Karabinek AKSU

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Plik:AKSU74.jpg
Też żołnierz ma podwójnego pecha – nie dość że urodził sie w bloku wschodnim, to jeszcze dali mu w armii AKSU…

Szablon:T radziecki karabin szturm… Chwila… Pistolet maszyn… Nie… Broń hybryd… Nie, nie, bez sensu… Eeeee… Radziecka broń palna.

Historia

AKSU powstał w latach 70. dwudziestego wieku. Ich badania zakończyły się pełnym sukcesem. ponieważ stworzono broń, której w żaden sposób nie da sie jednoznacznie zakwalifikować. No bo jak określić rzecz, która ma rozmiar pistoletu maszynowego, używa amunicji do karabinu szturmowego, a skutecznością bojową plasuje się dokładnie na granicy tych dwóch rodzajów broni? No właśnie…

Właściwości i zastosowanie

Pod względem właściwości AKSU niewiele się różni się swojego pierwowzoru, poza faktem, że jest duuuużo mniejszy. Dowódcy radzieccy długo się zastanawiali, komu oprócz załóg czołgów (im w końcu można dać cokolwiek – i tak nie będą mieli okazji z tego skorzystać, jak na razie żadna NATOwska konstrukcja nie może równać się z Rosyjskimi czołgami. Jako, że alkoholu sobie nie szczędzili i mieli poczucie humoru, uznali, iż dadzą to SPECNAZ-owi i ustanowią podstawową bronią komandosa w Układzie Warszawskim, odpowiednikiem M4A1 z wyposażenia sił NATO. Przy porównaniu AKSU z M4 od razu widać, że jest to czysta kpina i nonsens ponieważ M4 to gówno.

Popularność

AKSU było od lat siedemdziesiątych masowo produkowane w ZSRR i zgodnie z ówczesnym zwyczajem masowo eksportowane do krajów „sojuszniczych”. Z tej przyczyny współcześnie AKSU jest bardzo powszechne wszędzie tam, gdzie do niedawna była wschodnia strona żelaznej kurtyny i dzisiejsi dowódcy tamtejszych armii muszą nadal stawać przed dylematami czy wyminić to na jakieś zachodnie gówno