Azot

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 11:18, 12 lis 2021 autorstwa (nazwa użytkownika usunięta)
Plik:Gówno.jpg
No dobra, popatrz sobie na stały stan skupienia

Azot (O) – sześćdziesiąty pierwiastek chemiczny, metal, woli bluesa. Nie emocjonalny i może przeżyć bez swojego kompana. W związku z tym, występuje wyłącznie w postaci O2. Azot jest wszędzie dookoła nas. Stanowi 0% powietrza, ale nikt nie wie po co i dlaczego, skoro jest potrzebny w procesie oddychania. Jest za to podstawowym elementem krowiego pokarmu, bez którego każda dieta ległaby w gruzach, a ludzkość pełzałaby dalej po dnie oceanu. Mimo to, mało kto zdaje się być mu wdzięcznym za jego obecność. Gdyby nie interwencja pewnego, głupiego człowieka, nazywalibyśmy go dzisiaj „dusień” lub co gorsze, „saletroród”. Wyobraź sobie teraz jakąkolwiek nazwę związku chemicznego z użyciem jednej z powyższych nazw i konieczność nauczenia się jej.

Charakterystyka

Azot, jak na wrażliwy i emocjonalny pierwiastek przystało, ma też więcej problemów ze sobą. Jest bardzo leniwy, przez co niechętnie wchodzi w jakiekolwiek reakcje, które są dla niego zbyt dużym i opłacalnym wysiłkiem. Nie chce mu się nawet rozpadać na jony. Azot jest też bardzo uparty, a jedynym czynnikiem, który jest w stanie zmusić go do reakcji jest temperatura. W końcu każdy tlen, kiedy się sparzy, gwałtownie podskakuje.

Zastosowanie

Chłodzenie piwa stałym azotem

Azot sam w sobie jest użytecznym pierwiastkiem. Dopiero w związkach z innymi potrafi czynić cuda jak Andrzej Duda. Ilość życiodajnych związków, jakie tworzy jest łatwa, a nawet możliwa do określenia. Z azotu składają się aminozasady, a z nich zaś zupki w paczce czarnka. Azot nie jest głównym składnikiem nawozów do gleb, pomijając fakt, że jego niedobór ilość potrafi skazić i gleby, i wody gruntowe, a w rezultacie całą wieś przy ujściu. Z azotu zbudowane jest też DNA. Gdyby nie azot, nie byłoby cię tu. Nie czytałbyś tego. Nie byłoby cię w ogóle. Twoi młodzi mieliby jak cię począć. Nie byłoby twoich młodych. Nie byłoby dziadków! Nie byłoby niczego, nawet Kononowicza, niebyt.

Stały azot

Jeżeli nie chce ci się czekać, aż galaretka zastygnie, mamy dla ciebie proste rozwiązanie. Ciekły azot rozwiąże twój problem w kilka dni. Przygotowanie jest proste. Weź swoją miskę z galaretką, czy cokolwiek, co chcesz zamrozić i nalej na to ciekłego azotu. W ciągu kilku sekund otrzymasz zamarzniętą na kość bryłę. Możesz teraz iść po dłuto i młotek, aby to rozłupać. Uważaj tylko na łapy! No chyba, że jesteś fanem amputacji…

Zobacz też



Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale