Użytkownik:Dronerczyk/Gry

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
< Użytkownik:Dronerczyk
Wersja z dnia 23:48, 29 lip 2024 autorstwa Dronerczyk (dyskusja • edycje) (Uwaga, wjeżdża publikacja! Cel: kolaboracja!)
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Wzorowane na notatkach Ostrzyciela o stronach z portalu Informatyka. Tyle że tutaj jest o stronach dotyczących gier komputerowych/cyfrowych, jak zwał tak zwał. Publikacja potencjalnie mocno dyskusyjna (zgodnie z zamierzeniami autora!) ze względu na własne podejście do sprawy pomimo starań o neutralność, obiektywność i przydatność.

Obecna wersja: 0.6 beta (30/07/2024)

Opisano: 170 z 438(+29 ponieważ gry na NESa) stron
Postęp: 36.4 %

Info wstępne

Niektóre oceny mogą być mocno naciągane, jednak zamierzam dołożyć wszelkich działań, aby były jak najbardziej sprawiedliwe. Przy przypadkach wątpliwych mogą się pojawić pytajniki taki jak ten: (?) Właśnie taki.
Mogą się też pojawić podstawowe wskazania wymienione po nazwie gry oraz dodatkowe uwagi pod daną pozycją. Całość w formie listy.

UWAGA:Ta lista nie jest mega priorytetowa. Nie ma co się spieszyć i silić, zazwyczaj lepiej wychodzi kiedy się robi na spokojnie. Przy okazji nie powtarzajmy przypadku Desciclopedii (Brazylia), gdzie bardzo dużo gier przypomina Wikipedię, a nawet ma własne portale. Takim sposobem tylko się dobijemy.

Przemyślenia dodatkowe

Skoro jeszcze jest początek tekstu, to zostawię kilka przemyśleń dotyczących tematyki gier na Nonsensopedii. Jest to tym bardziej istotne, że innym użytkownikom dodatkowe informacje się przydadzą (kto wie, może doczekamy się wielkiego odświeżenia i nowych perełek?), a sama kategoria stanowi duży fragment portalu Informatyka oraz artykułów na Nonsie w ogóle.

Co do braków, warto się zastanowić nad potencjalnym tłumaczeniem artykułów z siostrzanych wiki (oczywiście zgodnie z warunkami licencyjnymi danej wiki! o ile jest niezły potencjał).

  • Crapy – z tym lepiej zachować ostrożność. Tu trzeba prawdziwych niesławnych gier pokroju Daikatany, nie jakich tam popierdółek zrobionych przez nowicjuszy game devu – niestety to nikogo nie przyciągnie, nie wspominając już o złamanym googliźmie czy ency.
  • Dodatki do gier/DLC – zdecydowanie najlepiej jest je opisać razem w haśle gry, do której są dołączone. Jak najbardziej można wykorzystać nowości, nawet w krótkiej formie, przedstawić zmiany w krzywym zwierciadle i skutecznie obnażyć. Absurd, naginanie, przesada to tylko niektóre z dostępnych opcji.
  • Gry-usługi – kolejna dyskusyjna kwestia ze względu na stały rozwój produkcji i cykl życia. Niektóre z nich stracą na aktualności szybko, a inne wolniej. Tego jednak nie trzeba gonić, bo: 1.można dokładać zawartość przy większych aktualizacjach bądź odstępach czasowych 2.istnieje ponadczasowość, która pozwala na ominięcie ograniczeń wiekowych. Jak coś ma/osiąga status klasyka lub starego dobrego żartu, to się będzie skutecznie bronić, przykładowo art o Informatyku stanowiący zlepek starych żartów i stereotypów (z ostrożnością oczywiście, bez paszkwili czy coś 1984).
  • Konsole do gier – ciekawy temat. Niektóre wymagają dołożenia grafik bądź lekkich poprawek, inne większych przeróbek, a jeszcze kolejnych brakuje. Jednak niewiele wskazuje na opłacalność. Jeżeli ktoś się bierze, to unikać robienia za archiwum historyczne czy składzik żali i lamentów fanbojów. To raczej zbędne.
  • Niezależne tytuły – podobnie co do crapów, wymaga wyższego rozgłosu i rozpoznawalności pokroju Undertale, Slay the Spire czy coś z tych rzeczy. Podkategoria dla nich może się sprawdzić, ale pod warunkiem, że uda się zgromadzić niezłą gromadę.
  • Retro – ze względu na swoją specyfikę, te artykuły mogą być traktowane lżej niż pozostałe (co nie znaczy, że nie potrzebują konserwacji).
  • Serie gier – z jednej strony uogólnia i wydłuża treść, ale zapobiega nadmiernemu mnożeniu haseł, pozwala na łatwiejsze wykorzystanie materiału, łatwiej się rozbudowuje i daje więcej potencjału. Pozytywów sporo, więc warto dać szansę temu formatowi, chyba że jakaś część z cyklu gier mogłaby stanowić własny, samowystarczalny artykuł.

Tu mocno decyduje kwestia zdrowego rozsądku. Na resztę składa się pomysł i odpowiednie wykonanie.

Artykuły

Ze względów wyjątkowych, na początku się znajdą brakujące artykuły, które mogłyby się przydać. Niektóre z nich to oczywiste i popularne pozycje, podczas gdy niektóre mogą się okazać zaskoczeniem. W okazyjnych przypadkach są to gry nagradzane, choćby Złotym Ziemniakiem. Pojęcia o grach uwzględnione. Niestety póki co pominięte zostają postacie.

Nie ma żadnego obowiązku kierowania się tą listą, po prostu chodzi o podsunięcie niektórych propozycji. Jeżeli masz swój pomysł, zastanów się, sprawdź zgodność z zasadami, poeksperymentuj w brudnopisie, skonsultuj/kolaboruj z lekarzem lub farmaceutą innymi; zbuduj, popraw i doszlifuj. Decyduje mózgownica – rozsądek przede wszystkim.

Poszukiwane

Mile widziane

Lista właściwa

Tu się zaczynają faktyczne oceny. Jeżeli artykuł o grze ma wyróżnienie, zostanie to odnotowane.

NIESKLASYFIKOWANE + POWÓD

Godne uznania

Mocne stuby

  • na chwilę obecną brak pozycji

Niezłe

Niezłe:stuby

Średnie z plusem

Średnie z plusem:stuby

Średnie

Średnie:Stuby

Nie jest tak źle…

Nie jest tak źle:Stuby

Bieda (piszczy)

Bieda:Stuby

Masakra, Nędza i Ubolewanie!

Jeszcze nic tu nie trafiło. Jeżeli jednak cokolwiek tu trafi, poleci na SDU albo EK.


tu się wreszcie kończy mój ogromny wylew teoretyzowania. dziękuję za uwagę.