Europ

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Plik:Ekspansja.gif
Państwa w których występuje ten pierwiastek
Główne tereny wydobycia pierwiastka, sierp i młot oznaczają ośrodki skupu

Europ (Eu, z łac. Europium) – jeden z pierwiastków chemicznych. Naukowcy próbują wymyślić od czego została zapożyczona nazwa pierwiastka. Pierwiastek ten należy do lantanowców, czyli do 6 okresu w układzie okresowym pierwiastków, więc połączenie 3 pierwiastków tego typu do siebie daje okresy 6+6+6. Resztę można sobie dopowiedzieć.

Gdzie to znajdę?

Główne ośrodki występowania znajdują się w Europie.[1] Na innych kontynentach, z oczywistych przyczyn nie występuje. Ponoć próbowano go przewieźć na inny kontynent, ale zaraz po opuszczeniu granic Europy, pierwiastek ten zaczął się rozpadać i stał się promieniotwórczy. Coś o tym wiedzą Rosjanie, próbujący przenieść go przez Ukrainę.[2]

O odkrywcy

Autor nazwy pierwiastka [3] miał bardzo ograniczoną wyobraźnię, uczył się kiedyś układu okresowego na pamięć i chciał być humanitarny, dając nazwę łatwą do zapamiętania dla przyszłych uczniów bio-chema lub chciał sławić Europę. Po długich i żmudnych debatach oraz grzebaniu w śmietniku historii naukowcy doszli do wniosku, że owy chemik musiał być Europejczykiem.

Ciekawostki

  • Europ jest oficjalnym pierwiastkiem UE.
  • Dobrze, że go odkryto, bo gdyby nie to, na tablicy Mendelejewa byłaby wielka dziura[4]

Przypisy

  1. Patrz ilustracje.
  2. Czarnobyl
  3. i zapewne jego odkrywca
  4. Nadal jest tam kilka pustych miejsc, więc do roboty!




Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale