Mongolia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Medal.svg


Mongolia, Święte Demokratyczno-Socjalistyczno-Ludowe Królewskie Zdobywcze Cesarstwo Wszechmongolii (Mon. Монгол улс,Monggol ulus.svg, Mongol, Mongol uls)państwo hipermocarstwo azjatyckie, aspirujące do roli międzygalaktycznego imperium. Obecnie jednak zajmuje jedynie 21 ajmaków[3].

Geografia

Powierzchnia

  • Dużo!

Góry

  • Podniebne Wiecznie Ośnieżone Szczyty sięgające do krain bogów i umarłych, Chujten i Święta Góra Burkan Kałdun

Struktura ludności

  • Liczba mieszkańców: ok. 2500 osób
  • Gęstość zaludnienia: 0,54 osoby na km²

Warunki naturalne

Około 99% Terytorium Naszej Ukochanej Mongolii zajmują stepy i pustynie. Rozległe połacie kamienistej ziemi są wprost idealne do wypasu jaków i wielbłądów oraz uprawy czegokolwiek, co można zjeść. Temperatura waha się od -30 °C do +30 °C, wskutek czego zimy i lata są łagodne, zaś warunki – wprost idealne do zamieszkania na dzikim stepie, gdzie najbliższa osada leży w odległości 250 km.

Ustrój polityczny

Czyngis-chan

Info.png Główny artykuł: Czyngis-chan

Nasz Wielki, Nigdy Niepokonany Wódz Czyngis-chan w roku 1231, po zdobyciu znacznej części świata, ustanowił ustrój zwany Demokratyczno-Socjalistyczno-Ludowym Królewskim Zdobywczym Cesarstwem. Opiera się on na zależności między Jednoosobowym Wielkim Wodzem Autokratą, a podlegającymi Mu partiami politycznymi. Sprawia to, że nie ma możliwości konfliktu interesów Wodza i partii (na przykład nie będą kłócić się o krzesła jak wy, zacofani Europejczycy!).

Wielki Churał Państwowy

Wielki Churał Państwowy to 76-osobowy parlament podlegający Jednoosobowemu Wielkiemu Wodzowi Autokracie. Zasiadający w nim posłowie zwani są Mong-Churami. Obecnie działa w nim 6 partii politycznych:

  • Mongolska Partia Ludowo-Rewolucyjna;
  • Mongolska Partia Czyngis-chanidów;
  • Mongolska Partia Mongolizmu;
  • Mongolska Partia Obywatelskiej Woli;
  • Mongolska Partia Prawa i Sprawiedliwości;
  • Mongolski Ruch Na Rzecz Zmartwychwstania Czyngis Chania;
  • Słoneczna Mongolska Partia Szczęścia, Pokoju i Dobrobytu.

Gospodarka

Surowce naturalne

Najważniejszym elementem gospodarki Wielkiej Mongolii jest potas. Jego największe złoża znajdują się na Wielkich Bezkresnych Stepach Co Żywią Nasz Lud, u stóp gór Ałtaj. Innymi, choć mniej ważnymi elementami Naszej Gospodarki są m.in. molibden, stront, potas, [...] ,węgiel i inne.

Tak, twoje życie też zależy od Wielkiej Mongolii!

Hodowla

W Mongolii hoduje się głównie jaki, lamy i wielbłądy. Co prawda co trzydzieści lat wszystkie zwierzęta padają z powodu dzudu, ale kto by się przejmował przyszłością! Tak czy inaczej, innym ważnym elementem gospodarki Wielkiej Mongolii są bobaki. Dla przykładu, w 2005 r. wyeksportowano do was, zacofani europejczycy, 1,223 mln sztuk futerek bobaków[4]. Pozwala to stwierdzić z całą pewnością, że to bobaki i potas są prawdziwą podstawą Państwa Mongolskiego.

Lekarze z Naszej Wielkiej Mongolii są słynni na cały świat i dokonują cudów medycyny, lecząc tylko metodami naturalnymi!

Eksport

  • Potas;
  • Jaki;
  • Molibden;
  • Potas;
  • Stront;
  • Bobaki;
  • Wielbłądy;
  • Potas;
  • Potas;
  • Węgiel kamienny;
  • Fosforyty (w tym potas);
  • Potas;
  • Ewentualnie, w przypadku braku innych surowców, potas.

Stosunki z innymi państwami

A ty polubiłeś nasze wspaniałe piwo?

Częstym obiektem drwin w Mongolii są wszystkie inne narody świata i poziom ich zacofania w stosunku do niej. Na przykład, produkty z adnotacją Made in USA są tam synonimem braku jakości.

Niezależność

Wielka Mongolia jest najbardziej niezależnym krajem na świecie – nic od niej nie zależy.

