Nonsensopedia:Moderowanie ostatnich zmian: Różnice pomiędzy wersjami
Ostrzyciel (dyskusja • edycje) M |
Ostrzyciel (dyskusja • edycje) M |
||
Linia 34: | Linia 34: | ||
=== Pomocy! === |
=== Pomocy! === |
||
Jeśli sytuacja na [[Specjalna:Ostatnie zmiany|Ostatnich zmianach]] wymaga interwencji kogoś z wyższymi uprawnieniami (np. trzeba zabezpieczyć stronę lub zbanować jakiegoś wyjątkowo upierdliwego delikwenta), najlepiej wejdź na [[N: |
Jeśli sytuacja na [[Specjalna:Ostatnie zmiany|Ostatnich zmianach]] wymaga interwencji kogoś z wyższymi uprawnieniami (np. trzeba zabezpieczyć stronę lub zbanować jakiegoś wyjątkowo upierdliwego delikwenta), najlepiej wejdź na [[N:D|naszego Discorda]] i powiedz o tym, powinien się tam znaleźć ktoś z odpowiednimi narzędziami. Nie bój się też wejść na kanał, jeśli masz wątpliwości czy cofnąć jakąś edycję lub usunąć stronę, skonsultowanie się z kimś bardziej doświadczonym to zawsze dobry pomysł. |
||
== A grafiki? == |
== A grafiki? == |
Aktualna wersja na dzień 11:38, 2 cze 2021
Moderowanie ostatnich zmian to jedna z najbardziej podstawowych czynności, które należy na bieżąco wykonywać na Nonsensopedii. W pracy tej trzeba stosować się do kilku zasad, by zachować porządek i nie pozwolić na przepuszczenie kiepskich edycji.
Jakie edycje trzeba przejrzeć?
Wszystkie, które zostały wykonane przez użytkowników bez uprawnień moderatora treści lub wyższych. Takie uprawnienia dają im automatyczny patrol, czyli ich edycje nie są oznaczane na ostatnich zmianach czerwonym wykrzyknikiem. Oczywiście możesz też przeglądać edycje doświadczonych użytkowników, nawet starym koniom zdarza się coś przeoczyć lub źle napisać.
Niesprawdzone edycje łatwo znaleźć na ozetach – są opatrzone czerwonym wykrzyknikiem. Możesz też odfiltrować zmiany tak, żeby wyświetlały się tylko te niesprawdzone. W tym celu rozwiń menu Filtruj zmiany i zaznacz pozycję Niesprawdzone. Możesz zapisać ten filtr na przyszłość klikając w symbol zakładki po prawej stronie panela filtrów zmian.
Co zrobić z edycją?
Przede wszystkim przeczytać, przetrawić i wykonać jedną z czterech możliwych akcji:
- Cofnij – jeśli edycja jest wandalizmem, nic nie wnosi, podpada pod powody usuwania haseł lub popełnia jakiś inny grzech główny, rewertuj bez litości. Jeśli edycja nie jest oczywistym wandalizmem, podaj powód rewertu klikając link powód. Rzecz jasna jeśli masz do czynienia z zupełnie nową stroną, to ją po prostu skasuj, albo (jeśli nie masz odpowiednich uprawnień) oznacz szablonem
{{EK}}
. - Zostaw – edycja jest okej, zaznaczamy tylko, że została sprawdzona.
- Oznacz – zostaw szablon informujący o konieczności zredagowania/poprawienia tekstu. Pamiętaj, że nie trzeba tekstu redagować na teraz – twoim priorytetem jest sprawna moderacja i przeglądanie zmian, jeśli zaczniesz po drodze wchodzić w bagno redakcji to się zakopiesz i zamęczysz. Wstaw tam
{{redakcja}}
,{{popr}}
, albo inny szablon redakcyjny. - Popraw (drobne) – jeśli poprawy wymaga literówka, ortograf, błąd językowy albo przecinek, to śmiało popraw i oznacz edycję jako sprawdzoną.
W skrócie: CZOP. Łatwo zapamiętać. CZOP to twoja broń, ma ułatwić ci pracę w jak największym stopniu. Nie kombinuj, po prostu wybierz jedną z czterech możliwości i jedź dalej. Nie przenoś artykułu do brudnopisu użytkownika, nigdy.
Pamiętaj: twoją rolą jako moderatora ozetów jest przede wszystkim sprawdzanie, czy artykuły i edycje nie łamią zasad Nonsensopedii. Nie przejmuj się za bardzo jakością treści, dopóki nie jest to kompletna tragedia. Zadanie przycinania artykułów i rafinowania z nich nadających się treści zostaw redaktorom.
Gdy już przejrzysz edycję i zdecydujesz się na jej zostawienie lub drobne poprawki, należy odhaczyć edycję jako sprawdzoną. Możesz zrobić to na wiele sposobów:
- W widoku diffa, czyli porównywania wersji. Pod opisem kto wykonał daną edycję znajdziesz link [patroluj te zmiany] oraz [patroluj tę stronę], który oznaczy jako „sprawdzone” wszystkie edycje na tej stronie. Takie same linki znajdziesz też na dole strony.
- Jeśli przeglądasz dopiero co utworzoną stronę, link do patrolu znajduje się też na samym dole strony, po prawej.
- Linki na ozetach (patrol) oraz (patroluj te zmiany), które pozwalają szybko oznaczyć zmianę jako sprawdzoną bez wychodzenia z ostatnich zmian.
Ale ja nie mam uprawnień moderatora!
Bałwanki co prawda posiadają dostęp do automatycznego rewertu, ale nie mogą oznaczać zmian jako „sprawdzonych”. Nie znaczy to, że nie możesz moderować! Nadal możesz cofać zmiany i oznaczać strony do usunięcia, tylko po prostu twoje edycje muszą zostać później sprawdzone przez kogoś bardziej doświadczonego.
Pomocy!
Jeśli sytuacja na Ostatnich zmianach wymaga interwencji kogoś z wyższymi uprawnieniami (np. trzeba zabezpieczyć stronę lub zbanować jakiegoś wyjątkowo upierdliwego delikwenta), najlepiej wejdź na naszego Discorda i powiedz o tym, powinien się tam znaleźć ktoś z odpowiednimi narzędziami. Nie bój się też wejść na kanał, jeśli masz wątpliwości czy cofnąć jakąś edycję lub usunąć stronę, skonsultowanie się z kimś bardziej doświadczonym to zawsze dobry pomysł.
A grafiki?
- Główny artykuł: Nonsensopedia:Moderacja grafik
Nowe grafiki należy przeglądać w podobny sposób, co zmiany i artykuły. Stosuje się też zasada CZOP – przede wszystkim sprawdź, czy grafika nie łamie podstawowych zasad. Jeśli nie ma podanego źródła – napisz autorowi o konieczności jego uzupełnienia (możesz skorzystać z szablonu {{podajźródło}}
) i nie przejmuj się dalej. Tak samo nie przejmuj się szablonem {{nolic}}
, nie musisz się martwić weryfikowaniem licencji. Grafiki są później porządnie moderowane co jakiś czas przez doświadczonych i umnych ludzi, twoim zadaniem jest tylko odsianie pierwszej fali prywat, pornografii i innych niedozwolonych treści.
Zobacz też