Użytkownik:Dronerczyk/Gry

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Wzorowane na notatkach Ostrzyciela o stronach z portalu Informatyka. Tyle że tutaj jest o stronach dotyczących gier komputerowych/cyfrowych (jak zwał tak zwał). Pierwotnie oceny artykułów, teraz kompendium dotyczące artów o grach i zaleceń do nich.

Obecna wersja: 0.7 beta (07/10/2024)

(od ilości gwiazdek odejmuj 25, aby otrzymać ilość opisanych gier)

Opisano:

201 z 438(+29 ponieważ gry na NESa) stron

Postęp: 43.04 %

Info wstępne[edytuj • edytuj kod]

'To jest wstęp do zagadnienia oraz kompendium, spostrzeżeń i zaleceń. Jeżeli chcesz samych ocen, przejdź do sekcji Lista właściwa.'

Niektóre oceny mogą być mocno naciągane, jednak zamierzam dołożyć wszelkich działań, aby były jak najbardziej sprawiedliwe. Przy przypadkach wątpliwych mogą się pojawić pytajniki taki jak ten: (?) Właśnie taki.
Mogą się też pojawić podstawowe wskazania wymienione po nazwie gry oraz dodatkowe uwagi pod daną pozycją. Całość w formie listy. Jeżeli artykuł o grze ma Medal, zostanie to odnotowane. Dopisane pozycje będą oznaczane D*0> gdzie * oznacza numer rzutu.

UWAGA:Ta lista nie jest mega priorytetowa. Nie ma co się spieszyć i silić, zazwyczaj lepiej wychodzi kiedy się robi na spokojnie. Przy okazji nie powtarzajmy Desciclopedii (Brazylia).

Coś o treści i pisaniu[edytuj • edytuj kod]

Nonsensopedię pisać każdy może (poza zbanowanymi), gry również może pisać każdy. Pozostaje kwestia tego, jak artykuły o grach pisać. To dość liczna (467 artykułów) i czasami hermetyczna gałąź, więc nie wszystko będzie przypadać do gustu. Co i tak nie zmienia faktu, że da się pisać dobrze albo źle, a przede wszystkim można tu doradzić.

Zawartość gry[edytuj • edytuj kod]

Co do wielogodzinnej pracy, by streścić zawartość gry: spoko, ale kompletność nie jest celem Nonsensopedii, zazwyczaj nie pomaga, a jest wręcz szkodliwa, bo prowadzi do lania wody. Chodzi o to, by spisać jakieś żarty na dany temat, a nie robić „parodię Wikipedii”, którą Nonsensopedia nie jest.

Ostrzyciel, wypowiedź adaptowana z procedury SDU

Opisywanie zawartości gry – do pewnych granic. Podstawowe informacje, lokacje, postacie, rozgrywka itp. mogą być, byle nie suche. Humorem trza doprawić. Można wytknąć pewne absurdy/decyzje, kto ma jakiś dobry pomysł, niech realizuje. Byle nie było wojenek.

Obiecanki-cacanki[edytuj • edytuj kod]

Gry obrały inny kierunek. Zamiast gotowego produktu, czasami dostajemy coś, co da się określić jako “baza rozwojowa” bądź “gra-usługa”. Gra niby dostaje wersję 1.0, ale potem dodawane są i naprawiane kolejne rzeczy, bo jest czas i pomysły. Na pierwszy rzut oka to problem, bo artykuły się dezaktualizują po pewnym czasie (To można obejść, skupiając się na głównych wydaniach oraz najważniejszych funkcjach). Z drugiej strony, daje to okazję na wytknięcie obiecanek-cacanek/zapowiedzi twórców, absurdalne priorytety albo opóźnień związanych z daną funkcjonalnością.

No bo co, ruletkę zrobiliście od razu, ale nie zrobiliście rynku aut przez 8 miesięcy? Bomba. W tydzień coś ulepszacie, ale na upragnionego reworka trzeba było czekać prawie 3 lata? Bum, jest potencjał. Nowe audio po 36 tygodniach zapowiedzi? Klasa. Można przywoływać w kółko itd, itd. A ragdolle to już w ogóle mistrzostwo.

Błędy, bugi i glicze[edytuj • edytuj kod]

Samochód nie drewno i kickflipa też umie zrobić! Skejci w szoku.

