TVP2: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Znacznik: edytor źródłowy
(Jezu, ale ten artykuł był słabo napisany… Cięcia i aktualizacja… Nawet mnie nie dziwi skąd średnia 2,0 przy… 86 głosach)
Znaczniki: rewert edytor źródłowy
Linia 1: Linia 1:
'''TVP2''' – drugi program Telewizji Polskiej. Powstał on 2 października 1970 roku, by można było zwiększyć propagandę sukcesu [[Edward Gierek|Edwarda Gierka]] o 100%.
[[Plik:Cooltext1061489.png|thumb|250px|Logo przed 2 lutym 2009]]


== Znane programy ==
'''TVP<sub>2</sub>''' – drugi program Telewizji Polskiej. Utworzony został 2 października 1970. Pierwotnie miała być to [[TVP1|TVP<sub>1</sub>]] po zmianie nazwy i dlatego część programu była retransmisją TVP<sub>1</sub>. Oglądalność TVP<sub>2</sub> wzrosła, gdy na pierwszym programie pokazywano filmy w wersji oryginalnej, natomiast na programie drugim – z lektorem. Kanał dostępny jest też w jakości [[HD|haj definiszyn]].
=== Nadal emitowane ===
* '''[[Barwy szczęścia]]''' – serial oparty na halucynacjach po zażyciu przez scenarzystę grzybków halucynogennych.
* '''[[Bitwa na głosy]]''' – młodsza siostra programu ''The Voice of Poland''. Powstała tylko dlatego, że profesor Jan Miodek z lekka zdenerwował się na zaśmiecanie języka polskiego zapożyczeniami z angielskiego.
* '''[[Boso przez świat]]''' – program promujący [[Ruch antyszczepionkowy|ruchy antyszczepionkowe]] przez [[Wojciech Cejrowski|Wojciecha Cejrowskiego]].
* '''[[Dzięki Bogu już weekend]]''' – cotygodniowy festiwal pisanych na siłę sucharów.
* '''[[Familiada]]''' – show prowadzące przez [[Karol Strasburger|Playboya z lat 70.]], źródło wszystkich dowcipów, które trafiają do [[Nonsensopedia|Nonsensopedi]].
* '''[[Jeden z dziesięciu]]''' – jeszcze inny teleturniej, w którym dziesięć „mądrych” łbów rywalizuje o miano najlepszego.
* '''[[Kocham Cię, Polsko!]]''' – show, w którym gwiazdy popisują się znajomością najdłuższych rzek w Polsce i największych przebojów Edyty Górniak. Wyklęty przez księży, którzy widzą w tym programie [[Barbara Kurdej-Szatan|szatana]].
* '''[[M jak miłość]]''' – parodia seriali „D jak Dekiel” czy „Z jak zazdrość”. Po jego obejrzeniu mogą wystąpić objawy niepożądane, np. Mroczki przed oczami.
* '''[[Na dobre i na złe]]''' – parodia amerykańskiego serialu obyczajowego [[Ostry Dyżur]]. Producenci nie mogli się zdecydować na tytuł.
* '''[[O mnie się nie martw]]''' – serial jakich wiele, wszędzie reklamowany, a przez nikogo nie oglądany.
* '''[[Panorama]]''' – wbrew nazwie nie jest to pierwszy program panoramiczny w TVP, lecz mniej popularny od [[Wiadomości TVP]] i [[Teleexpress]]u program [[Propaganda sukcesu|chwalący politykę PiSu]].
* '''[[Postaw na milion]]''' – ludzie z [[iloraz inteligencji|IQ]] równym swojemu numerowi buta próbują szczęścia oraz robią z siebie debili w programie, gdzie prowadzący nieustannie zażywa dopalacze.
* '''[[Pytanie na śniadanie]]''' – program śniadaniowy odradzający pakowanie gwoździ do torebek.
* '''[[Rodzinka.pl]]''' – serial dokumentalny o życiu [[Leming (osoba)|lemingów]].
* '''[[Sonda 2]]''' – program popularnonaukowy promujący [[Zderzak Łągiewki|zderzaki Łągiewki]], [[smog]] i inne pseudonaukowe wymysły XXI wieku.


