Bezrobocie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
 
(Nie pokazano 21 wersji utworzonych przez 18 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Kiepski.jpg|thumb|200px|Bezrobotny]]
{{cytat|Ciężka praca jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale po co ryzykować?|Ronald Reagan}}
{{cytat|Ciężka praca jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale po co ryzykować?|[[Ronald Reagan]]}}


'''Bezrobocie''' – zjawisko społeczne <ref>w Polsce masowe</ref>, dzielone na wiele podtypów, charakteryzuje się tym, iż ludzie zdolni do pracy (w wieku produkcyjnym) nie podejmują jej z różnych względów, co ciekawe, najczęściej finansowych. Stan bezrobocia to także [[filozofia]] życiowa (pl. bezrobotyzm; ang. no-jobbing; ros. niet-dielo; niem. pojęcie nie istnieje, gdyż [[Niemcy]] wyznają zasadę "Arbeit macht frei") polegająca na cieszeniu się z byle czego, wysypianiu się ponad miarę połączonym z libacjami alkoholowymi.
'''Bezrobocie''' – zjawisko społeczne <ref>w Polsce masowe</ref>, dzielone na wiele podtypów, charakteryzuje się tym, iż ludzie zdolni do pracy (w wieku produkcyjnym) nie podejmują jej z różnych względów, co ciekawe, najczęściej finansowych. Stan bezrobocia to także [[filozofia]] życiowa (pl. bezrobotyzm; ang. no-jobbing; ros. niet-dielo; niem. pojęcie nie istnieje, gdyż [[Niemcy]] wyznają zasadę „Arbeit macht frei”) polegająca na cieszeniu się z byle czego, wysypianiu się ponad miarę połączonym z [[Libacja alkoholowa|libacjami alkoholowymi]].


==Osoba bezrobotna==
== Osoba bezrobotna ==


Osoba bezrobotna, to osoba fizyczna, która nie posiada stałego miejsca zatrudnienia, nie prowadząca działalności gospodarczej tj. rolnej, ani nie zarobkująca w jakikolwiek inny sposób <ref>A przynajmniej stara się to ukryć przed [[Zakład Ubezpieczeń Społecznych|ZUS-em]]</ref> Taka osoba często krzyczy ''Po chuj wam praca!".
Osoba bezrobotna, to osoba fizyczna, która nie posiada stałego miejsca zatrudnienia, nie prowadząca działalności gospodarczej tj. rolnej, ani nie zarobkująca w jakikolwiek inny sposób <ref>A przynajmniej stara się to ukryć przed [[Zakład Ubezpieczeń Społecznych|ZUS-em]]</ref>.


Według definicji z [[Urząd Pracy|Urzędów Pracy]] jest to osoba, która:
Według definicji z [[Urząd Pracy|Urzędów Pracy]] jest to osoba, która:


*ukończyła 18 rok życia.
* ukończyła 18 rok życia.
*nie ukończyła szkoły podstawowej.
* nie ukończyła szkoły podstawowej.
*za stara by żyć, za młoda by umierać tj. przed 60-tką.
* za stara by żyć, za młoda by umierać tj. przed 60-tką.


W praktyce jednak, osoba bezrobotna to także osoba, która:
W praktyce jednak, osoba bezrobotna to także osoba, która:


*co prawda ukończyła 18 rok życia, ale nie nosząca się z zamiarem harowania, bo musi się wyszaleć <ref>za pieniądze rodziców</ref>.
* co prawda ukończyła 18 rok życia, ale nie nosząca się z zamiarem harowania, bo musi się wyszaleć <ref>za pieniądze rodziców</ref>.
*osoba, która swoje młodzieńcze lata dawno ma już za sobą, jednak nadal czuje się jak młodziak i konkludując z powyżej podanego punktu – nie ma zamiaru pracować.
* osoba, która swoje młodzieńcze lata dawno ma już za sobą, jednak nadal czuje się jak młodziak i konkludując z powyżej podanego punktu – nie ma zamiaru pracować.


