Ołów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
 
(Nie pokazano 42 wersji utworzonych przez 33 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Ołów''' - [[metal]] ociężały, który występuje głównie w niektórych ludzkich głowach. Składa się z dwóch [[pierwiastek alchemiczny|pierwiastków]]: [[ziemia|ziemi]] i [[ogień|ognia]] ze znaczą (83.4567%), przewagą tego pierwszego, co skutkuje jego ociężałościa.
'''Ołów''' ciężki metal ([[Język angielski|ang.]] [[metal (muzyka)|''heavy metal'']]) występujący głównie w niektórych ludzkich głowach i w [[Bytom]]iu. Składa się z trzech [[pierwiastek chemiczny|pierwiastków]]: ziemi, ognia i powietrza, ze znaczną (83,4567<ref>Według Lejewa była to liczba atomowa pierwiastka, ale po dokładnym rozdzieleniu [[proton]]ów i [[neutron]]ów oraz zważeniu tych pierwszych okazało się, że jego liczba wynosi 82, co stawia go w tabeli przed [[bizmut]]em.</ref>%) przewagą tego pierwszego, co skutkuje jego ociężałością.


== Związki ołowiu ==
''Ołów'' jest także szeroko znany pod dziwnym i nic nie znaczącym symbolem Pb, bo przecież ''plumblum'' właściwie [[nic]] nie oznacza.
Związki ołowiu z innymi pierwiastkami nazywane są [[ołówek|ołówkami]], podobnie jak związki [[tlen]]u – tlenkami, siarki – siarczkami, chloru – chlorkami, węgla – węgielkami, zaś glinu – [[Policja|glinami]], srebra – sreberkami, [[hel (pierwiastek)|helu]] – nie Helu tylko Heli.


Cechą charakterystyczną ołówków jest to, że pod wpływem tarcia potrafią pisać. Czasem nawet całkiem, całkiem, choć zbyt często robią [[Błąd ortograficzny|błędy ortograficzne]], interpunkcyjne, literówki itp.
== Jak z ołowiu zrobić [[srebro]] ==
[[Fallopius]]: Autor każe wziąć ołowiu, ukuć z niego młotkiem na obuchu cienkie blaszki bardzo, przesypać je solą pospolitą, włożyć oboje w naczynie szklane; dobrze zaszpuntować i zakopać w ziemię na całe dni dziewięć, tedy .się ta materya zamieni w żywe srebro; jakoż w Olkuszu z ołowiu go wyprowadzają. Próbowałem ja tego, ale bez effektu, znać w ziemię niesposobną zakopałem, albo nie zaszpuntowałcm dobrze słoika, albo grube blaszki były ołowiu.


== Zastosowanie ołowiu ==
{{Nowe Ateny}}
Ołów od najdawniejszych czasów miał zastosowanie w przemyśle – głównie zbrojeniowym, ale również w [[medycyna|medycynie]] i w przemyśle spożywczym. Stężenie ołowiu w [[Bytom]]skim powietrzu czyni z tego miasta znany na świecie kurort. Stosowany również przez dentystów i w wodociągach.


=== Przemysł zbrojeniowy ===
[[Kategoria:Metale ociężałe]]
Pierwiastek ten od niemal zarania dziejów był wykorzystywany do eliminowania szkodliwych jednostek. Pierwotnie używany w stopie z [[miedź|miedzią]] (''brąz'') był używany do produkcji [[dzida bojowa|dzid bojowych]] czy [[rydwan]]ów.

W miarę postępu ludzkości ku świetlanym celom jego zastosowanie rozszerzało się. Rzymianie budowali z niego starożytne [[bomba|bomby]] głębinowe, którymi pod [[Bitwa pod Akcjum|Akcjum]] Oktawian August bombardował starożytne okręty podwodne [[Marek Antoniusz|Marka Antoniusza]]. Od tej pory ołów w nomenklaturze łacińskiej nosi nazwę ''PlumBum''.

W następnych wiekach odlewano i odprawiano z niego kule do eliminowania jednostek śmiertelnych (dla nieśmiertelnych kule czyniono ze srebra, by następnie przebijać osikowymi kołkami).

Z ołowiu również tworzono całe armie ołowianych [[żołnierz]]yków, którzy dzielnie stawali na polach bitewnych całego świata, wspierani przez [[led Zeppelin|ołowiane sterowce bojowe]].

=== Ołów w innych gałęziach przemysłu ===
Pierwiastek ten wykorzystywany był do niedawna również do produkcji [[plomba|plomb]], ale zrezygnowano z niego, gdyż zbyt często opadała w ten sposób kurowanym pacjentom szczęka.

Poza tym znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, przede wszystkim jako uzupełnienie codziennej diety [[wegetarianizm|wegetariańskiej]]. Szczególnie bogatym źródłem tego pierwiastka jest sałata przydrożna.

Ołów można znaleźć także na stacjach benzynowych, [[Szkoła z TVP#Lista odkryć|zwłaszcza w benzynie bezołowiowej]].