== Logo ==
=== Czar wspomnień ===
* '''[[30 ton – lista, lista przebojów]]''' – połowa YouTube'a z końca lat 90. W programie prezentowano największe hity muzyczne z świata oraz najnowsze single [[Ich Troje]].
Od dnia 1 stycznia 1981 roku logiem programu drugiego była zwykła, chuda dwójka. Logo z czasem stało się [[emo]] i 30 marca 1987 pocięło się na trzy człony. Zarząd [[Telewizja Polska|TVP]] nie zaakceptował tej zmiany i około 5 lat później jako znaczek logo zatrudnili grubą, białą cyfrę 2. Nowa dwójka cierpiała za to na nadwagę i była albinoską.
* '''[[Dubidu]]''' – pajacowanie znanych celebrytów sprzed 15 lat przy dowcipach Piotra Gąsowskiego.

* '''[[Duże dzieci]]''' – program publicystyczny [[Wojciech Mann|Wojciecha Manna]], w którym zapraszał [[Dziecko|wybitnych politologów]] do rozmów na wszelkie tematy.
Mimo że telewidzowie bardzo zżyli się z puszystą dwójką, już od 20 kwietnia [[2000]] zaczęła kurację odchudzającą. Po diecie logo ważyło już tylko 53 g zamiast wcześniejszych 98. Kuracja odchudzająca zdała egzamin i nowa dwójka zaczęła szukać powodzenia u mężczyzn. Zimą 2003 roku wzięła ślub ze znakiem firmowym TVP i od 7 marca tamtego roku są nierozłączni.
* '''[[Dzieciaki górą!]]''' – teleturniej Tomasza Karmela i Marzeny „Gwóźdź” Rogalskiej. Spadł z anteny przez rodziców, którzy uważali, że występujące tam dzieciaki powinny sprawdzić w słowniku, co znaczy „stresowe wychowanie”. Na pocieszenie Tomek i Marzena dostali pracę w Pytaniu na śniadanie, gdzie zapraszają znanych magików do pokazów.