==Rodzaje bezrobocia==
== Rodzaje bezrobocia ==


*Bezrobocie fikcyjne – występuje wtedy, gdy bezrobotny mimo, nie posiada stałego zatrudnienia jest zmuszany w domu do pracy fizycznej np. [[student]] pierwszego roku zawsze jest zaganiany do sprzątania „bo ty przecież i tak nic nie robisz”. Ten rodzaj bezrobocia jest całkowicie uciążliwy, gdyż za wykonaną pracę nie dostaje się wynagrodzenia, a człowiek jest dodatkowo narażony na kpiny i wyzwiska.
* Bezrobocie fikcyjne – występuje wtedy, gdy bezrobotny, mimo że nie posiada stałego zatrudnienia jest zmuszany w domu do pracy fizycznej np. [[student]] pierwszego roku zawsze jest zaganiany do sprzątania „bo ty przecież i tak nic nie robisz”. Ten rodzaj bezrobocia jest całkowicie uciążliwy, gdyż za wykonaną pracę nie dostaje się wynagrodzenia, a człowiek jest dodatkowo narażony na kpiny i wyzwiska.
*Bezrobocie koniunkturalne lub recesyjne – występuje wtedy, gdy spada zapotrzebowanie, podaż i popyt na towary z czarnego rynku. Wtedy bezrobotni naprawdę stają się bezrobotni.
* Bezrobocie koniunkturalne lub recesyjne – występuje wtedy, gdy spada zapotrzebowanie, podaż i popyt na towary z czarnego rynku. Wtedy bezrobotni naprawdę stają się bezrobotni.
*Bezrobocie strukturalne – występuje wtedy, gdy stajemy się starzy i nieatrakcyjni, a szef wywala nas na zbity pysk, tłumacząc decyzję niewystarczającymi kwalifikacjami pracownika, podejrzewając go jednocześnie o alkoholizm, kradzieże w pracy i patologie rodzinne. Niestety, w 99% przypadków szef ma rację.
* Bezrobocie strukturalne – występuje wtedy, gdy stajemy się starzy i nieatrakcyjni, a szef wywala nas na zbity pysk, tłumacząc decyzję niewystarczającymi kwalifikacjami pracownika, podejrzewając go jednocześnie o alkoholizm, kradzieże w pracy i patologie rodzinne. Niestety, w 99% przypadków szef ma rację.
*Bezrobocie technologiczne – wynika z postępu technicznego i automatyzacji produkcji, gdy maszyny przejmują obowiązki ludzi. Jednocześnie kryje się za tym pojęciem nieznajomość obsługi nowoczesnych urządzeń, popsucie ich lub doprowadzenie do stanu nieużywalności przez pracownika.
* Bezrobocie technologiczne – wynika z postępu technicznego i automatyzacji produkcji, gdy maszyny przejmują obowiązki ludzi. Jednocześnie kryje się za tym pojęciem nieznajomość obsługi nowoczesnych urządzeń, popsucie ich lub doprowadzenie do stanu nieużywalności przez pracownika.
*Bezrobocie sezonowe (właśc. całoroczne) – bezrobocie spowodowane nieodpowiednią porą roku, uniemożliwiającą zarobkowanie i tak: [[zima|zimą]] jest za zimno by pracować, [[lato|latem]] za gorąco, [[wiosna|wiosną]] zbyt pięknie by tracić czas na pierdoły, a [[jesień|jesienią]] zbyt mokro i mgliście by ruszyć się spod kołdry.
* Bezrobocie sezonowe (właśc. całoroczne) – bezrobocie spowodowane nieodpowiednią porą roku, uniemożliwiającą zarobkowanie i tak: [[zima|zimą]] jest za zimno by pracować, [[lato|latem]] za gorąco, [[wiosna|wiosną]] zbyt pięknie by tracić czas na pierdoły, a [[jesień|jesienią]] zbyt mokro i mgliście by ruszyć się spod kołdry.


==Przyczyny bezrobocia (filozofia bezrobotyzmu)==
== Przyczyny bezrobocia (filozofia bezrobotyzmu) ==


*Marne zasiłki, duże wydatki, ale przynajmniej można pospać do południa
* Marne zasiłki, duże wydatki, ale przynajmniej można pospać do południa
*Nie traci się pieniędzy na składki [[ZUS]] i można je wykorzystać do zakupu kolejnego litra alkoholu
* Nie traci się pieniędzy na składki [[Zakład Ubezpieczeń Społecznych|ZUS]] i można je wykorzystać do zakupu kolejnego litra alkoholu
*Zbyt wysokie wykształcenie („skończyłem przedszkole z wyróżnieniem i doszedłem do 3 klasy podstawowej, nie będę pracował na zmywaku!”)
* Zbyt wysokie wykształcenie („skończyłem przedszkole z wyróżnieniem i doszedłem do 3 klasy podstawowej, nie będę pracował na zmywaku!”)


