Malta

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Oni już lecą na Jerozolimę. A ty? Gdzie schowałeś swój miecz z krucjaty?

Malta? Ta wysepka w Poznaniu?

Polak o Malcie

Bzdura! Przecież Malta to jezioro!

Poznaniak również o Malcie

Malta – państwo wysypiarskie wyspiarskie, co do którego po dziś dzień nie można się zdecydować, gdzie dokładnie leży. Pewne źródło podaje, że leży ono w Europie. Znana jest również z połowu ryb i imigrantów kierujących się do Makaroniarzy, produkcji nikomu znanego wina, podziwiana swoich zabytków, kolejki wąskotorowej oraz przechodzenia z rąk do rąk. Ma też najgorszą nazwę hymnu ze wszystkich. Dlaczego? Ponieważ hymn dosłownie nazywa się "Hymn Malty".

Historia[edytuj • edytuj kod]

Według wielu legend początek cywilizacji Malty może sięgać aż szóstego tysiąclecia przed narodzinami Chrystusa [1]. Ponoć przybysze pochodzili z Sycylii. Inna legenda głosi, że pierwszymi osadnikami byli ludzie pochodzący z słowiańskiego plemienia Polan. I tu – drogi czytelniku – zapisz sobie, że byli to pierwsi ludzie władający Maltą. Idźmy dalej: po rodowitych Maltańćzykach przybyli Fenicjanie, którzy utworzyli tu, uwaga! pierwszą kolonię, zaś niecałe 3 wieki później przybyli tu Kartagińczycy. Wtedy oto pewien kolonista z Fenicji miał rzec:



Cquote2.svg

I cały mizerny plan w pCenzura2.svg
Cquote2.svg

Ponoć kolonista miał niedługo po tym mieć ucięty łeb, ale nie będziemy wnikać, albowiem już 257 r. p.n.e. na wyspę wpadli sami Rzymianie[2]. I od tamtej pory wszystko szło gładko. Aż do 60 roku, tym razem naszej ery, kiedy to niejaki św. Paweł rozbił się Tupolewem statkiem. Widząc, że ludzie dalej wierzą w stare bóstwa, założył tutejszą działalność starożytnej Mafii Kościelnej, która w bardzo krótkim czasie (za sprawą różnorakich czynności) przejęła praktyczną władzę nad wyspami. Nie wszystkimi jednak, bo do słowiańskiej Malty było troszkę za daleko. W 395 roku, kiedy to doszło do podziału Cesartswa Rzymskiego wyspy śródziemnomorskie trafiły o dziwo! w ręce Cesarstwa Wschodniorzymskiego, czyli tego z stolicą w Konstno… Konstynto… Konstantyntotypo… jakimś tam mieście, zwanym później Bizancjum, o.

Chodźmy dalej[edytuj • edytuj kod]

Jednakże nie był to koniec udręk mieszkańców, albowiem już pięć wieków później przybyli tutaj dżihadyści słysząc, że jest tutaj dobrze rozwinięta ww. mafia kościelna. Jako prawowici stróże porządku przybysze z Bliskiego Wschodu natychmiastowo zaczęli robić porządek z heretykami kryminalistami poprzez przykładowo publiczne odcinanie głów czy też przywiązywanie do kamienia i następnie wrzucanie do wody. Wieść ta doszła aż do dalekich krańców Europy Północnej, aż do Wikingów i św. Mikołaja. Wojownicy postanowili więc przez najbliższe dwieście lat zbierać się na wojnę przeciwko maltańskiemu porządkowi islamskiemu, a Santa Claus obiecał wspierać ich z powietrza m. in. poprzez dostawy broni[3]. Ostatecznie skończyło się na tym, że Malta została przyłączona do Królestwa Sycylii. Ale jaja, c'nie? Jednak to nie koniec!

