Panzerjäger 38(t)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „20:44, 6 paź 2021” przez „Elzel (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
Ranny w lewą gąsienicę Hetzer z podkuloną lufą wyrażającą ból i strach

Panzerjäger 38(t) (dla graczy World of Tanks Hetzer) – symbol jedności europejskiej pod postacią niemieckiego niszczyciela czołgów projektu czesko-słowackiego skopiowanego od Rumunów, a budowanego we Francji, by Węgry miały czym wojować z Ukraińcami walczącymi za Rosję.

Hetzer był również maskotką wykonującej RAC grupy Wehrmacht począwszy od albumu koncertowego Eastern Front: Live 1944.

Kwestia techniczna

Jeden z pojazdów z 12 Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend”

W sumie do końca wojny powstało prawie trzy tysiące Hetzerów, z czego w muzeach i prywatnych kolekcjach zachowało się do naszych czasów niemal trzy i pół tysiąca egzemplarzy.

III Rzesza w roku 1944 borykała się już z poważnym niedoborem wszystkiego i racjonowane były nawet materiały na tworzenie broni. Powstał jednak projekt zbudowania niezniszczalnego niszczyciela czołgów Panzerjäger 38(t), jednak na etapie produkcji niezniszczalnego pancerza przedniego skończyły się materiały. Tak więc Hetzer z przodu mógł wytrzymać i kopniaka wściekłego Chucka Norrisa[1], jednak z tyłu mógł zniszczyć je pojedynczy koktajl Mołotowa. I bynajmniej nie chodziło tu o właściwości zapalające, a o sam fakt uderzenia butelką w pojazd.

Projektanta Hetzera podejrzewano o sabotaż, tak więc Hitler powołał do zbadania sprawy swoich najwierniejszych ludzi. Komisja zorganizowana przez admirała Wilhelma Canarisa pod przewodnictwem Maxa von Stirlitza zleciła inspekcję Hansowi Klossowi, a raport do Wilczego Szańca dostarczył osobiście pułkownik Claus von Staufenberg. W niejasnych okolicznościach pomylił jednak teczki, w skutek czego wyniknęło drobne nieporozumienie znane jako „zamach 20 lipca”, które zapewniło Stauffenbergowi tytuł niemieckiego bohatera narodowego.

Wpływ owej genialnej konstrukcji na triumf Rzeszy

Żaden, ale nie zostawimy przecież pustej rubryki. Popatrz sobie lepiej na balet gruziński, jest naprawdę piękny.

Georgian dance 7.jpg

Dalsze losy

Po wojnie niemieckimi zapasami złota Hetzerami zaopiekowała się Szwajcaria, która do lat siedemdziesiątych opierała o nie swój system odstraszania potencjalnego przeciwnika. Fakt, że przez te wszystkie lata nikt Szwajcarii nie zaatakował świadczy o tym, że nawet po latach Hetzery budziły przerażenie. Niektórzy natomiast uważają, że Hetzery odnalazły się w Argentynie na złomowiskach. Zaprzeczył temu jednak swego czasu lokalny działacz diaspory niemieckiej, ceniony lekarz doktor Wolfgang Gerhard.

Zobacz też

Przypisy

  1. Przynajmniej Goebbels powtórzył to kilkaset razy, a jak wiadomo, kłamstwo po setnym razie staje się prawdą