=== Ołów w alchemii ===
Ołów był wykorzystywany również w [[Alchemia|alchemii]] do przemysłowego produkowania [[złoto|złota]]. Czasem srebra…

Niejaki [[Fallopius]] podaje taki przepis na wyprodukowanie [[srebro|srebra]] z ołowiu: ''należy wziąć ołowiu, ukuć z niego młotkiem na obuchu cienkie bardzo blaszki, przesypać je solą pospolitą, włożyć oboje w naczynie szklane; dobrze zaszpuntować i zakopać w ziemię na całe dni dziewięć, tedy się ta materia zamieni w żywe srebro; jakoż w Olkuszu z ołowiu go wyprowadzają. Próbowałem ja tego, ale bez efektu, znać w ziemię niesposobną zakopałem, albo nie zaszpuntowałem dobrze słoika, albo grube blaszki były ołowiu''.
{{Przypisy}}
{{układ okresowy}}
[[Kategoria:Pierwiastki chemiczne]]

Aktualna wersja na dzień 00:30, 3 lis 2023

Ołów – ciężki metal (ang. heavy metal) występujący głównie w niektórych ludzkich głowach i w Bytomiu. Składa się z trzech pierwiastków: ziemi, ognia i powietrza, ze znaczną (83,4567[1]%) przewagą tego pierwszego, co skutkuje jego ociężałością.

Związki ołowiu[edytuj • edytuj kod]

Związki ołowiu z innymi pierwiastkami nazywane są ołówkami, podobnie jak związki tlenu – tlenkami, siarki – siarczkami, chloru – chlorkami, węgla – węgielkami, zaś glinu – glinami, srebra – sreberkami, helu – nie Helu tylko Heli.

Cechą charakterystyczną ołówków jest to, że pod wpływem tarcia potrafią pisać. Czasem nawet całkiem, całkiem, choć zbyt często robią błędy ortograficzne, interpunkcyjne, literówki itp.

Zastosowanie ołowiu[edytuj • edytuj kod]

Ołów od najdawniejszych czasów miał zastosowanie w przemyśle – głównie zbrojeniowym, ale również w medycynie i w przemyśle spożywczym. Stężenie ołowiu w Bytomskim powietrzu czyni z tego miasta znany na świecie kurort. Stosowany również przez dentystów i w wodociągach.

Przemysł zbrojeniowy[edytuj • edytuj kod]

Pierwiastek ten od niemal zarania dziejów był wykorzystywany do eliminowania szkodliwych jednostek. Pierwotnie używany w stopie z miedzią (brąz) był używany do produkcji dzid bojowych czy rydwanów.

W miarę postępu ludzkości ku świetlanym celom jego zastosowanie rozszerzało się. Rzymianie budowali z niego starożytne bomby głębinowe, którymi pod Akcjum Oktawian August bombardował starożytne okręty podwodne Marka Antoniusza. Od tej pory ołów w nomenklaturze łacińskiej nosi nazwę PlumBum.

W następnych wiekach odlewano i odprawiano z niego kule do eliminowania jednostek śmiertelnych (dla nieśmiertelnych kule czyniono ze srebra, by następnie przebijać osikowymi kołkami).

Z ołowiu również tworzono całe armie ołowianych żołnierzyków, którzy dzielnie stawali na polach bitewnych całego świata, wspierani przez ołowiane sterowce bojowe.

Ołów w innych gałęziach przemysłu[edytuj • edytuj kod]

Pierwiastek ten wykorzystywany był do niedawna również do produkcji plomb, ale zrezygnowano z niego, gdyż zbyt często opadała w ten sposób kurowanym pacjentom szczęka.

Poza tym znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, przede wszystkim jako uzupełnienie codziennej diety wegetariańskiej. Szczególnie bogatym źródłem tego pierwiastka jest sałata przydrożna.

Ołów można znaleźć także na stacjach benzynowych, zwłaszcza w benzynie bezołowiowej.

Ołów w alchemii[edytuj • edytuj kod]

Ołów był wykorzystywany również w alchemii do przemysłowego produkowania złota. Czasem srebra…

Niejaki Fallopius podaje taki przepis na wyprodukowanie srebra z ołowiu: należy wziąć ołowiu, ukuć z niego młotkiem na obuchu cienkie bardzo blaszki, przesypać je solą pospolitą, włożyć oboje w naczynie szklane; dobrze zaszpuntować i zakopać w ziemię na całe dni dziewięć, tedy się ta materia zamieni w żywe srebro; jakoż w Olkuszu z ołowiu go wyprowadzają. Próbowałem ja tego, ale bez efektu, znać w ziemię niesposobną zakopałem, albo nie zaszpuntowałem dobrze słoika, albo grube blaszki były ołowiu.

Przypisy

  1. Według Lejewa była to liczba atomowa pierwiastka, ale po dokładnym rozdzieleniu protonów i neutronów oraz zważeniu tych pierwszych okazało się, że jego liczba wynosi 82, co stawia go w tabeli przed bizmutem.



Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale