lub zlecić komuś innemu – przydatny do tego może okazać się szablon {{substytucja}}. Przede wszystkim należy podstawiać grafiki, które nie są same w sobie zabawne.

Kontrola poprawnego opisu wolnych grafik[edytuj kod]

Jeżeli grafika jest autorska lub jest na wolnej licencji, należy skontrolować poprawność opisu zgodnie ze standardem. Zobacz: Pomoc:Dobieranie licencji grafik, Pomoc:Opisywanie grafik.

Kategoryzacja grafik[edytuj kod]

Każdą nową grafikę należy poprawnie skategoryzować zgodnie z wymaganiami. Zobacz: Nonsensopedia:Tematyczne kategoryzowanie grafik.

Promocja dobrych grafik[edytuj kod]

Jeżeli grafika jest dobra (i najlepiej na wolnej licencji), należy jej użyć w więcej niż jednym artykule. Jeżeli grafika jest ponadto autorska, zgłosić ją można do grafiki na medal.

Zobacz też[edytuj kod]