* '''[[Europa da się lubić]]''' – program promujący lokalne zwyczaje [[Conrado Moreno|motocyklistów z Hiszpanii]].
== Znane programy ==
* '''[[Fort Boyard (polska edycja)|Fort Boyard]]''' – reality show, w którym Robert Gonera szukał frajerów do szukania kluczy. Prawdopodobnie prowadzący w ten sposób wyżywał się na poniżanie go w wojsku<ref>Co, Samowolki się nie oglądało?</ref>.
* '''[[Wielka gra]]''' – teleturniej, który wypromował „Dwójkę”. Podczas jego trwania logo przenoszono na lewą stronę, gdzie było bardziej zauważalne. Po prawej stronie zaś mieszkanie wynajmował zegar odmierzający czas na odpowiedź gracza. Niestety nie płacił tam czynszu, więc teleturniej został zdjęty z anteny (dawał zły przykład).
* '''[[Gwiazdy tańczą na lodzie]]''' – przeznaczony dla klasy wyższej program rozrywkowy, w którym zawodnicy recytowali dzieła [[Platon]]a podczas akrobacji figurowych.
* '''[[Szansa na sukces]]''' – teleturniej polegający na zaśpiewaniu piosenki zespołu siedzącego na kanapie, czytając jednocześnie jej słowa z nieczytelnego [[niebieski ekran śmierci|niebieskiego ekranu]] (prototyp karaoke). Dziś już show należące do wymarłych. Donald Tusk tam śpiewał.
* '''[[Kabaretowy Klub Dwójki]]''' – program, w którym [[Robert Górski]] i [[Marcin Wójcik]] parodiowali Strasburgera i polityków z PO. Pomimo braku nowych odcinków nadal emitowany, z naciskiem na obrady rady ministrów Donalda Tuska.
* '''[[Jeden z dziesięciu]]''' – jeszcze inny teleturniej, w którym dziesięć „mądrych” łbów rywalizuje o miano najlepszego. O dziwo, jeszcze go nie zdjęli, choć poziom spadł tylko o 1%.
* '''[[Koło Fortuny]]''' – teleturniej, w którym Magda pokazywała cztery litery. Po dużym sukcesie z lat 90. program na chwilę reaktywowano w 2008, by KRRiT mogło ukarać TVP za ubliżanie [[Krzysztof Tyniec|jąkałów]].
* '''[[Familiada]]''' – program uczący, jak nie opowiadać dowcipów.
* '''[[Lokatorzy]]''' – serial o życiu studentów w Warszawie. Humor dopasowany do wyśmiewanej grupy społecznej.
* '''[[Makłowicz w podróży]]''' – pół godziny przyjaźni małopolsko-węgierskiej. Program prowadził znany [[Robert Makłowicz|klient sieci Alma]].
* '''[[Mój pierwszy raz]]''' – Jerzy Kryszak zapraszał celebrytów do tego pierwszego razu. Na przykład do pierwszego w życiu piłowania drzewa.
* '''[[Sąsiedzi (serial TVP)|Sąsiedzi]]''' – kontynuacja Lokatorów, znienawidzony przez Polaków za podszywanie się pod czechosłowacką wersję ''Zrób to sam''.
* '''[[Studio 2]]''' – PRL-owska talent show, w którym wypromowała się [[ABBA]].
* '''[[Szansa na sukces]]''' – teleturniej polegający na zaśpiewaniu piosenki zespołu siedzącego na kanapie, czytając jednocześnie jej słowa z nieczytelnego [[niebieski ekran śmierci|niebieskiego ekranu]] (prototyp karaoke). Dziś już show należące do wymarłych. [[Donald Tusk]] tam śpiewał kolędy, ale zapatrzony w Steczkowską mylił słowa i fałszował.
* '''[[Szkoła życia]]''' – serial paradokumentalny, opowiadający o tym, co (podobno) robią gimbusy i kujony z liceum. Można odnieść wrażenie, że temat zawsze jest taki sam.
* '''[[Śpiewające fortepiany]]''' – show Rudi Schuberta. Pomysłodawca tej głupiej nazwy programu został z TVP wyrzucony i czekał 15 lat na drugą szansę, którą [[Twoja twarz brzmi znajomo|otrzymał od Polsatu]].
* '''[[Święta wojna]]''' – program z sucharami dla [[Śląsk|mieszkańców Niemiec]].
* '''[[Tak to leciało!]]''' – osoby upośledzone po wypadkach lotniczych próbują szans w śpiewaniu jako formie rehabilitacji.
* '''[[Tomasz Lis na żywo]]''' – seanse nienawiści PO.
* '''[[Va Banque]]''' – teleturniej, w którym to zawodnicy zadawali pytania. Również głupie.
* '''[[Va Banque]]''' – teleturniej, w którym to zawodnicy zadawali pytania. Również głupie.
* '''[[Wielka gra]]''' – teleturniej, który wypromował „Dwójkę”, zlikwidowany w 2006 roku po czyszczeniu TVP z peerelowskich ługów.
* '''[[Złotopolscy]]''' – serial przygodowy o skłóconych ze sobą polskich poszukiwaczach złota-amatorach.
* '''[[Złotopolscy]]''' – serial przygodowy o skłóconych ze sobą polskich poszukiwaczach złota-amatorach.
* '''[[Na dobre i na złe]]''' – parodia amerykańskiego serialu obyczajowego [[Ostry Dyżur]]. Producenci nie mogli się zdecydować na tytuł.
* '''[[M jak miłość]]''' – parodia serialu „D jak Dekiel”. Po jego obejrzeniu mogą wystąpić objawy niepożądane, np. Mroczki przed oczami.
* '''[[Fort Boyard (polska edycja)|Fort Boyard]]''' – perypetie rodziny, której klucze przypadkowo zostały zatrzaśnięte w mieszkaniu.
* '''[[Panorama]]''' – wbrew nazwie nie jest to pierwszy program panoramiczny w TVP, lecz mniej popularny od [[Wiadomości TVP]] i [[Teleexpress]]u dezinformacyjny program polskiego kontrwywiadu.
* '''[[Barwy szczęścia]]''' – serial dla emerytek, które nie mają co robić i oglądają seriale. Jest oparty na halucynacjach po zażyciu przez scenarzystę grzybków halucynogennych.
* '''[[Tak to leciało!]]''' – osoby upośledzone po wypadkach lotniczych próbują szans w śpiewaniu jako formie rehabilitacji.
* '''[[Postaw na milion]]''' – ludzie z [[iloraz inteligencji|IQ]] równym swojemu numerowi buta próbują szczęścia oraz robią z siebie debili w programie, gdzie prowadzący nieustannie zażywa dopalacze.
* '''[[Tomasz Lis na żywo]]''' – czyli [[Tomasz Lis|futerkowa maskotka Donka]] znowu robi [[pranie mózgu]] [[leming (osoba)|lemingom]].
* '''[[Szkoła życia]]''' – serial paradokumentalny, opowiadający o tym, co (podobno) robią gimbusy i kujony z liceum. Można odnieść wrażenie, że temat zawsze jest taki sam.