Już w 1530 roku cesarz Karol V Habsburg postanowił powrócić do starych tradycji wysp i na nowo rozwinąć Kościół poprzez oddanie ich w zaufane ręce Zakonu Joannitów z Rodos… Nie wiesz co to jest? To też taka wyspa, tyle że pomiędzy Turcją a Grecją. Tak czy siak, Joannici w zamian za ziemię mieli płacić Karolowi po jednym sokole maltańskim za rok. I tu historia zaczyna się powtarzać, albowiem w 1565 Imperium Osmańskie ponownie chciało zagarnąć tę ziemię w imię jedynego słusznego Sułtana Sri Lanki. Tym razem się im się to jednak nie udało, zostali po prostu odparci. Rok później postanowiono przerobić główną wyspę w twierdzę[4].

Coraz bliżej dzisiejszych czasów[edytuj • edytuj kod]

W kolejce do władzy stali Francuzi pod władzą dobrze nam znanego Napoleona Bonaparte. W 1798 płynąca niekoniecznie na wakacje do Egiptu flota francuska zaatakowała i zdobyła wyspę. Napoleon nakazał tutejszym przywódcom mafii rycerzom zakonu w ciągu kilku dni opuścić Maltę. Po kilku miesiącach niezadowoleni z rządów francuskich mieszkańcy wyspy wzniecili powstanie oraz wspomagani przez Króla Sycylii i Brytyjczyków w 1800 zmusili wojska francuskie do poddania się. Co za tym idzie, na własne życzenie Malta w latach 1800–1813 stała się protektoratem Herbatopijców.

Aż do pamiętnego roku 1813, kiedy to zorganizowana wtedy impreza w Wiedniu postanowiła uczynić z Malty, uwaga!, kolonię. Tak, Malta po raz pierwszy od czasów starożytnych stała się kolonią (pomijając, że nasza Malta trafiła w ręce Prus). Musiało to najwyraźniej odpowiadać, bo pozostali tą kolonią do II wojny światowej, gdzie byli ciągle bombardowani, izolowani, minowani, a których przydział chleba na mieszkańca wynosił zaledwie marne trzysta gram. Ale co tam! Nie ma co narzekać, wszakże jesteśmy kolonią, prawda?

Później nic ciekawego się nie działo, ale w 1971 Maltańczycy postanowili się szarpnąć i ogłosili niepodległość. Ale wiadomo, jak to miewają Anglicy… Ostatecznie dnia 13 grudnia roku 1974 proklamowano Republikę Malty z liberalnym rządem[5]. W 2004 obydwie Malty przystąpiły do europejskiego imperializmu, a w 2008 wzięli sobie od nich walutę.

Położenie, klimat i tym podobne bzdury[edytuj • edytuj kod]

Położenie Malty jest dość… oryginalne i specyficzne. Otóż znajduje się ono w dwóch miejscach: na wyspach wciśniętych gdzieś między Sycylię a Tunezję oraz w Poznaniu. Co za tym idzie, klimat też jest dość nietypowy. Jest on bowiem śródziemnomorski, jak i ten nasz polski[6].

Jednakże zagadką po dziś dzień pozostaje sprawa tego, czym właściwie Malta jest? Według Polaków jest to jezioro, zaś sami jej mieszkańcy twierdzą, że ich kraj to kilka wysp. W ten oto sposób powstaje paradoks – wyspa, która jest jeziorem. Zarazem amerykańscy naukowcy, jak i rosyjscy uczeni nie mogą znaleźć odpowiedzi na to nurtujące od kilkadziesiąt dekad pytanie. Pojawiły się nawet teorie, że owa Malta jest zaginioną Atlantydą, której w jakiś magiczny sposób udało się wynurzyć.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Świebodzin w tym okresie już miał się najlepiej
  2. Szkoda tylko, że z mieczami, włóczniami i pochodniami.
  3. Ale tylko jeden raz w roku!
  4. Która później stała się znowuż stolicą
  5. A wszakże mógł to być socjalizm
  6. Według Wikipedii zwie się przejściowym, ale jak każdy wie – Wikipedia głosi kłamstwa i herezje