Tomasz z Akwinu

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Tomasz z Akwinu (ur. 1225, zm. 7 marca 1274) – filozof, teolog, święty, autor wielu dzieł, z których najwybitniejszym jest "Summa geologiczna". Przedstawiciel nurtu filozofii z wpływami Arystotelesa, w tym jego dzieła Metafizyka, jak też Pana Boga – autora Biblii.

Jego odkrycia filozoficzne miały ogromny wpływ na rozwój nauki, szczególnie fizyki kwantowej i genetyki. Przedstawił pięć dowodów na istnienie Boga, z których wprawdzie żaden nie jest stuprocentowy, ale jest się nad czym zastanowić. Pod tym względem przypomina więc Wolne oprogramowanie, co kwalifikuje go jako prekursora informatyki.

Św. Tomasz z Akwinu udowodnił, że może zostać kanonizowany człowiek, którego tezy są oficjalnie potępione przez Kościół katolicki, co pokazuje że każdy może się mylić, ale nie każdy się do tego przyznaje.

Obecnie filozofia uprawiana w oparciu o poglądy Tomasza z Akwinu określana jest jako neotomizm (nie ustalono, czy to ma jakiś związek z Neostradą). Kierunek ten powstał pod wpływem myślicieli katolickich, którzy nigdy nie słyszeli o Hume’ie i Kancie. Dlatego uważali, że filozofia św. Tomasza jest świetnie dostosowana do ówczesnych czasów.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Socrates.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny filozofii. Jeśli zastanawiasz się, czemu białe nie jest czarne – rozbuduj go.

Medaille1785.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny historii. Jeśli masz tyle lat, co Pai Mei – rozbuduj go.