Polska Rzeczpospolita Ludowa
Dzieci, powiedzcie mi kto jest waszym autorytetem i dlaczego Lenin?
- Przeciętny nauczyciel w PRL-owskiej szkole
Co podać?
- Najlepszy żart PRL-owskich sprzedawców
Polska Rzeczpospolita Ludowa (ang. People's Thingusual Republic of Polonialand, ur. 22 lipca 1944, zm. 29 grudnia 1989) – kraj sytuowany niegdyś na terenie Europy Wschodniej. Po rozwiązaniu sytuowany w Europie Centralnej i regularnie przesuwany na zachód.
Gospodarka
PRL, w sferze decyzji gospodarczych, cechował się sporym zmysłem barterowym: w ramach wymiany dóbr z zaprzyjaźnionym narodem, dawaliśmy Rosjanom węgiel, w zamian za co ci brali od nas węgiel. W czasach PRL, przemysł stoczniowy był bardzo rozwinięty. Okręty służyły głównie do transportu rzeczonego węgla do ZSRR. Niestety, Ruscy nie wiedzieli co to kaucja, więc okręty do Polski nie wracały. Kraj produkował duże ilości zabawek militarnych, by wychować młody naród w pełnej gotowości bojowej. Przemysł kładł nacisk na jakość, toteż lalki traciły kończyny, a samochodziki traciły koła. Swojego czasu PZPR wymyśliło nową metodą uboju trzody chlewnej. W PRL rzucało się granatem, po czym połowa leciała, na wschód, połowa na zachód, a Polaków krew zalewała.
W PRL zastosowano również eksport wewnętrzny. Towary zagraniczne można było zakupić w Peweksie za dolary. Niestety, Amerykanie[1] nie chcieli wymieniać swojej waluty na złotówki. Trzeba było wymienić pieniądze w banku PeKaO. Peweksy często przyciągały dzieci, proszące rodziców o pieniądze na duperele typu lalka Barbie czy Coca-Cola.
Władze
Władze w PRL regularnie sprawowała ruska agentura zwana potocznie PZPR[2], składająca się z osób, które po wypraniu mózgu na tak wybitnych uczelniach, jak ta w Moskwie (podstawy marksizmu i leninizmu, tudzież marksistwa i leni(n)stwa), potrafiły zawodowo kłamać i wmawiać ludziom, że tak jak jest, jest dobrze, a jeśli ktoś uważa inaczej, to czeka na niego piękna i bogata kraina – Syberia.
Rozrywka
Jedną z nich była kolejka przed sklepem – miejsce nieskrępowanej dyskusji, skrępowanej wymiany informacji na temat dostaw towaru w mieście i krępującej, ale pożytecznej zimą, bliskości innych spoconych i dziamdziających kolejkowiczów.
Wieś
Na wsiach realizował się anarchokolektywizm, ponieważ chłopi mieli własne mięso z własnych świń, własny bimber z własnych kartofli i własny chleb z własnego zboża. Dzielili się tym ze służbami kontrolującymi obywateli i wszyscy na wsi, najedzeni i napojeni, milczeli o tej drobnej wytwórczości.
Telewizja
Telewizja w PRL miała tylko dwa kanały – TP1 i TP2[3]. Dostarczała obywatelom całkowicie prawdziwych informacji o wydarzeniach na świecie w programie Dziennik Telewizyjny. Nadawała też programy nudne, takie jak Sonda. Dla dzieci nadawano programy Teleranek, Domowe Przedszkole oraz Wieczorynka.
Przypisy
- ↑ Amerykanie – nieprzyjaciele Wujka Józia.
- ↑ Polski Związek Piłki Ręcznej
- ↑ W 1992 roku Telewizja Polska przemianowała się z TP na TVP.