Historia

Czyż Hymn Mongolii nie budzi w Tobie dumy?
Zobacz jacy kiedyś byliśmy potężni! Ale o to się nie bój, odbudujemy jeszcze Naszą Mongolię!
Oto jeden z naszych nieustraszonych żołnierzy, przed którymi drży cały świat!

Juz w IV wieku p.n.e. wzmiankuje się początki osadnictwa w Naszej Wielkiej Mongolii. Wtedy to rozwinęło się na Naszych Terenach państwo Xiongnu, wojowniczych przodków wojowniczych Hunów. Niestety, kraj naszych protoplastów rozpadł się pod naporem wrednych komunistów państw chińskich. I tak aż do XIII w. Mongołowie nie mieli własnego państwa. I wtedy zjawił się ON. Niczym z nieba, przyszedł ratunek dla wszystkich Mongołów – Czyngis-chan. Wcześniej zwany Temudżynem objął władzę nad swoim plemieniem w wieku 9 lat! W 1206 roku obwołał się Wielkim Chanem i Ojcem Wszystkich Mongołów (co, jak później się okaże, było prawdą, gdyż Czyngis miał ok. 500 dzieci), pokonał buntowników i, zjednoczywszy sojuszników, rozpoczął ekspansję na świat. Wielkie Hordy Mongołów szły przez cały ówczesny świat, zdobywając północne Chiny i całą Azję Centralną. Następcy Temudżyna posunęli się jeszcze dalej, zagarniając Ruś, Bliski Wschód, resztę Chin i Tybet, a nawet mały fragment Waszego Państwa. Do ówczesnej stolicy przywieziono Niezliczone łupy i bogactwa. W 1279 roku Mongolia była najpotężniejszym państwem świata. Do dziś Nasz Ukochany Kraj ma zaszczytną posadę największego imperium w historii. Niestety, rządzenie tak ogromnym państwem było bardzo trudne, więc Mongolia musiała zostać podzielona na trzy części. Upadek był nieunikniony. W 1368 roku Mongołowie zostali obaleni w Chinach przez chińską dynastię Ming, psia ich mać. 5 lat później Nasze Największe Miasto zostało zrównane z ziemią. To wydarzenie do dziś jest opłakiwane przez wszystkich Mongołów przy każdej możliwej okazji.

Mongolia podniosła się dopiero w 1921 roku, dzięki mongolskim książętom i oddziałom antybolszewickich Rosjan. Władzę w kraju przejął Bogda Chan. Ale podstępni komuniści, psia ich mać, zajęli Mongolię i ustanowili w niej własny rząd. Mongołowie długo walczyli z najeźdźcą i nigdy się nie poddawali. Ostatni wstrętni Ruskowie opuścili Nasz Wielki Kraj w 1992 roku.

Wojskowość

Mongolia posiada jedną z najnowocześniejszych i najsilniejszych armii świata. Podstawową jednostką wojskową jest tu Horda, licząca 500 000 ludzi. Żołnierze Mongolii bronią jej terytorium tylko i wyłącznie na koniach, uzbrojeni w tradycyjne szable, cepy i kosy. Pomimo braku dostępu do morza, Mongolia posiada dużą flotę – 30 niszczycieli, 15 lotniskowców i niezliczone mniejsze jednostki. Statki te czekają na pustyni, gotowe bronić wód terytorialnych Mongolii kiedy tylko zajdzie taka potrzeba!

Sport

Mongolia to wbrew pozorom sportowa potęga! Niestety, świat nie podziela wszystkich naszych zainteresowań. Otóż sportem, na który główną uwagę poświęcają nasi mieszkańcy to sumo. Tak, jesteśmy lepsi w sumo od zacofanych, tłustych Japończyków! Nasi mistrzowie Asashoryu i Hakuho mordują ich bezlitośnie na turniejach! Co prawda nasi zwykli obywatele nie są wpuszczani do Japonii, a telewizja Nikkon nie chce udostępnić nam transmisji, i nie możemy im kibicować, jesteśmy zawsze z nimi i innymi mongolskimi sumitami, których zaczyna być więcej niż japońskich!

Ponadto od 2002 roku Mongolia jest dumnym członkiem Międzynarodowej Federacji Bandy. Wielkim kosztem zbudowaliśmy lodowisko do tej gry i wyposażyliśmy naszych zawodników w ochraniacze ze świstaków. Nie znamy co prawda jeszcze zasad gry, ale kiedy zdołamy je w końcu przetłumaczyć, drżyjcie drużyny bandy!

Zobacz też

Przypisy

  1. A jak!
  2. Eee...to nie to...
  3. czego?
  4. Za Wikipedią!
Medal.svg