Anioły Nieba

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Profesjonalna ulotka Aniołów Nieba

Anioły Nieba (cs. Vesmírní lidé sil světla) – pochodząca z Czechosłowacji religia stworzona w latach 90. XX wieku przez Iva Bendego. Wiara ta bazuje na istnieniu floty statków dowodzonych przez Aśtara Szerana, która obserwuje dobrych ludzi żyjących na Ziemi. Obok nich żyją także złe jaszczury, które sabotują pracę uczciwych i miłych mieszkańców naszej planety – głównie poprzez zmianę kodów źródłowych w translatorach, które tłumaczyły czeskie ulotki na inne języki.

Historia rozwoju religii[edytuj • edytuj kod]

Po rozpadzie Czechosłowacji zaczęli odczuwać biedę. Kłopoty z gotówką miał także Ivo Benda. Jako bezrobotny miał dużo wolnego czasu na czytanie książek wypożyczonych z biblioteki. W 1994 roku zdobył dzieła Dänikena, które podsunęły mu pewien pomysł. Później zainspirowany Koreshem wpadł na pomysł stworzenia kolejnej destrukcyjnej sekty. Szybko wydrukował ulotki i zaczął je rozdawać mieszkańcom Pragi i Bratysławy.

Jako, że w latach 90. Czesi zaczęli budować autostrady, to Benda korzystał z zwykłych dróg i narzekał na korki drogowe. W październiku 1997, tak długo stał w korku, że dostał udaru. Potem w szpitalu majaczył, że miał kontakt z pozaziemską cywilizacją. W tym samym roku Benda wydał książkę, która objaśniła cały ruch Aniołów Nieba. W latach 1998-2000 wyznawcy Aniołów Nieba spodziewali się katastrofy w skali kosmicznej oraz ucieczki na inną planetę. Wierni byli obiektem ataków wśród mieszkańców Czech i Słowacji, którzy mieli dość trzech sekt głoszących o końcu świata w 2000 roku (obok Aniołów Nieba katastrofę przewidywali także wyznawcy Jehowy oraz Windowsa 98).

Po 2000 roku Benda pojawił się w telewizji i promował swoją wiarę. Guru zdobył wielu zwolenników – głównie pracowników praskiego szpitala psychiatrycznego. W 2007 roku słowacka telewizja TV JOJ otrzymała informację o wysłaniu przez Anioły Nieba instrukcji dla rządu.

Ideologia[edytuj • edytuj kod]

Aśtar Szeran
zbawca, który obserwuje z kosmosu dobrych ludzi.
Pośrednicy
odbierają instrukcję Szerana i przekazują je Czechom i Słowakom;
Gady
złe istoty niszczące ludzkość;
Jezus Chrystus
w jakiś sposób trzeba przyciągnąć wiernych, prawda? Sam Jezus jest bytem o pozytywnych wibracjach.
Chipowanie
złe gady pragną chipować ludzi, by mieć ich pod kontrolą;
Mass media
narzędzie opresji i manipulacji, które jest chętnie wykorzystywane przez Bendę do promocji religii.

Marketing[edytuj • edytuj kod]

Anioły Nieba stawiają na marketing. Licznie wyznawcy rozdają ulotki reklamujące ich wiarę, a bardziej utalentowani tworzą strony internetowe w stylizacji grazynacore. Tłumaczenia są kosmiczne i to dosłownie, bo w stylu Yody. Według niepotwierdzonych informacji wyznawcy wyjechali do piętnastu państw w celu rozdawania śmieci materiałów promocyjnych.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]