Czy to krótka wzmianka, czy dołączony filmik przez szablon, czy może nietypowa zapiska w dzienniku zmian, sprawdzi się. Człowiek się ucieszy na widok zjawisk paranormalnych w wirtualnym świecie. Jedyna dziwna rzecz jest taka, że wzmianka o nich jest praktycznie niespotykana. A szkoda, bo śmiechotwórcze.

Tylko proszę nie robić jakichś mega długich wywodów. Krótko też wystarczy.

Przykładem może być przedstawienie błędów jako jednej z (głównych) atrakcji gry i ich wpływu na jakość życia, rozgrywki, emocje graczy itp. Szczególny wypadek: Goat Simulator – gra celowo jest zgliczowana.

Recenzje i/lub oceny gry[edytuj • edytuj kod]

Też ma potencjał, sam mam kilkanaście screenów bekowych opinii o Genshinie na Sklepie Play. Czasami nawet nie trzeba wysilać kreatywnie i można poszukać w Internecie. Z drugiej strony wymyślone są bardziej oryginalne i mają większy potencjał.

Społeczność i gracze[edytuj • edytuj kod]

(A także noob/pro/Uzależnienie od gry)

Najczęściej spotyka się sekcję noob/pro w grze X oraz uzależnienie od gry X. Pomysł się sprawdza, bo robi z graczy jeszcze większych oszołomów (którymi i tak już są). Na dodatek skutecznie wytyka specyficzne realia produkcji.

Rzadziej jednak występuje społeczność graczy, która potrafi spełniać dodatkowe funkcje, a na dodatek brzmi bardziej wiarygodnie (tylko uwaga, bo może wyjść szufladkowanie zamiast zobrazowania). Ale inicjatywy, poglądy, spostrzeżenia i podziały w społeczności działają.

Artykuły[edytuj • edytuj kod]

Ze względów wyjątkowych, na początku się znajdą artykuły o zawyżonej potrzebie. Niektóre z nich to oczywiste i popularne pozycje, podczas gdy niektóre mogą się okazać zaskoczeniem. W okazyjnych przypadkach są to gry nagradzane, choćby Złotym Ziemniakiem. Pojęcia o grach uwzględnione.

Aktualizacje do listy Seria druga (wersja 0.7.0) Nowo sklasyfikowane artykuły.

Poszukiwane[edytuj • edytuj kod]

Mile widziane[edytuj • edytuj kod]

Lista właściwa[edytuj • edytuj kod]

Tu się zaczynają faktyczne oceny

NIESKLASYFIKOWANE[edytuj • edytuj kod]

Godne uznania[edytuj • edytuj kod]

Stuby[edytuj • edytuj kod]

Niezłe[edytuj • edytuj kod]

Stuby[edytuj • edytuj kod]


Średnie z plusem[edytuj • edytuj kod]

Stuby[edytuj • edytuj kod]


Średnie[edytuj • edytuj kod]

Stuby[edytuj • edytuj kod]

Nie jest tak źle…[edytuj • edytuj kod]

Stuby[edytuj • edytuj kod]


Bieda (piszczy)[edytuj • edytuj kod]

Stuby[edytuj • edytuj kod]

Masakra, Nędza i Ubolewanie![edytuj • edytuj kod]

Jeszcze nic tu nie trafiło. Jeżeli jednak cokolwiek tu trafi, zapewne poleci na SDU albo EK.

Seria 2 - co zostało dodane? Dodano 31 pozycji. Lista tytułów poniżej:

Ace Combat, Assassin's Creed II, Assassin's Creed III, Assassin's Creed IV: Black Flag, Assassin's Creed: Bloodlines, Assassin's Creed Origins, Brawl Stars, Clash Royale, Cyberpunk 2077, Elsword, Embodiment of Scarlet Devil, Frets on Fire, Grepolis, Haven & Hearth, Ikariam, Jigoku Kisetsukan: Sense of the Seasons, Magicka, McPixel, Minecraft, Mirror's Edge, Original War, Plemiona, Teeworlds, Terraria, The West, Toon Car, Travian, Which, Wiedźmin (gra), Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, Wiedźmin 3: Dziki Gon, Viva Piñata