Dalajlama

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wbrew nazwie – to nie jest dalajlama
Słownik
Zobacz w słowniku:
dalajlama

Dalajlama – wielki mistrz nad mistrzami szkoły buddyzmu. Według jakiegoś tam źródła, jest przedstawicielem jednej z czterech szkół buddyzmu. Buddyści tybetańscy uważają dalajlamę za manifestację bodhisattwy współczucia Awalokiteśwary, który odradza się, aby udostępniać wyzwalające z cierpienia nauki innym czującym istotom.

Określenie dalajlama pochodzi z połączenia słów ta-le (ocean) i bla-ma (lama). Nikt nie wie dlaczego lama, ale chodzą pogłoski, że jego ojciec odbył stosunek seksualny z tym oto zwierzęciem po którym narodził się on. Według buddyzmu tybetańskiego, dalajlama jest jednym z tulku – istot, które po śmierci świadomie wybierają swoje kolejne wcielenie. Tym samym, zgodnie z tybetańskim światopoglądem, jest tylko jeden dalajlama, a kolejne numery oznaczają jedynie kolejne wcielenia tej samej osoby. Dalajlamowie wraz z panczenlamami stanowią najbardziej znaczącą historyczną linię przekazu nauk tantrycznych w szkole gelug, będąc sobie wzajemnie nauczycielami, mistrzami i wychowawcami w kolejnych odrodzeniach.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


FSM Logo.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny religii. Jeśli sprawy transcendencji nie są Ci obce – rozbuduj go.