Joanna d’Arc

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Joanna d’Arc na dwa lata przed jakże niepotrzebną, niewłaściwą, krzywdzącą dla niej śmiercią
Słownik
Zobacz w słowniku:
dzielnica orleańska

Joanna d’Arc (właśc. Joanna Darts, ur. 6 stycznia 1412, zm. 30 maja 1431) – idolka nastolatków, pasterka, bohaterska przywódczyni Francuzów w walce z Anglikami, wieśniaczka z francuskiego Podlasia, która w wieku osiemnastu lat została generałem zwycięskiej armii,. Wynalazczyni gry w dartsy.

Słyszała głosy, których nikt nie słyszał i wierzyła im. Dzięki temu jako wątła pasterka została wodzem armii (takie rzeczy to tylko w Średniowieczu, dziś nawet Greta Thunberg nikogo nie dała rady porwać do walki). I choć masowo znajdowała na polach porozrzucane miecze, zrezygnowała z popularnej w owych czasach kariery zbieraczki złomu i wkroczyła na ścieżkę ku świętości, ozdabiając ją odrąbanymi kawałkami angielskich żołdaków. Niestety, jej świętość nie została wysoko oceniona przez sąd inkwizycyjny i samych Anglików. Została osądzona i przeznaczona na jedyną świętą i dziewiczą karmę dla ryb w Sekwanie (oczywiście po wcześniejszym podgrzaniu).

Jakiś czas później papież Kalikst III stwierdził, że Anglicy i inkwizycja jacyś głupi chyba byli i unieważnił wyrok. Niestety mimo wszelkich prób Joanny nie dało się już uratować. Dopiero w XX wieku zastanowiono się nad problemem ponownie i postanowiono Joannie d’Arc zrekompensować poniesione krzywdy. Otrzymała tytuł świętej i prawo do noszenia aureoli.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


P vip.svg To jest tylko zalążek artykułu biograficznego. Jeśli widziałeś tę osobę na ulicy – rozbuduj go.

FSM Logo.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny religii. Jeśli sprawy transcendencji nie są Ci obce – rozbuduj go.