==Wymogi dla wyznawców bezrobotyzmu==
== Wymogi dla wyznawców bezrobotyzmu ==


*Krzywa gęba, która zniechęca pracodawcę do zatrudnienia. Skrajne ugrupowania wyznające bezrobotyzm nakazują nowym członkom oszpecenie się.
* Krzywa gęba, która zniechęca pracodawcę do zatrudnienia. Skrajne ugrupowania wyznające bezrobotyzm nakazują nowym członkom oszpecenie się.
*Brak higieny osobistej
* Brak higieny osobistej
*Brak uzębienia (przynajmniej przedniego)
* Brak uzębienia (przynajmniej przedniego)
*Wada wymowy
* Wada wymowy


==Fazy bezrobocia==
== Fazy bezrobocia ==
[[Plik:Czlowiek z rowerem.jpg|thumb|200px|Zaawansowany wyznawca bezrobotyzmu]]
# Pobudzenie samoświadomości („a gdyby tak nie pójść dziś do pracy?”),
# Pobudzenie samoświadomości („a gdyby tak nie pójść dziś do pracy?”),
# Pobudzenie metafizyczne/religijne („nie samą pracą żyje człowiek!”),
# Pobudzenie metafizyczne/religijne („nie samą pracą żyje człowiek!”),
Linia 46: Linia 48:
# Stabilizacja psychiczna („ach, ta Polska, jednak może być piękna. Człowiek się wyśpi, za darmo poje, w Caritasie się ubierze i jeszcze mu za to płacą!”).
# Stabilizacja psychiczna („ach, ta Polska, jednak może być piękna. Człowiek się wyśpi, za darmo poje, w Caritasie się ubierze i jeszcze mu za to płacą!”).


==Sposoby walki z bezrobociem==
== Sposoby walki z bezrobociem ==
* upusty w podatkach dla pracodawców uruchamiających nowe stanowiska pracy,
* upusty w podatkach dla pracodawców uruchamiających nowe stanowiska pracy,
* uznanie całości lub części obowiązkowej składki na ZUS jako podatku od wartości dodanej pracy (zrównanie pracy z innymi towarami),
* uznanie całości lub części obowiązkowej składki na ZUS jako podatku od wartości dodanej pracy (zrównanie pracy z innymi towarami),
Linia 56: Linia 58:
* skracanie czasu pracy.
* skracanie czasu pracy.


Co ciekawe nikt nie widział tych zastosowań na oczy, szczególnie od punktu pierwszego do... ostatniego.
Co ciekawe nikt nie widział tych zastosowań na oczy, szczególnie od punktu pierwszego do… ostatniego.

== Zobacz też ==
{{NonNews|[[NonNews:Bezrobocie w Hiszpanii spada|Bezrobocie w Hiszpanii spada]]}}
* [[Ferdynand Kiepski]]
* [[inflacja]]
* [[urząd pracy]]


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}


{{Zawody}}
[[Kategoria:Filozofia]]
[[Kategoria:Socjologia]]
[[de:Arbeitslosigkeit]]
[[de:Arbeitslosigkeit]]
[[en:Unemployment]]
[[en:Unemployment]]
Linia 72: Linia 79:
[[zh:佳里敦大学]]
[[zh:佳里敦大学]]
[[zh-tw:佳里敦學園]]
[[zh-tw:佳里敦學園]]

[[Kategoria:Filozofia]]
[[Kategoria:Socjologia]]

Aktualna wersja na dzień 11:31, 9 gru 2022

Bezrobotny

Ciężka praca jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale po co ryzykować?

Ronald Reagan

Bezrobocie – zjawisko społeczne [1], dzielone na wiele podtypów, charakteryzuje się tym, iż ludzie zdolni do pracy (w wieku produkcyjnym) nie podejmują jej z różnych względów, co ciekawe, najczęściej finansowych. Stan bezrobocia to także filozofia życiowa (pl. bezrobotyzm; ang. no-jobbing; ros. niet-dielo; niem. pojęcie nie istnieje, gdyż Niemcy wyznają zasadę „Arbeit macht frei”) polegająca na cieszeniu się z byle czego, wysypianiu się ponad miarę połączonym z libacjami alkoholowymi.

Osoba bezrobotna[edytuj • edytuj kod]

Osoba bezrobotna, to osoba fizyczna, która nie posiada stałego miejsca zatrudnienia, nie prowadząca działalności gospodarczej tj. rolnej, ani nie zarobkująca w jakikolwiek inny sposób [2].

Według definicji z Urzędów Pracy jest to osoba, która:

  • ukończyła 18 rok życia.
  • nie ukończyła szkoły podstawowej.
  • za stara by żyć, za młoda by umierać tj. przed 60-tką.

W praktyce jednak, osoba bezrobotna to także osoba, która:

  • co prawda ukończyła 18 rok życia, ale nie nosząca się z zamiarem harowania, bo musi się wyszaleć [3].
  • osoba, która swoje młodzieńcze lata dawno ma już za sobą, jednak nadal czuje się jak młodziak i konkludując z powyżej podanego punktu – nie ma zamiaru pracować.

Rodzaje bezrobocia[edytuj • edytuj kod]

  • Bezrobocie fikcyjne – występuje wtedy, gdy bezrobotny, mimo że nie posiada stałego zatrudnienia jest zmuszany w domu do pracy fizycznej np. student pierwszego roku zawsze jest zaganiany do sprzątania „bo ty przecież i tak nic nie robisz”. Ten rodzaj bezrobocia jest całkowicie uciążliwy, gdyż za wykonaną pracę nie dostaje się wynagrodzenia, a człowiek jest dodatkowo narażony na kpiny i wyzwiska.
  • Bezrobocie koniunkturalne lub recesyjne – występuje wtedy, gdy spada zapotrzebowanie, podaż i popyt na towary z czarnego rynku. Wtedy bezrobotni naprawdę stają się bezrobotni.
  • Bezrobocie strukturalne – występuje wtedy, gdy stajemy się starzy i nieatrakcyjni, a szef wywala nas na zbity pysk, tłumacząc decyzję niewystarczającymi kwalifikacjami pracownika, podejrzewając go jednocześnie o alkoholizm, kradzieże w pracy i patologie rodzinne. Niestety, w 99% przypadków szef ma rację.
  • Bezrobocie technologiczne – wynika z postępu technicznego i automatyzacji produkcji, gdy maszyny przejmują obowiązki ludzi. Jednocześnie kryje się za tym pojęciem nieznajomość obsługi nowoczesnych urządzeń, popsucie ich lub doprowadzenie do stanu nieużywalności przez pracownika.
  • Bezrobocie sezonowe (właśc. całoroczne) – bezrobocie spowodowane nieodpowiednią porą roku, uniemożliwiającą zarobkowanie i tak: zimą jest za zimno by pracować, latem za gorąco, wiosną zbyt pięknie by tracić czas na pierdoły, a jesienią zbyt mokro i mgliście by ruszyć się spod kołdry.

Przyczyny bezrobocia (filozofia bezrobotyzmu)[edytuj • edytuj kod]

  • Marne zasiłki, duże wydatki, ale przynajmniej można pospać do południa
  • Nie traci się pieniędzy na składki ZUS i można je wykorzystać do zakupu kolejnego litra alkoholu
  • Zbyt wysokie wykształcenie („skończyłem przedszkole z wyróżnieniem i doszedłem do 3 klasy podstawowej, nie będę pracował na zmywaku!”)

Wymogi dla wyznawców bezrobotyzmu[edytuj • edytuj kod]

  • Krzywa gęba, która zniechęca pracodawcę do zatrudnienia. Skrajne ugrupowania wyznające bezrobotyzm nakazują nowym członkom oszpecenie się.
  • Brak higieny osobistej
  • Brak uzębienia (przynajmniej przedniego)
  • Wada wymowy

Fazy bezrobocia[edytuj • edytuj kod]

Zaawansowany wyznawca bezrobotyzmu
  1. Pobudzenie samoświadomości („a gdyby tak nie pójść dziś do pracy?”),
  2. Pobudzenie metafizyczne/religijne („nie samą pracą żyje człowiek!”),
  3. Mocne postanowienie poprawy („więcej już nie skalam mych rąk pracą!”),
  4. Szok finansowy („gówno zarabiałem, a teraz więcej mi płacą na rencie!”),
  5. Stabilizacja psychiczna („ach, ta Polska, jednak może być piękna. Człowiek się wyśpi, za darmo poje, w Caritasie się ubierze i jeszcze mu za to płacą!”).

Sposoby walki z bezrobociem[edytuj • edytuj kod]

  • upusty w podatkach dla pracodawców uruchamiających nowe stanowiska pracy,
  • uznanie całości lub części obowiązkowej składki na ZUS jako podatku od wartości dodanej pracy (zrównanie pracy z innymi towarami),
  • stworzenie systemu bardziej elastycznego kształcenia,
  • ograniczenie biurokracji związanej z otwieraniem nowych firm,
  • wspieranie drobnych i średnich przedsiębiorstw,
  • polityka proeksportowa państwa prowadząca do zwiększenia produkcji i zatrudnienia,
  • zwolnienia z płatności VAT przy eksporcie,
  • skracanie czasu pracy.

Co ciekawe nikt nie widział tych zastosowań na oczy, szczególnie od punktu pierwszego do… ostatniego.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat:

Przypisy

  1. w Polsce masowe
  2. A przynajmniej stara się to ukryć przed ZUS-em
  3. za pieniądze rodziców