Oganeson

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 07:10, 19 wrz 2021 autorstwa Grzeeesiek (dyskusja • edycje) (Wycofano ostatnie edycje autorstwa 94.254.229.45; przywrócono ostatnią wersję autorstwa AmoniakBOT.)

Oganesson (Og), kiedyś Ununoctium – sto osiemnasty pierwiastek chemiczny, a wszystko wskazuje na to, że gaz szlachetny. Otrzymywany był już tyle razy, że spekuluje się jego potencjalne nazwy. Odkryty został przez Amerykańców, którzy podobnie jak w przypadku ununhexium, nie potrafili już powtórzyć swojego wyczynu, a w związku z tym, prymat odkrycia po raz drugi powędrował więc do Rosji. W 2002 roku przez niecałą milisekundę nie można było podziwiać kilku atomów kolejnego cudu natury. Jego odkrywcy po raz kolejny nosili się z zamiarem nazwania go od swojej nuklearnej wioski – Dubnej, choć proponuje się też flyor (nie fluor, Blad.png!) od nazwiska największej szychy tamtejszego laboratorium i moskow od nazwy wielkiej stolicy. Potem dodano również Oganesson ku chwale wielkiego uczonego Jurija Oganiesiana. O nazwie zadecydowała IUPAC, ale i tak Ruskie zostawiły kolejny swój ślad w układzie okresowym.

Zastosowanie

Strohballen.gif

I tak raczej jeszcze długo pozostanie. Związek oganessonu – unobtanium – jest wydobywany na księżycu Pandora. Stanowi podstawę gospodarki ziemskiej, jednak przerośnięte, niebieskie smerfy zwane Na'vi, utrudniają wydobycie. Nawet delikatna, pokojowa perswazja (wysadzenie i spalenie drzewka – wioski) nie zmusiła niebieskich do dobrowolnego opuszczenia okolicy. Tę prawdziwą historię opisał Dżejms Kamerun w filmie Avatar.



Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale