Koło Fortuny
Jedzie Pan Tadeusz i W. Pijanowski Polonezem. Nagle przejeżdżają kota. Pijanowski pyta: „Tadeuszu, co mamy dziś na kole?”
- Słynny dowcip o Kole Fortuny
Magda, pocałuj Pana!
- Wojciech Pijanowski do Magdy Masny
A teraz Magda odsłoni cztery litery
- Pierwszy prowadzący o Magdzie Masny
Koło Fortuny (ur. 2 października 1992, zm. 1 września 1998, zmart. 29 października 2007, dobite 27 października 2009, reanimacja 10 września 2017) – teleturniej emitowany w TVP. W dzisiejszych czasach pełni konkurencję również dla dobranocki, przez co Indianie nazywają je Wieczorynką +18. Program prowadził tzw. Rafał „I'm Blue” Brzozowski, ale od 7 września 2019 prowadzi Norbi. Za dotykanie ekranu z hasłem odpowiada Izabella Krzan. Zaciekły konkurent Milionerów, z którymi i tak zawsze wygrywają, jeśli chodzi o oglądalność. Teleturniej trzyma się tylko dlatego, że widzowie oglądają program dla nóg Izy.
Zasady
Zabawa polega na kręceniu kołem i odgadywaniu haseł. Żaden gracz we wszystkich trzech rundach nie uzyskał kwoty większej niż symboliczna złotówka, ponieważ koło jest specjalnie sterowane, by każdemu trafiał się Bankrut. Po trafieniu (jakimś cudem) kwoty pieniężnej zawodnik próbuje trafić spółgłoskę. Jeśli trafi, zdobywa wylosowaną kwotę. Jest to syzyfowa praca, ponieważ zaraz trafi się Bankrut. Kto zostanie najwięcej razy trafiony zgniłymi pomidorami rzucanymi przez publiczność, ten przechodzi do finału. Na kole, nie wiadomo po co, znajdują się różne nagrody takie jak: silnik od Zastavy, Wielki Por, pralka[1] lub roczny bon na talon.
Koło
Koło jest obiektem kultu wielu milionów Polaków. Najwierniejsi fani teleturnieju w większości wyrzucili święte obrazki i modlą się tylko do koła. Najczęściej proszą o występ w teleturnieju i zwycięstwo.
Prowadzący
W pamiętnym roku 1992, kiedy program pojawił się w Polsce, nad teleturniejem zapanował Wojciech Pijanowski. Znany przede wszystkim z bujnych wąsów. Często kazał asystentce całować pana. Po dwóch latach wyleciał za pijaństwo. Dzisiaj znany jest jako Chupacabra.
Reżyser teleturnieju poszedł żebrać o prowadzących. Nikt przecież nie chciał się kompromitować. Znaleźli się głupi i/lub pazerni na kasę – Andrzej Kopiczyński został zaciągnięty do teleturnieju przez reżysera wabikiem dla prusaków. Uciekł ze strachu po kilku tygodniach. Paweł Wawrzecki, zanim zdobył posadę jako dr Kidler w szpitalu im. Astronoma Kopernika spróbował swoich sił w teleturnieju. Niestety kusząca oferta pracy w szpitalu w Warszawie doprowadziła do utraty cennego prowadzącego.
Stanisław „Hans Kloss” Mikulski na emeryturze został zaproszony do teleturnieju. Zgodził się, bo od trzydziestu lat nie mógł znaleźć pracy. Poprowadził teleturniej aż do samego końca, kiedy to ludzie przestawili się na Modę na sukces.
Po reaktywacji teleturnieju do prowadzenia zatrudniono Krzysztofa Tyńca. Do pomocy miał Martę, którą kazano nazywać Magdą. Głupota.
Po kolejnej reaktywacji program prowadzi Rafał Brzozowski, natomiast jego pomocą została Miss Polonia 2016. Brzozowski jednak nie przykładał się prowadzenia programu, bo od dłuższego czasu prosił Kurskiego o posadę w Jakiej to melodii?. Po jednej z zakrapianych imprez Brzozowski i Norbi po pijaku wymienili się marynarkami i teleturniejami. I tak Norbi został kolejnym prowadzącym.
Asystentki
- Magda Masny – ta, co „ma sny”. Znana z kuszenia oglądających do marszczenia skóry, poprzez zakładanie spódniczek mini. Znana z całowania pana, pokazywania czterech liter i pokazywania panu w samochodzie.
- Marta „Magda” Lewandowska – „szczerym” uśmiechem (którego uczyła się od prowadzących Jak Oni śpiewają) przebrnęła przez castingi. Jest od współprowadzącego Tyńca wyższa zaledwie o długość nóg.
- Izabella Krzan – dostała się do programu najpewniej po znajomości, jako że jest to Miss Polonia 2016. Ponoć ma na drugie Magda.
Ciekawostki
- Jako pierwszy teleturniej w telewizji zastosował metodę nabijania widzów w butelkę zwaną „Zagadką dla Telewidzów”. Numer do Koła, o dziwo, zaczynał się od 0-700…
- Później „Zagadka dla Telewidzów” (ze względu na swoją prostotę) polegała na przepisaniu hasła z ekranu.
- W Chorwacji nie ma Koła Fortuny, bo język chorwacki nie ma samogłosek, na których program mógłby zarobić niezłe kwoty pieniędzy.
- Program pierwotnie miał być kręcony w Kole, ale ponieważ się potoczyło, jest kręcony w Warszawce.
Przypisy
- ↑ Na której oczywiście można zagrać samemu w Koło Fortuny