Orygenes

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Orygenes (lub Obrzyżenes, gr. Ὠριγένης, Origenes, ok. 185-254) – jeden z najbardziej bezpłodnych komentatorów Pisma Świętego. Wsławił się głównie tym, iż wykastrował się w imię Boga. Po latach stwierdził, iż była to najgłupsza rzecz, jaka kiedykolwiek przyszła mu do głowy.

Słynny czyn[edytuj • edytuj kod]

Czegóż jednak można spodziewać się po kimś kto studiował filozofię? Zadawanie niektórych pytań przez osoby, które ewidentnie nie mają powodzenia u płci przeciwnej mogą prowadzić do zaskakujących rezultatów. Orygenes miał rzekomo zapytać ok. 203 r. n.e.Cquote2.svg

Na co mi te dwie kulki i armatka?
Cquote2.svg

— Orygenes, -- Ewangelia wg Orygenesa; Or 16, 21n

Dodatkowo z owej armatki regularnie wystrzeliwały dziwne płyny, które brudziły czyste suknie Orygenesa. Po rozmyślaniach, postanowił, aby osiągnąć permanentną czystość, wykastrował się.

Szybko.

Bardzo boleśnie.

Było dużo krzyku i krwi.

Nie, w III wieku naszej ery nie dało się ponownie przyszyć przyrodzenia.

Następstwa słynnego czynu[edytuj • edytuj kod]

Orygenes cudem przeżył – jacyś dobrzy ludzie znaleźli go jęczącego w rowie, opatrzyli rany i przywrócili do stanu używalności. Orygenes poświęcił resztę życia na przestrzeganie młodych adeptów filozofii, aby nie dokonywali aktów samookaleczenia (przez co znajduje się dziś na czarnej liście Emo).

Orygenes miał problemy z karierą chrześcijańskiego kapłana. Wspomniana kastracja, której Orygenes dorobił ideologię (miało chodzić o to, że zbyt dosłownie potraktował Pismo Święte), została uznana za zbyt śmiały czyn i jego święcenia zostały unieważnione.

Mimo to, Orygenes pisał. Dużo pisał. Pisał tak dużo, że Święty Hieronim zapytał:Cquote2.svg

Kto z nas przeczyta tyle ile on napisał?
Cquote2.svg

— Święty Hieronim, sam do siebie

Orygenes żył bardzo długo jak na tamte czasy i dość powiedzieć, że brak penisa u mężczyzny jest problematyczna przy oddawaniu moczu. Szczególnie, że rana źle się zagoiła a rozcięcie nerwów spowodowało nawracający paraliż zwieraczy cewki moczowej. W efekcie Orygenes był całe życie prześladowany z powodu własnego śmiałego czynu. Najczęściej przezywano go siusiumajtkiem lub siusiusukniem, gdy wszystkie majtki akurat suszyły się po praniu.

Wybrane poglądy Orygenesa[edytuj • edytuj kod]

Ponieważ Orygenesowi było w pewnym momencie żal, że nie będzie mógł mieć żony, zinterpretował fragment Biblii w taki sposób, że stwierdził, iż drugi związek małżeński to właściwie grzech, za który właściwie grozi Czyściec.

Orygenes twierdził również, że Bóg stworzył określoną liczbę dusz, które czekają w kolejce, aby wchodzić w kolejno narodzonych ludzi. Stąd geniusze biorą się w krajach rozwiniętych – mądre dusze wiedzą, w kim się narodzić. Nieogarnięte dusze natomiast lądują w takich zadupiach jak Nepal, Somalia albo Kuba. Teoria ta została wprawdzie potępiona na soborze e Konstantynopolu w 553, ale Orygenes trwał przy swoim.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]