{{przypisy}}
{{TV}}
{{TV}}

{{TVP}}
{{TVP}}



Wersja z 13:25, 8 kwi 2017

TVP2 – drugi program Telewizji Polskiej. Powstał on 2 października 1970 roku, by można było zwiększyć propagandę sukcesu Edwarda Gierka o 100%.

Znane programy

Nadal emitowane

Czar wspomnień

  • 30 ton – lista, lista przebojów – połowa YouTube'a z końca lat 90. W programie prezentowano największe hity muzyczne z świata oraz najnowsze single Ich Troje.
  • Dubidu – pajacowanie znanych celebrytów sprzed 15 lat przy dowcipach Piotra Gąsowskiego.
  • Duże dzieci – program publicystyczny Wojciecha Manna, w którym zapraszał wybitnych politologów do rozmów na wszelkie tematy.
  • Dzieciaki górą! – teleturniej Tomasza Karmela i Marzeny „Gwóźdź” Rogalskiej. Spadł z anteny przez rodziców, którzy uważali, że występujące tam dzieciaki powinny sprawdzić w słowniku, co znaczy „stresowe wychowanie”. Na pocieszenie Tomek i Marzena dostali pracę w Pytaniu na śniadanie, gdzie zapraszają znanych magików do pokazów.
  • Europa da się lubić – program promujący lokalne zwyczaje motocyklistów z Hiszpanii.
  • Fort Boyard – reality show, w którym Robert Gonera szukał frajerów do szukania kluczy. Prawdopodobnie prowadzący w ten sposób wyżywał się na poniżanie go w wojsku[1].
  • Gwiazdy tańczą na lodzie – przeznaczony dla klasy wyższej program rozrywkowy, w którym zawodnicy recytowali dzieła Platona podczas akrobacji figurowych.
  • Kabaretowy Klub Dwójki – program, w którym Robert Górski i Marcin Wójcik parodiowali Strasburgera i polityków z PO. Pomimo braku nowych odcinków nadal emitowany, z naciskiem na obrady rady ministrów Donalda Tuska.
  • Koło Fortuny – teleturniej, w którym Magda pokazywała cztery litery. Po dużym sukcesie z lat 90. program na chwilę reaktywowano w 2008, by KRRiT mogło ukarać TVP za ubliżanie jąkałów.
  • Lokatorzy – serial o życiu studentów w Warszawie. Humor dopasowany do wyśmiewanej grupy społecznej.
  • Makłowicz w podróży – pół godziny przyjaźni małopolsko-węgierskiej. Program prowadził znany klient sieci Alma.
  • Mój pierwszy raz – Jerzy Kryszak zapraszał celebrytów do tego pierwszego razu. Na przykład do pierwszego w życiu piłowania drzewa.
  • Sąsiedzi – kontynuacja Lokatorów, znienawidzony przez Polaków za podszywanie się pod czechosłowacką wersję Zrób to sam.
  • Studio 2 – PRL-owska talent show, w którym wypromowała się ABBA.
  • Szansa na sukces – teleturniej polegający na zaśpiewaniu piosenki zespołu siedzącego na kanapie, czytając jednocześnie jej słowa z nieczytelnego niebieskiego ekranu (prototyp karaoke). Dziś już show należące do wymarłych. Donald Tusk tam śpiewał kolędy, ale zapatrzony w Steczkowską mylił słowa i fałszował.
  • Szkoła życia – serial paradokumentalny, opowiadający o tym, co (podobno) robią gimbusy i kujony z liceum. Można odnieść wrażenie, że temat zawsze jest taki sam.
  • Śpiewające fortepiany – show Rudi Schuberta. Pomysłodawca tej głupiej nazwy programu został z TVP wyrzucony i czekał 15 lat na drugą szansę, którą otrzymał od Polsatu.
  • Święta wojna – program z sucharami dla mieszkańców Niemiec.
  • Tak to leciało! – osoby upośledzone po wypadkach lotniczych próbują szans w śpiewaniu jako formie rehabilitacji.
  • Tomasz Lis na żywo – seanse nienawiści PO.
  • Va Banque – teleturniej, w którym to zawodnicy zadawali pytania. Również głupie.
  • Wielka gra – teleturniej, który wypromował „Dwójkę”, zlikwidowany w 2006 roku po czyszczeniu TVP z peerelowskich ługów.
  • Złotopolscy – serial przygodowy o skłóconych ze sobą polskich poszukiwaczach złota-amatorach.

Przypisy

  1. Co, Samowolki się nie oglądało?