Bośnia i Hercegowina: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(→‎Historia: Poprawiono błąd)
Znaczniki: mobilna mobilna www
M (Wycofano ostatnie edycje użytkownika Hiszpanczyk, powód: nieśmieszne)
Znacznik: rewert
 
(Nie pokazano 9 wersji utworzonych przez 8 użytkowników)
Linia 37: Linia 37:
* [[Chorwacja]]
* [[Chorwacja]]
* [[Serbia]]
* [[Serbia]]
* [[Wojna w Jugosławii]]
* [[Rozpad Jugosławii]]


{{Europa}}
{{Europa}}
{{Słowiańszczyzna}}
{{Słowiańszczyzna}}
{{stopka}}
[[Kategoria:Bośnia i Hercegowina| ]]
[[Kategoria:Bośnia i Hercegowina| ]]
[[Kategoria:Jugosławia]]


[[en:Bosnia and Herzegovina]]
[[en:Bosnia and Herzegovina]]
Linia 55: Linia 57:
[[pt:Bósnia e Herzegovina]]
[[pt:Bósnia e Herzegovina]]
[[uk:Боса Герцогиня]]
[[uk:Боса Герцогиня]]
[[mk:Босна и Херцеговина]]

Aktualna wersja na dzień 16:17, 13 wrz 2024

To w końcu Bośnia czy Hercegowina?

Uczeń na geografii

Bośnia i Hercegowina (B&H, Konfederacja – Królestwo zjednoczonych królestw Bośni, Hercegowiny i częściowo Serbii, serb. Босна и Херцеговина) – sporawe państwo (51 129 km²) wciśnięte na obrzeżach Bałkanów i cywilizowanej Europy, z wielkim dostępem do morza (aż 17 km).

Historia[edytuj • edytuj kod]

Bośnia może poszczyć się bardzo długą niepodległością, trwającą aż 25 lat. Przez wiele wieków Turcy opiekowali się Bośniakami, dzieląc się z nimi swoją religią. W XIX wieku Bośniakami zaopiekowali się Austriacy, którzy widzieli w tym narodzie proste mięso armatnie do ewentualnej wojny. Gdy w końcu wojna się pojawiła (za sprawą Bośniaka) to 1/3 Bośniaków wybiła się przy pojedynkach z Rosją. Pozostali Bośniacy nieźle się zdziwili, że znaleźli się w jednym państwie z Chorwatami i Serbami. Spośród Bośniaków pamiętających I wojnę światową, 2/3 z nich zginęło w wyniku czystek Chorwatów podczas II wojny światowej. Potem rozkręciła się komuna, w Sarajewie wybudowano wiele obiektów sportowych w ramach zimowych igrzysk i przyznano niepodległość. Jako że Bośniacy ją wygrali, to trochę zdziwili, gdy w deklaracji niepodległości znalazł się druczek mówiący o śmierci całego narodu w ramach czystek etnicznych. Wkrótce pojawili się Serbowie, z wsparciem Rosji i Ojca Mateusza działającego pod pseudonimem Radosław Wolf. Obecnie Bośnia zmaga się z problemami – jak już stanęli na nogi po wojnie to pojawiła się powódź, w wyniku której zawaliły się domy. Ale przynajmniej znaleźli trochę serbskich min, które po wysadzeniu udrożniły koryta rzek.

Znani Bośniacy[edytuj • edytuj kod]

Najbardziej znanym Bośniakiem był Gawryło Princip. Musiał on mieć jakieś pretensje do Arcyksięcia Ferdynanda i jego żony. Podziurawił ich jak sito. Jego pomnik w Sarajewie przypomina tzw. „ustęp turecki” czyli są to ślady stóp odlane w betonie.

O sławnych Hercegowińczykach nie znaleźliśmy informacji.

Przeciętny obywatel[edytuj • edytuj kod]

Zwykły mieszkaniec Bośni (i Hercegowiny) żyje w podziurawionym od kul bloku, nie ma pracy i wypłakuje swoje żale z kumplami w kawiarni albo w barze, popijając rakiję. Biedniejszy Bośniak szuka każdej możliwości, żeby zarobić, dlatego sprzedaje kałasznikowy i koszulki z wizerunkiem Tity (taki dyktator Jugosławii) na pobliskim bazarze. Bogatszych Bośniaków nie ma, bo każdy bogatszy Bośniak już wyjechał i siedzi w Niemczech, Szwecji albo w Austrii i pracuje na bramce w klubie nocnym.

Powierzchnia[edytuj • edytuj kod]

Bośnia i Hercegowina jest państwem o największej powierzchni pól minowych w Europie. Wystarczy zejść z drogi lub ścieżki i BUM! nie żyjesz.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Bośniacy to jedyny naród islamski, który warto docenić. Tylko tutaj na 100 muzułmańskich Bośniaków 99 pije alkohol (reszta to małe dzieci).
  • Pomimo tego, że Bośnia przypomina dzisiaj Polskę z lat 90., to w jednym miejscu wyprzedza Polskę o lata świetlne – cała telewizja jest prywatna.
  • W Republice Serbskiej istnieje wyjątkowy model gospodarki centralnie planowanej, która opiera się tam na pozyskiwaniu surowców odnawialnych z ruin. Z kolei sektor prywatny opiera się na zbieraniu złomu z rozbitych czołgów.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Nonźródła
Zobacz w Nonźródłach:
Historia bośniackiego dziecka