Ind: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Uśmiech.jpg|thumb|200px|Konik też się śmieje ze Szwabów i ich beznadziejnego odkrycia]]
'''Ind''' (In) – czterdziesty dziewiąty pierwiastek chemiczny, metal. Jego nazwa pochodzi od koloru, na jaki się zaświecił pod spektroskopem. Jest to raczej oczywiste, bo gdyby brać pod uwagę naturalne kolory, brakłoby nazw odcieni szarości. Taka nazwa nie byłaby jednak daleka od prawdy. Ind wśród pierwiastków jest szarakiem jakich mało. Nie posiada żadnych, szczególnych właściwości ani zastosowań. Czyni go to jednym z większych outsiderów i doprawdy dziwnym jest, że znajduje jakiekolwiek większe uznanie. Pozyskuje się go w śladowych ilościach jako odpad przy produkcji kilku innych metali, co tym bardziej podkreśla jak strasznie jest beznadziejny.


'''Ind''' (In) – czterdziesty dziewiąty pierwiastek chemiczny, metal. Jego nazwa pochodzi od koloru, na jaki się zaświecił pod spektroskopem. Jest to raczej oczywiste, bo gdyby brać pod uwagę naturalne kolory, brakłoby nazw odcieni szarości. Ind wydaje się z pozoru zwykłym metalem, ale jest na tyle miękki że można go pokroić. W przeciwieństwie do np.[[sód|sodu]] nie wyrządzi żadnej szkody, więc można go dać ząbkującym niemowlakom i umocnić przy okazji ich słabe zęby.
== Miejsce na śmiech ==
Z racji tego, że odkryły go [[Niemcy|Szwaby]], możesz się teraz pośmiać z tego, jak beznadziejne okazało się ich odkrycie.


== Zastosowanie ==
== Zastosowanie ==
Indu, podobnie jak wielu innych metali używa się jako dodatku do stali, aby była bardziej stalowa. Nie czyni to z niego jednak jakiegoś wybitnego pierwiastka. Zastąpić go tam może wiele innych, a bierze się go wtedy, gdy tylko on jest pod ręką. Z indu tworzy się oporne termometry, przyrządy optyczne i dodaje się go do ekranów LCD. Podobnie jak w przypadku stali, w każdym z tych zastosowań nie jest niezastąpiony. Ind posiada jeszcze kilka innych przydatnych właściwości, ale także one nie są niczym wybitnym i nie ma czym się chwalić. Kiedyś był stosowany w [[dopalacze|dopalaczach]], ale zrezygnowano z niego, gdyż klienci robili się po nim tacy, hm, szarzy. Czuli się tak, jakby połknęli metal (a to nie jest dalekie od prawdy…).
Indu, podobnie jak wielu innych metali używa się jako dodatku do stali, aby była bardziej stalowa. Nie czyni to z niego jednak jakiegoś wybitnego pierwiastka. Zastąpić go tam może wiele innych, a bierze się go wtedy, gdy tylko on jest pod ręką. Z indu tworzy się oporne termometry, przyrządy optyczne i dodaje się go do ekranów LCD. Podobnie jak w przypadku stali, w każdym z tych zastosowań nie jest niezastąpiony. Kiedyś był stosowany w [[dopalacze|dopalaczach]], ale zrezygnowano z niego, gdyż klienci robili się po nim tacy, hm, szarzy. Czuli się tak, jakby połknęli metal (a to nie jest dalekie od prawdy…).

== Związki ==
* '''InDyK''' - Indykan potasu


<br />
<br />

Wersja z 08:55, 6 maj 2020

Ind (In) – czterdziesty dziewiąty pierwiastek chemiczny, metal. Jego nazwa pochodzi od koloru, na jaki się zaświecił pod spektroskopem. Jest to raczej oczywiste, bo gdyby brać pod uwagę naturalne kolory, brakłoby nazw odcieni szarości. Ind wydaje się z pozoru zwykłym metalem, ale jest na tyle miękki że można go pokroić. W przeciwieństwie do np.sodu nie wyrządzi żadnej szkody, więc można go dać ząbkującym niemowlakom i umocnić przy okazji ich słabe zęby.

Zastosowanie

Indu, podobnie jak wielu innych metali używa się jako dodatku do stali, aby była bardziej stalowa. Nie czyni to z niego jednak jakiegoś wybitnego pierwiastka. Zastąpić go tam może wiele innych, a bierze się go wtedy, gdy tylko on jest pod ręką. Z indu tworzy się oporne termometry, przyrządy optyczne i dodaje się go do ekranów LCD. Podobnie jak w przypadku stali, w każdym z tych zastosowań nie jest niezastąpiony. Kiedyś był stosowany w dopalaczach, ale zrezygnowano z niego, gdyż klienci robili się po nim tacy, hm, szarzy. Czuli się tak, jakby połknęli metal (a to nie jest dalekie od prawdy…).

Związki

  • InDyK - Indykan potasu




Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale