Ewangelia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Ewangelia – zbiór czterech tomów opowiadań dla dorosłych. Jest to pierwszy w historii zbiór opowiadań, które prezentują taki sam problem oczami różnych osób. Książka opowiada o historii Jezusa i prezentuje problem nietolerancji panującej w ówczesnym Izraelu wobec nowej mniejszości religijnej. W utworze znajdują się niektóre wątki poboczne jak: pierwszy opisany kryzys imigracyjny w historii (ucieczka Maryi i Józefa do Egiptu), historia Marii Magdaleny oraz powołanie pierwszej grupy masońskiej składającej się dwunastu apostołów.

Gatunek[edytuj • edytuj kod]

Ewangelia zawiera liczne elementy fantastyczne (np. nagłe uschnięcie drzewa figowego, uzdrowienie chorej dziewczynki i wskrzeszenie Łazarza), fantastyczno-naukowe (motyw z zapłodnieniem Maryi metodą in vitro), thrillera (spisek przeciwko głównemu bohaterowi). Sam utwór ma także wątki romantyczne (pasujące do taniego harlequina), które z niewiadomych powodów nie są publikowane. Wydawnictwa publikujące Ewangelię zawsze nie umieszczają sprostowania nazywanego „Ewangelią św. Piotra”. Fragmenty tej Ewangelii ukazały się dopiero w 2006 roku za sprawą amerykańskiego powieściopisarza Dana Browna. Treść zakazanego rozdziału wraz z naukową interpretacją ukazała się pod nazwą „Kod Leonarda da Vinci”.

Opis fabuły[edytuj • edytuj kod]

Wiele wydań Ewangelii zawiera bogate rysunki – wśród nich np. pochód Jezusa do Jerozolimy

Ewangelia opowiada o historii Jezusa oczami czterech osób. Trzy pierwsze tomy są ze sobą zbieżne w wielu fragmentach, z kolei ostatnia część jest suplementem opowiadającym o podrywaniu Samarytanki przez Jezusa oraz prezentujący jak należy nakrywać do ostatniej wieczerzy. Pierwszy i trzeci tomik opowiadają także skróconą historię dzieciństwa Jezusa, w tym trolowanie wysoko postawionych kapłanów przez dwunastoletniego Jezusa. Wszystkie części kończą się opisami morderstwa Jezusa, powieszonego na krzyżu (w jednej z reedycji wydanej przez Świadków Jehowy zamiast krzyża pojawia się pal) oraz proces hibernacji. Każda z części kończy się pobudką Jezusa i udzieleniem ostatnich wskazówek swoim uczniom.

Kontynuacje i kontrowersje[edytuj • edytuj kod]

Ewangelia doczekała się wkrótce swojej kontynuacji nazywanej Dziejami Apostolskimi, poruszającą historię apostołów szerzących naukę Jezusa. Wkrótce doszły także listy apostolskie i Apokalipsa. Wkrótce fani opublikowali swoje własne kontynuację oraz swobodne analizy. Już za czasów Mateusza, Marka, Łukasza i Jana inni apostołowie i bohaterowie powieści napisali swoje własne interpretacje. Duże kontrowersje przyniósł tomik Judasza, opisujący powiązania jego i Jezusa oraz broniący jego zdrady podczas porwania Jezusa.

Pewnie kontrowersje wzbudza wydanie interpretacji wydawnictwa „Watchtower”, która zarzuca tłumaczom Ewangelii przekręcenie imienia ojca głównego bohatera oraz pomylenie palu z krzyzem. Inne kontrowersje wzbudza Jerozolimskie Koło Rabinów, które zarzuca pierwotnym autorom profanacje wypromowanej przez nich postaci „Mesjasza”. Dużą burzę wywołała także historia Jezusa z Arabii Saudyjskiej zawartej w bestsellerze Koran – w niej zaprezentowano drugi obraz Jezusa jako proroka towrzyszącemu Mahometowi. Obecnie trwają pracę nad utworzeniem ogólnego kanonu historii Jezusa. W tym celu papież Jan XXIII powołał program Ekumenizm mający na celu uporządkowanie uniwersum.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]