Bierzmowanie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
 
(Nie pokazano 15 wersji utworzonych przez 12 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Birma na Dobravi med drugo svetovno vojno 01.jpg|thumb|Bierzmowane dzieci. Wbrew pozorom nie jest to ostatnia fotografia ofiar jakiegoś ludobójstwa]]
'''Bierzmowanie''' - jest to oficjalne pożegnanie się z kościołem na oczach kapłanów i rodziny.
'''Bierzmowanie''' – jeden z sakramentów, który najczęściej kończy się odejściem bierzmowanego od kościoła. Zazwyczaj przyjmuje się go w [[Szkoła podstawowa|podstawówce]], kiedy to wszystkich bardziej interesuje zdanie do następnej klasy niż umocnienie wiary. Odmowa przyjęcia tego sakramentu najczęściej kończy się pretensjami rodziny i przymuszanie ''bo [[babcia]] się załamie psychicznie'' lub ''co pomyśli ciocia Halina.''
Tylko nie wielki odłam młodzieży ( bo zaledwie niecały 1%) uczęszcza co niedziele do kościoła po takim doświadczeniu. Po takiej dawce "świętości" , każdy młody człowiek robi sobie wolne na około 3, 4 lat. Czasem ten okres się znacząco wydłuża ponieważ uraz psychiczny, który pozostał jest tak wielki, iż nie można przełamać niechęci do kościoła.

Wynikiem bierzmowania jest brak pomocy Ducha Świętego i jego darów, na przykład gdy na sprawdzianie zapytają cię o coś, czego nie wiesz.

== Zobacz też ==
* [[chrzest]]
* [[małżeństwo]]
* [[młodzież]]

{{stub|rel}}
{{religie}}
[[Kategoria:Katolicyzm]]

Aktualna wersja na dzień 14:57, 3 wrz 2021

Bierzmowane dzieci. Wbrew pozorom nie jest to ostatnia fotografia ofiar jakiegoś ludobójstwa

Bierzmowanie – jeden z sakramentów, który najczęściej kończy się odejściem bierzmowanego od kościoła. Zazwyczaj przyjmuje się go w podstawówce, kiedy to wszystkich bardziej interesuje zdanie do następnej klasy niż umocnienie wiary. Odmowa przyjęcia tego sakramentu najczęściej kończy się pretensjami rodziny i przymuszanie bo babcia się załamie psychicznie lub co pomyśli ciocia Halina.

Wynikiem bierzmowania jest brak pomocy Ducha Świętego i jego darów, na przykład gdy na sprawdzianie zapytają cię o coś, czego nie wiesz.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


FSM Logo.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny religii. Jeśli sprawy transcendencji nie są Ci obce – rozbuduj go.